نمایشگاه نجوم بدون مشتری!
گزارشی از روز نجوم در کوهسنگی

نمایشگاه نجوم بدون مشتری!

نویسنده : سایت جیم

 عکس: میثم دهقانی -وحید بیات

مریم ملی- محمد حسین وکیلی

آن نمایشگاه نجوم بود که در سایت جیم دعوت‌نامه‌اش را برای عموم گذاشتیم، رفتیم و از نزدیک دیدن کردیمش و برای خودش داستان حسین کردی بود! پس بشنوید از اصل و حواشی آن.

انجمن نجوم مشهد در همکاری با فرهنگسرای علوم و نجوم بوستان کوهسنگی در انتهای پارک، 7 غرفه نجومی در نظر گرفته بود که هرکدام به موضوعات مختلف نجومی می‌پرداختند. در هر غرفه بنرها و پوسترها و یا تابلوهای مرتبط با محتوای غرفه در نظر گرفته شده بود تا بازدید کنندگان با سیر تعیین شده همراه شوند.

 

* مسیر حرکت درست از منظومه شمسی شروع می‌شد. از خانه ما. در این غرفه بازدید کنندگان با جایی که در آن زندگی می‌کنیم، نحوه شکل‌گیری حیات روی سیاره زمین و شرایط زندگی روی سیارات دیگر آشنا می‌شدند. تصویر حیرت‌انگیز دیگری در قسمت خروجی غرفه قرار گرفته بود که به تصویر فرا ژرف مشهور بود. منجم‌هایی که آن‌جا حضور داشتند می‌گفتند که هر نقطه از این تصویر یک کهکشان است که درون هر کهکشان چیزی حدود100 میلیارد ستاره وجود دارد. تصویری که تلسکوپ فضایی هابل در خارج از جو زمین از گوشه‌ای از کیهان گرفت که پر است از کهکشان‌هایی شبیه کهکشان ما.

 

* در غرفه بعدی با عکاسی نجومی همراه می‌شدیم. عکاسی هنری است که این روزها به شدت مورد استقبال عمومی قرار گرفته است. در غرفه عکاسی نجومی، تلفیقی از هنر و دانش نجوم، جذابیت‌های بی‌اندازه‌ای را به تصویر می‌کشد. یکی از با تجربه‌ترین عکاس‌های نجومی کشور هم در این غرفه حضور داشت و درباره تکنیک‌های عکاسی برای علاقه‌مندان توضیح می داد. 

 

* اولین انسانی که به فضا رفت چه کسی بود؟ اولین کسی که به روی ماه قدم گذاشت چه‌طور؟ دورترین نقطه‌ای که کاوشگرهای دست‌ساز انسان به آن سفر کرده‌اند کجاست؟ غرفه علوم فضایی از آخرین دستاوردهای ایران در حوزه فضا می‌گفت. از سرنوشت میمونی که به فضا پرتاب شد و از مریخ نورد «کنجکاوی» که هم اکنون سطح مریخ را در می‌نوردد و تصاویر جذاب از سطح آن برای‌مان می‌فرستد. برنامه‌ریزی‌هایی شده بود که در این غرفه با یک فضانورد روس ارتباط اینترنتی برقرار بشود و بعد از آن هم مصاحبه تلفنی با روزنامه‌نگار علمی و سردبیر نشریه مرزهای بی‌کران فضا «سیروس برزو» انجام شود و بازدیدکنندگان بتوانند این گفت‌وگوها را به طور زنده دنبال کنند اما به دلیل مشکلات اینترنتی این مصاحبه انجام نشد!

 

* ابزارهای نجومی باستانی و جدید در کنار هم در غرفه ابزارآلات نجومی قرار گرفته بودند. اسطرلابی که بر اساس اسطرلاب‌های باستانی، توسط کارشناس نجوم باستانی ساخته شده بود. انواع تلسکوپ‌های مختلف هم در پوسترها معرفی شده بود. دوربین دو چشمی و چند نمونه از تلسکوپ‌های بازتابی هم مقابل آن غرفه مسقر شده بود. یک تلسکوپ کوه‌ها و دره‌های سطح ماه را به علاقه‌مندان نشان می‌داد و تلسکوپ H- آلفا که تعداد انگشت شماری از آن در ایران وجود دارد و مخصوص رصد خورشید است، شراره‌ها و زبانه‌های خورشیدی را قبل از غروب خورشید به بازدید کنندگان نشان می‌داد. قرار بر این بود که با تاریک شدن هوا تلسکوپ‌های مجموعه، خوشه‌های ستاره‌ای و چند تا از سیارات منظومه شمسی و تعدادی سحابی را نشانه بروند و عموم مردم بتوانند از شگفتی‌های آسمان شب لذت ببرند اما متاسفانه به دلیل ابری شدن هوا این برنامه اجرایی نشد.

 

* مسلمانان به خاطر شرایط زمانی ویژه در دین اسلام، اهمیت خاصی به دانش نجوم و رویت هلال ماه می‌دهند. برای بسیاری از مردم این سوال وجود دارد که با پیشرفت ابزارهای نجومی چه طور هنوز هم برای اعلام زمان عید فطر و یا آغاز ماه مبارک رمضان در کشورهای مختلف اسلامی اختلاف وجود دارد. کارشناس غرفه استهلال یا رویت هلال پاسخگوی این سوالات بود.

 

* چرا شب‌ها دیگر مثل چند دهه گذشته نمی‌توانیم به راحتی ستاره‌ها را در آسمان شهرها تشخیص بدهیم؟ چرا خیلی وقت‌ها دچار بی‌خوابی می‌شویم؟ مبارزه با آلودگی نوری یکی از هدف‌های منجم‌ها و هر کسی است که آسمان تاریک شب را دوست دارد. روش‌های مبارزه با مزاحمت‌هایی که توزیع نا مناسب نور در سطح شهر به وجود می‌آورد از بخش‌های این غرفه بود. استفاده از لامپ‌های مناسب و تنظیم زاویه لامپ‌هایی که در سطح شهرها نصب می‌شوند از راهکارهای ساده‌ای است که می‌توانیم دوباه آسمان پر ستاره را به شهرهای‌مان باز گردانیم. 

 

از هر چه بگذریم سخن حاشیه بهتر است!

در هنگام ورود، با تجمع و بازدید عموم مردم مواجه شدیم. غرفه رویت حلال ماه و اطراف تلسکوپ بسیار شلوغ بود ولی غرفه‌های دیگر خلوت بود و مسئولان غرفه بر صندلی خود نشسته، تخت بودند. 

- ابتدا از مردم سوال کردیم که آیا خبر داشته‌اند که امروز روز نجوم است و این برنامه در کوهسنگی در حال برگذاری است؟ که هیچ یک خبری از این روز نداشتند و بازدیدشان صرفا جهت جذب شدن به تجمعی که از دور می‌دیدند، بوده و اطلاعی از برنامه‌های امروز نداشتند.

 

- پرسیدیم که آیا حاضرند وقتشان را برای همچین برنامه‌هایی صرف کنند و با تداوم این کار موافقند؟ غالب افراد از افزایش دانایی در کنار تفریح لذت می‌بردند و رغبت داشتند که این‌گونه برنامه‌های علمی تداوم داشته باشد اما عده‌ای نیز معتقد بودند که هدف کار خوب است اما تجهیزات و خدمات برای این تعداد بازدیدکننده کافی نیست و انتظار امکانات بیشتری می‌رود و البته که غرفه‌های خالی برای بعضی‌ها بسیار آزار دهنده بود.

 

- غرفه کودکان نیز بسیار به چشم می‌آمد که برای آگاهی از چند و چون کار از پدرها هم پرسیدیم که برنامه این غرفه چیست؟ خانواده‌ها از دو بُعد به این قضیه نگاه می‌کردند اول از سرگرمی که به واسطه کشیدن نقاشی اجرام آسمانی به وجود آمده بود راضی بودند ولی از طرف دیگر انتظار بیشتری برای اطلاع رسانی به کودکان داشته و معتقد بودند الگو برداری از روی یک بنر، اطلاعات چندانی به فرزندانشان نمی‌دهد.

به یک دختر خانمی برخوردیم که علاقه فراوانی به نجوم نشان می‌داد، پرسیدیم که مایل به تحصیل این رشته هم هست یا نه؟ گفت یکی از گزینه‌های مورد نظر نجوم هم می‌تواند باشد ولی وقتی از مادرش پرسیدیم که آیا با تحصیل دخترش در این رشته موافق است یا خیر؟ مخالفتش را اعلام کرد و گفت که این رشته سخت وکم درآمد است و امکانات آن هم در ایران بسیار محدود است.

 

- کم‌کم هوا رو به سردی و تاریکی می‌رفت اما هیچ‌کدام از غرفه‌های نمایشگاه حتی یک چراغ هم برای روشنایی نداشت! و فضا بیشتر به احضار ارواح نزدیک شده بود تا کشف زحل و ماه!

ما هم خود را موظف کردیم تا خدمت مسئولان برنامه رسیده و مشکلات مردم را به آن‌ها گفته و حرف‌های آن‌ها را بشنویم. در پاسخ به سوال ما که چرا برنامه را در روزی ابری برگذاری کردند و نمی‌توانستند با هوا شناسی هماهنگ شوند؟ دلیل قانع کننده‌ای داشتند که این مناسبت یک روز تعریف شده در جهان است که در تمامی شهرهای ایران هم زمان اجرا شده است.

اما درباره عدم نور رسانی کافی خود را مقصر نمی‌دانستند و معتقد بودند کارفرمای قبلی سیم‌ها را با خودش برده و ما هم خبر نداشتیم که لامپ هست ولی کابل اصلی برق نیست!

آمده بودیم که ماه را با وضوح بالا ببینم، اما بیشتر از ماه، ناهماهنگی میان مسئولان برنامه و همچنین شهرداری به چشم می‌آمد. با توجه به برنامه نجوم سال گذشته انتظارات بیشتری از برنامه می‌رفت ولی این همکاری نه تنها مثبت نبود بلکه دلیل اصلی بسیاری از مشکلات نیز بود.

ساعت 8 و نیم شد و نوبت تقسیم کیک و ساندیس میان غرفه داران بود، برنامه حدود یک ساعت و نیم زودتر پایان یافت و ما هم که دیدیم در چشم به هم زدنی خبری از تبلیغات غرفه‌ها و تجهیزات نیست، کت  را بر دوشمان انداختیم و راه را تا خانه پیاده کز کردیم!

===================

پ.ن: گفتنی است که در طول هفته نجوم در بوستان حجاب مشهد، هر شب از ساعت 19 تا 22 تعدادی از منجم‌های مشهدی با تلسکوپ‌ها برنامه رصدی برای عموم داشتند.

اولین کارگاه دانش‌آموزی کار با تلسکوپ هم 22 فروردین ماه 92 در دبیرستان حسین فاتح واقع در بلوار هفت تیر برگزار شد. این کارگاه با همکاری دبیرستان هاشمی نژاد3 مشهد و انجمن نجوم مشهد با حضور90 نفر از دانش‌آموزان علاقه‌مند مشهدی برگزار شد. دبیر اجرایی و مدیر اجرایی این کارگاه هم دو نفر از دانش‌آموزان مشهدی بودند که سال‌هاست در انجمن نجوم مشهد نجوم را فرا گرفته‌اند و اکنون با حمایت انجمن، مسئولیت‌های این کارگاه را بر عهده داشتند.

 

و اما گزارش تصویری

ما هم هر چه فکر کردیم، نفهمیدیم در این ارتفا کدام ستاره را می‌شود رصد کرد!

 

این هم کل کل هنر عکاسی و نقاشی!

 

باور کنید ما هم وقتی این تلسکوپ را دیدیم، دهان‌مان همین‌طوری وا ماند! 

 

این هم منجم نسل بعد؛ بگو ماشالا...

 

فقط من ماندم کدام بچه جرات می‌کند نزدیک آن سیاره‌های اخمو شود!

 

بدون شرح

 

این هم استفاده بهینه از غرفه‌ها در زمان تاریکی

 

این هم مهدی اعتمادی در حین ارتکاب جرم! (تنها خوری؟! آخ آخ آخ)

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
mo_so
mo_so
٩٢/٠٢/٠١
٠
٠
چه بگویم
mo_so
mo_so
٩٢/٠٢/٠١
٠
٠
مطلبی به ذهنم نمی رسد
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٠١
٠
٠
هیچیه هیچی؟
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٢/٠١
٠
٠
هر سال بدتر! از پارسال ! گذارش کاملی بود ممنونم از جیم و گزارشگرهای این مطلب...
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٠١
٠
٠
قربانت/جایت خالی بود
کانگورو به تربیت فرزند خود اهمیت ده
کانگورو به تربیت فرزند خود اهمیت ده
٩٢/٠٢/٠٢
٠
٠
البته گزارش جالبی بود نه گذارش!
Paeez
Paeez
٩٢/٠٢/٠١
٠
٠
یه خرده طولانی بود!مستر وکیلی مردی عکس تک خوری خودتونو بذارین بعله!
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٠١
٠
٠
من اصولا از اونجایی که اهل کرمم ، تک خوری نکردم !
parisa
parisa
٩٢/٠٢/٠١
٠
٠
من کلا هیچی نمیگم........
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٠١
٠
٠
یک چیزیم بنویسید قبوله!
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠٢/٠١
٠
٠
والا با دیدن عسک یکی مونده به اخری حساب همه چی دستمون اومد دیگه
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٠٢
٠
٠
خلاصه و مفید!
s.a
s.a
٩٢/٠٢/٠١
٠
٠
!!!!!!!! این عکس آخری چیه؟!!!!!!! چی ترسناااااااااکه!!!! بدبخت آقای اعتمادی! اینم عکسه از ایشون گذاشتین؟!!! :|
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٠٢
٠
٠
تضمین می کنم اقای اعتمادی از این عکس زیبا تر هستند/اگه این عکسو ببینند فک کنم خود کشی کنند خخخخ
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/٠٢/٠١
٠
٠
من اومدم شما نبودین خو
parisa
parisa
٩٢/٠٢/٠١
٠
٠
منم که میگم سرکاریه میگن نه...................خداییش اقای وکیلی مارو سرکار نذاشتین؟؟؟؟؟؟؟
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٠٢
٠
٠
پس معلومه گزارش حاشیه رو نخوندید
Mahnaz_72
Mahnaz_72
٩٢/٠٢/٠٢
٠
٠
منم که اخر نرفتم ببینم
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٠٢
٠
٠
خسته نباشید ، سال دیگه ایشالا
شیعه زاده
شیعه زاده
٩٢/٠٢/٠٢
٠
٠
همه اش یه طرف! تنها خوریه آقای اعتمادی یه طرف .... نوچ نوچ نوچ!!
کانگورو به تربیت فرزند خود اهمیت ده
کانگورو به تربیت فرزند خود اهمیت ده
٩٢/٠٢/٠٢
٠
٠
آره اونم بستنی قیفی
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٠٢
٠
٠
واقعا زشــــــــــــــته:))
Niva
Niva
٩٢/٠٢/٠٢
٠
٠
این عکس آخر آدم رو به سرعت از جو نجو خارج کرده و به جو بستنی وارد میکند... ممنون واسه بستنی..خخخخ نه واسه گزارش..ممنون
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٠٢
٠
٠
الان هوا سرد شده بستنی بخورید مریض میشید ، برای سلامتی خودتون اصرار می ورزیم!
کانگورو به تربیت فرزند خود اهمیت ده
کانگورو به تربیت فرزند خود اهمیت ده
٩٢/٠٢/٠٢
٠
٠
بهترین استفاده رو اون خانواده ها کردن
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٠٢
٠
٠
و بچه هاشون/ازشون پرسیدم از فضای علمی استفاده کردید؟؟؟ گفتند : فضایی علمی؟؟؟؟؟؟ مگه اینجا چه خبره خخخخخخخخخخخ
ati200
ati200
٩٢/٠٢/٠٢
٠
٠
کلا ایرانی ها ازهرچیزی بهترین استفاده رو می کنن ..مثل این خانواده ها..ولی خب اطلاع رسانی ضعیف بوده...به نظر امکانات هم همین طوربوده..فقط یه نمایشگاه سرسری زدن..مرسی
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٠٢
٠
٠
برنامه ریزی و تبلیغات کلا تعطیل!
پربازدیدتریـــن ها