اگر نفت نداشتیم؟!
وضع ما بدون نفت بهتر می‌شد یا بدتر

اگر نفت نداشتیم؟!

نویسنده : سیدمهدی خاتمی

به دنبال تحریم نفت، فروش نفت بسیار برای کشورمان سخت شده است و اگر نفتی هم به فروش می‌رسد پولی به دست ایران نمی‌رسد (با کالا مبادله می‌شود) یا به سختی و گردش فراوان در دست واسطه‌ها می‌رسد.

حال تصور کنید اگر ما اصلا نفت و گاز نداشتیم چه اتفاقی پیش می‌آمد؟ آیا اقتصاد خوبی داشتیم؟ آیا اوضاع اقتصادی کشورمان از حال بهتر بود یا بدتر؟ پاسخ این سوال‌ها بسیار روشن است: «اوضاع اقتصادی ما بسیار بهتر بود»

زیرا :

1. ایران کشوری چهار فصل و وسیع است و اگر نفت نداشت، می‌توانست با صادرات محصولات متنوع باغی و کشاورزی ارز قال توجه‌ای را نصیب کشور و مردم کند، رونق کشاورزی و باغداری یعنی اشتغال بالا و درآمد فراوان.

2. ایران کشوری با طبیعت و اقلیم‌های جغرافیایی متفاوت است و اگر نفت نداشت می‌توانست با استفاده از صنعت دامداری و صادرات محصولات دامی (چه خام و چه فرآوری شده) به همراه اشتغال بالا سود سرشاری را نصیب کشور کند.

3. ایران از لحاظ ژئوپولتیک، دارای امتیازات فراوان است و یکی از دروازه‌های اتصال شرق و غرب آسیاست، اگر ایران نفت نداشت می‌توانست با استفاده از موقعیت خاص جغرافیایی خود و کسب درآمد از ترانزیت کالا سود سرشاری کسب کند.

4. ایران کشوری با صنایع دستی و هنرهای متنوع و وسیع است و در جای جای ایران میتوان صنایع دستی و هنرهای مختص همان منطقه را دید، ایران اگر نفت نداشت می‌توانست با استفاده از صادرات صنایع دستی خود به همراه اشتغال و کارآفرینی، ارز آوری زیادی داشته باشد.

5. ایران کشوری با تاریخ کهن و مردمانی مهمان نواز و بناهای تاریخی فراوان است، ایران اگر نفت نداشت می‌توانست با استفاده از صنعت گردشگری نه تنها درآمد و اشتغال بالایی کسب کند بلکه با ورود گردشگران خارجی به کشور، تبلیغات منفی بر علیه کشورمان نیز خنثی می‌شد، شاهد این مدعی اظهارات سفیر گردشگری مصر در مورد تصورات او از ایران قبل و بعد از سفر به تهران است.

6. ایران دارای جمعیت جوان و با استعدادی است که اگر نفت نداشت، می‌توانست با فرصت و بها دادن به جوانان خویش به قطب صنعتی و علمی جهان تبدیل شود، دلیل این مدعی نیز درصد بالای ایرانیان مقیم خارج از کشور و در اختیار داشتن حساس‌ترین جایگاه‌های عملی، صنعتی و پزشکی است.

7. ایران اگر نفت نداشت، حتی می‌توانست با صادرات فوتبالیست و ورزشکاران مختلف مانند خیلی از کشورها (صادرات فوتبالیست‌های برزیلی) درآمد فراوانی کسب کند.

 

اما چه سود که ما نفت داریم و تا وقتی نفت داریم دست به سیاه و سفید نخواهیم زد و باید همچنان شاهد تورم بالا، کارایی و بهره‌وری پایین باشیم و حسرت کشورهای چین و ژاپن و... را در دل داشته باشیم.

 

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠٢/٠٤
٠
٠
خیلی عالی بود!متاسفانه داریم.و چه بهتر میشد نفتم میداشتیم و اینایی که شما گفتی رو هم میداشتیم!ولی نفت چشارو کور کرده فعلا.مچکر
radmehr
radmehr
٩٢/٠٢/٠٤
٠
١
فکر می کنین نفت ایران خیلی مهمه؟باور کنین نیست
wolf
wolf
٩٢/٠٢/٠٤
٠
٠
کاش ما هیچ وقت نفت نداشتیم ........بینندگان عزیز
v-qavam
v-qavam
٩٢/٠٢/٠٤
٠
٠
معادن و اورانيوم و ...رو هم فراموش کردي...کشور ايران از لحاظ معادن سنگ و فلزات هم يکي از کشور هاي تپله...البته همه اينا تقصير نفت بيچاره نيس...نبايد ناشکري کرد...
tanha
tanha
٩٢/٠٢/٠٤
١
٠
بشکه نفتی داخل انبار بود / سالن انبار تنگ و تار بود/عصر جمعه حول و حوش شیش و هفت / برق سالن اتصالی کرد و رفت/عده‌ای هم جمع بودند از قضا / صف کشیده تا کنار پله‌ها/ یک به یک می‌آمدند و با ادب / لمس می‌کردند و می‌رفتند عقب/ لمس می‌کردند مردان و زنان / هر کسی چیزی گمان می‌برد از آن/ این یکی استادکار ذوالفنون / گفت چیزی نیست این غیر از ستون/آن یکی مرد سیاسی با دو دست / لمس کرد و گفت حتما قدرت است/ کودکی هم روی آن دستی کشید / گفت اسنک بود با طعم شوید!/کهنه رندی هم رسید و دست زد / گفت ایران هزار و چارصد/ عاشقی هم گفت این دعوا خطاست / بی خیال بشکه معشوقم کجاست/عاقلی هم میگذشت از آن کنار / گفت مارک و لیره و پوند و دلار/ دختری هم ناگهان جیغی کشید / گفت مردی بود با اسب سپید/عده‌ای ناگاه از راه آمدند / شمعی آوردند تا روشن کنند/شمع را با فندکی افروختند / بشکه در دم منفجر شد سوختند/بشنو اما حاصل این گفتگو / ما درون بشکه نفتیم ای عمو/ می‌رسد هر کشوری از هرکجا / پای خود را می‌کند در کفش ما/ حرف آخر یک کلام است و همین / کاشکی بی نفت بود این سرزمین
شکوفه گیلاس
شکوفه گیلاس
٩٢/٠٢/٠٤
٠
٠
بدبخت میشیم اگه نفتمون تموم شده.....تورم میشه 500%
ahkiani
ahkiani
٩٢/٠٢/٠٤
٠
٠
داره کم کم وابستگی بودجه به درامدهای نفتی کم میشه! البته منهای این دو سال اخیر که رشد این عدم وابستگر ترازش منفی بوده!
Milad
Milad
٩٢/٠٢/٠٤
٠
٠
تقصیر نفت نیست....مدیریت داغونه
ati200
ati200
٩٢/٠٢/٠٤
٠
٠
نفت نداشته باشیم مثل این افریقایی ها میشیم سوهاضمه دارن .و.....
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/٠٢/٠٤
٠
٠
سوسیس و سوید هم فکر نمیکنم نفت داشته باشن. اما تو اقتصاد اولن
ati200
ati200
٩٢/٠٢/٠٥
٠
٠
ما رو بااونا یکی حساب میکنی
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٢/٠٤
٠
٠
از این نظر که نگاه می کنیم میگیم ای کاش که نفت نمی داشتیم ! ولی اگر یک برنامه ریزی درست و هدف مند می داشتیم می توانستیم در کنار نفت به همه مواردی که گفتید هم برسیم ،اما...
mahshid
mahshid
٩٢/٠٢/٠٤
٠
٠
عالی
Paeez
Paeez
٩٢/٠٢/٠٤
٠
٠
اگه نفت نداشتیمم بدبخت می شدیم چون نمی تونن ازین اکوتوریسم استفاده کنن از پسته وزعفران و خرما و فرش و هنرهای دستی ایران استفاده کنن مدیریت نیست:(
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠٢/٠٤
٠
٠
مشکل از جای دیگست . سپاس
mo_so
mo_so
٩٢/٠٢/٠٤
٠
٠
برای من که بودن یا نبودن نفت تفاوتی ندارد
پسر جهنمی
پسر جهنمی
٩٢/٠٢/٠٥
٠
٠
حالا که نفت داریم سعی کنیم اونو فرآوری کنیم بعد با ارزش افزوده بفروشیم
غ-مریم
غ-مریم
٩٢/٠٢/٠٥
٠
٠
به نظر منم باید برنامه ریزی دقیق تر باشه و گرنه ما ثروت زیادی داریم امید که روزی ایران بی نیاز باشه آمین
m-nik110
m-nik110
٩٢/٠٢/٠٥
٠
٠
امام میگفت نباید اقتصاد روی نفت بچرخه!افسوس!
h_nim82
h_nim82
٩٢/٠٢/٠٦
٠
٠
واقعا همینه که گفتین...سپاس
A.hosseiny
A.hosseiny
٩٢/٠٣/٠٨
٠
٠
نظری ندارم...ممنون
پربازدیدتریـــن ها