دو راهی افزایش جمعیت یا کاهش جمعیت
جمعیت افزایش بدهیم که چه شود؟

دو راهی افزایش جمعیت یا کاهش جمعیت

نویسنده : باران

مدتی است که «کاهش فرزند آوری»، «سالمندی جمعیت ایران در آینده‌ای نه چندان دور»، «کاهش نرخ باروری و فرزند آوری» نقل محافل شده است. همه جا صحبت از این است که نرخ باروری زنان ایران به کمتر از دو فرزند رسیده است و چه و چه... اما این وسط ذهن من، سر یک دو راهی با کلی سوال تنها مانده است.

 

جمعیت را برای چه افزایش بدهیم وقتی قرار است کرور کرور ایرانی هر سال در جاده‌ها کشته شوند؟ و مسئولان عزیز در راهنمایی رانندگی و جاده‌ها و خودروسازی فقط توپ را به زمین دیگری بیاندازند و خود را از هرگونه گناه مبری بدانند؟

جمعیت را برای چه زیاد کنیم وقتی با یک زلزله 5 ریشتری صدها نفر کشته می‌شوند؟ و ما ذره‌ای هم فکر نمی‌کنیم که شاید لازم باشد ساختمان‌هایمان با استانداردهای روز ساخته شود تا تعداد افراد کمتری کشته شوند. شاید هم آن‌قدر سهل انگاری و عدم تعهد در نسوج‌مان نفوذ کرده که دیگر برای‌مان عادی شده است.

جمعیت را برای چه افزایش بدهیم وقتی که خیلی از ما به سهل انگاری، فرار و دور زدن قانون و مسئولیت گریزی عادت کرده‌ایم؟

جمعیت را برای چه زیاد کنیم؟ که فرزندان طلاق بیشتری داشته باشیم؟

جمعیت 75 میلیونی‌مان را چرا به صد میلیون برسانیم وقتی برخی از دردمندان جامعه از اضمحلال فرهنگ و اخلاق در جامعه سخن می‌گویند؟ اوضاع اقتصاد و سیاست پیش‌کش.

چرا جمعیت را افزایش بدهیم وقتی قهرمان‌های نسل‌های جدید این کشور یا کره‌ای‌اند یا آمریکایی یا اروپایی؟ و مسئولان عزیزمان هم فقط در سخنرانی‌های‌شان از اسطوره‌ها و عقبه تمدنی‌مان سخن بگویند.

چرا مسئولین از کاهش جمعیت ابراز نگرانی می‌کنند در حالی‌که یارای پاسخگویی به نیازهای هزاران جوان بی‌کار فعلی در کشور نیستند؟

با همین جمعیت 75 میلیونی داریم تمامی جنگل‌ها و محیط زیست اطرافمان را نابود می‌کنیم، ساحل خزر را به سطل آشغال بدل کردیم حالا صد میلیون بشویم چکار می‌کنیم !

 

این ضعف‌ها و کاستی‌ها را که میبینی با خودت می‌گویی همان بهتر که جمعیت‌مان کم شود، پیر شود اما خب باز دلت نمی‌آید این طور قضاوت کنی و با خودت می‌گویی این حرف‌ها مگر بوی ناامیدی نمی‌دهد؟ مگر ناامیدی گناه نیست؟ مگر خود خداوند در سوره رعد آیه 11 نگفته است «که سرنوشت هیچ قوم و ملتی را تغییر نمی‌دهد مگر آن‌که آنان آن‌چه را در خودشان است تغییر دهند؟» پس با خودت می‌گویی یعنی تو و ملتت نمی‌توانی این تساهل‌ها واین کاستی‌ها را جبران کنی؟ نمی‌توانی ضعف‌های فرهنگی را اصلاح کنی؟

با خوت می گویی پس کشوری که دوستش می‌داری چه می‌شود؟ اگر جمعیتش پیر شد دیگر چه کسی پرچم کشورت را در محافل علمی و ورزشی و ... در جهان بر سر زبان‌ها خواهد انداخت؟

با خودت می‌گویی تکلیف این همه نعمت خدادادی که بلا استفاده مانده چه می‌شود؟

با خوت می‌گویی وقتی که کشور تو تنها کشور شیعه جهان است، زمانی که جمعیتش منفی شد چه بر سر آرمان‌هایش خواهد آمد؟

تو می‌مانی و هزاران سوال و یک دو راهی ... دو راهی این‌که سر این ملت بالاخره چه خواهد آمد؟ پیر می‌شود یا نمی‌شود؟ کم می‌شود یا نمی‌شود؟ سرپا می‌ماند یا نمی‌ماند؟

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
radmehr
radmehr
٩٢/٠٢/٠٣
١
٠
من میخواستم یه چیزی بنویسم اما ننویسم بهتره...ممنون بخاطر این متن
Niva
Niva
٩٢/٠٢/٠٣
٠
٢
یعنی... حرف رو تو دهنت مزه مزه کردی بعد.. تصمیم گرفتی ننویسیش!! به به
رادمهر
رادمهر
٩٢/٠٢/٠٣
٠
١
آره تقریبا
Paeez
Paeez
٩٢/٠٢/٠٣
٠
١
از جهاتی درست میگی اما اگه مسئولین بتونن نیازهای جوانان و کلا همه قشر جامعه رو به درستی بفهمن و رفعش کنن ،فرزند بیشتر بهتره:)))من 4قلو دوست دارم مثلا!!!!!چیه دوتا بچه می رن سر خونه زندگیشون آدم تنها میشه ،به قول مامانم روز جمعه همیشه باید اون قدر بچه داشته باشی بیان سفره بندازی ازین ورخونه تا اونور ،نوه ها دورتو شلوغ کنن:))همه اینا وقتی محقق میشن که نیازهای جامعه شناخته ورفع بشه...
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠٢/٠٣
٠
٠
پاییز بانو اینجوری که شما میگین که فکر کنم میشه یه تیم فوتبال دیگه:)).ولی واقعا هم شلوغی بیشتر خوش میگذره!
Paeez
Paeez
٩٢/٠٢/٠٣
٠
٠
الانشم تیم فوتبالو رد کردیم ما همینجوری الان 18 نفریم:)))))))))
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠٢/٠٣
٠
٠
ماشالا
mahtab-k
mahtab-k
٩٢/٠٢/٠٤
٠
٠
چی جالب...منم 4قلو دوست دارم...معرف حضورتون که هستن پاییز جون(:
mahtab-k
mahtab-k
٩٢/٠٢/٠٤
٠
٠
ولی خوب فرزند کمتر زندگی بهتر...جمعیت کمتر جامعه بهتر...شعار میسازم از خودم(:
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠٢/٠٣
٠
٠
والا مسئولان عزیز این مملکت به این چیزا فکر نمیکنن!فکر و ذکرشون و ترسشون از درگیری های احتمالی آیندس!اونجاس که نیروی جوون لازم دارن برای کشور!ولی خب حرفایی که گفتین خیییییلی خوب بود و واقعیت!مچکر
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠٢/٠٣
٠
٠
موافقم . سپاس
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٢/٠٤
٠
٠
اینم یک طرف قضیست!
mahshid
mahshid
٩٢/٠٢/٠٣
٠
٠
واقعا منم بین این دوراهی گیر کردم....این سوالا ذهن خیلی ها رو درگیر کرده
h_nim82
h_nim82
٩٢/٠٢/٠٣
٠
٠
: l
mo_so
mo_so
٩٢/٠٢/٠٣
٠
٠
با افزایش جمعیت قطعا مخالفم.جمعیت زیاد نیاز به مدیریت و برنامه ریزی دقیق دارد.
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٢/٠٤
٠
٠
درسته.
ati200
ati200
٩٢/٠٢/٠٣
٠
٠
جمعیت زیاد بشه چی میشه ....با این اوضاع اقتصادی و خرج و مخارج
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/٠٢/٠٣
٠
٠
ب نظرم یه 30 40 میلیونی اضافی داریم
نسیم
نسیم
٩٢/٠٢/٠٤
٠
٠
جمعیت شیعه‌ها نسبت به جمعیت سونی... خیلی کمه. یادمه یک بنه خدایی سنی بود می‌گفت من موندم چرا این شیعه‌ها به این باوری که خدا روزی بچه رو می‌رسونه اعتقاد ندارن؟ من که سنی‌ام باور دارم که 7تا بچه دارم... اما مسئولین هم یک مقداری کم کاری می‌کنن. نمونش همین سکه دادن اول خیلی خوب اومدن جلو اما بعد یک‌هو جاخالی دادن...
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٢/٠٤
٠
٠
واقعا جمعیت شیعه روز به روز رو به کاهش و جمعیت سنی روز به روز در حال افزایشه...این بده... برای کشور شیعه مثل کشور ما خیلی بده...
سهره
سهره
٩٢/٠٣/٠٢
٠
٠
بسیار زیبا وتاثیر گذار بود ............خیلی ممنون
پربازدیدتریـــن ها