یک روز با نجوم در کوهسنگی!
آخر هفته بهاری خود را با شگفتی‌های آسمان همراه شوید!

یک روز با نجوم در کوهسنگی!

نویسنده : مریم ملی

بنابر تعریف اتحادیه جهانی نجوم، روز نجوم روزی است در فصلی مناسب مثل بهار که بتوان در این روز زیبایی‌های آسمان را به مردم نشان داد . فرصتی که بشود در آن تا حد امکان مردم را بیش از هر زمان با آسمان آشنا کرد و تجربیات جذاب و شیرینی را که منجمان از رصد آسمان به دست می‌آورند، با مردم به اشتراک گذاشت. هدف از تعیین این روز در کشورهای دنیا و تلاش برای برگزاری بهتر آن صرفا آشنا کردن همه با آسمان و سهیم کردن مردم در زیبایی‌های بی‌نظیر آن است و نه چیز دیگر.

 برای تعیین روز جهانی نجوم در هر سال از یک قاعده مشخص استفاده می‌شود. از 15 آوریل تا 15 می روزی را انتخاب می‌کنند که ماه در حالت تربیع اول (شب هفتم ماه قمری) قرار دارد و آن روز را روز نجوم و هفته قبل از آن را هفته نجوم اعلام می‌کنند. علت آن هم این است که در این روزها موقعیت آسمان بهتر است و هم چنین وقتی که ماه در وضعیت تربیع اول قرار دارد، هنگام ظهر طلوع می‌کند و حدود 6 بعد از ظهر به بیشترین ارتفاع خود می‌رسد و نیمه شب غروب می‌کند و از ظهر به بعد می‌توان با دوربین‌ها و تلسکوپ‌های کوچک، پستی و بلندی‌های ماه را به مردم نشان داد. 

در ایران معمولا این روز را، جمعه قبل یا بعد از روزی که اتحادیه نجوم انتخاب می‌کند به عنوان روز جهانی نجوم اعلام می‌کنند تا مردم بتوانند با فراغت بیشتری که در این روز دارند به پارک‌ها و محل‌های برگزاری این مراسم بروند و یک روز با طبیعت آسمان شب را در کنار خانواده خوش بگذرانند.

در واقع این دستورالعمل اتحادیه نجوم است که هر کشوری با شرایط خاص خود روز نجوم در هفته نجوم را در کشور خود تعیین کند. 

 

* تولد روز نجوم 

این تصور عموم مردم در سراسر جهان است که فکر می‌کنند علم همیشه چیز عجیب و قریب و پیچیده‌ای است که غیر از دانشمندان کسی از آن سر در نمی‌آورد و از ارتباط آن با زندگی روزمره و زیبایی‌های آن در محیط اطرافشان اطلاعی ندارند. روز نجوم می‌خواهد این فاصله را بردارد و دانشمندان و محققان و مردم را با هم دعوت به یک ضیافت بکند. این طوری هرکسی هر سوالی در این زمینه دارد از محققان این رشته می‌پرسد و بدون هیچ هزینه‌ای، پاسخ می‌گیرد و گاهی هم می‌تواند پاسخ سوالش را از دریچه تلسکوپ‌هایی که بین مردم و در سطح شهر آورده می‌شود بگیرد.

قصه این موضوع به 30 سال قبل بر می‌گردد، در بعضی از کشورها یک یا چند روز در آزمایشگاه‌ها و رصدخانه‌ها را به روی مردم باز می‌گذاشتند تا همه بتوانند با فعالیت علمی از نزدیک آشنا شوند. اما چون در اغلب کشورها معمولا رصدخانه‌ها در ارتفاعات اطراف شهرها قرار دارند، رفتن به این مکان‌ها برای مردم سخت بود و به همین خاطر اخترشناسی به نام «داگ برگر» پیشنهاد داد که به جای این‌که مردم را به خارج شهرها و مناطق دور دست بکشانیم بهتر است در روزی مشخص، تلسکوپ‌ها را به میان مردم بیاوریم. او با خود فکر کرده بود که چطور می‌شود لذتی را که در دنیای نجوم و آسمان شب نهفته است به مردم نشان بدهد و با ایده‌ای که داد باعث شد که اولین روز نجوم متولد شود. این ایده ابتدا در انجمن نجوم کالیفرنیای شمالی اجرا شد و در سال 1973 اولین روز نجوم با آوردن تلسکوپ‌ها به میان مردم برگزار شد و سپس انجمن‌های نجوم آمریکا به سرعت برای برگزاری این روز برنامه‌ریزی کردند و این رویداد از مرزهای آمریکای شمالی گذشت و امروز بسیاری از کشورها علاقه‌مند به برگزاری روز نجوم در کشورشان هستند. معمولا هر سال شعارهایی هم برای این روز انتخاب می‌شود مثل «به بالا نگاه کنید.» 

 

* برنامه‌های روز نجوم در مشهد

فرهنگسرای علوم و نجوم مشهد به مناسبت روز نجوم در سال ۱۳۹۲ برنامه‌هایی را به شرح زیر در دست اجرا دارد. 

از ساعت ۸ صبح روز جمعه ۳۰ فروردین در محل بوستان کوهسنگی مشهد با نمایشگاه نجوم و رصد خورشید به کمک فیلترهای مخصوص و تلسکوپ H-Alpha آغاز خواهد شد و تا ساعت ۲۲ ادامه خواهد داشت. در صورت صاف بودن آسمان، پس از غروب خورشید، با تلسکوپ‌های مستقر در پارک، می‌توانید به رصد ماه، سیاره مشتری و دیگر اجرام سماوی نیز بپرازید. با حضور در این نمایشگاه، در غرفه ماه و رویت هلال، می‌توانید با وضعیت ماه و زمین، اهله ماه، رویت پذیری هلال ماه، خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی، وضعیت رویت‌پذیری هلال رمضان و شوال امسال و... آشنا شوید. در غرفه ابزار آلات رصدی، با تاریخ نجوم، رصدخانه‌های کهن و باستانی و ابزارآلات قدیمی نجوم آشنا می‌شویم. کارشناسان غرفه علوم فضایی آغاز عصر فضا تا پیشرفت‌های حیرت‌انگیز کنونی در عرصه فضا را برای‌تان بیان می‌کنند. آلودگی نوری یکی از معضلات مهم در نجوم به شمار می‌رود و تک‌تک ما در ایجاد آن سهم داریم. با بهینه‌سازی نورپردازی منزل خودمان می‌توانیم آسمان تاریک (طبیعت فراموش شده!) که حق تمام انسان‌هاست را به آن‌ها باز گردانیم. برای آشنایی با این گونه از آلودگی می‌توانید از غرفه آلودگی نوری دیدن فرمایید.

آخرین اطلاعات و اخبار از منظومه شمسی را می‌توانید در غرفه منظومه شمسی جویا شوید. سفر به مریخ در چه مرحله‌ای است؟ آیا امکان حیات در دیگر نقاط منظومه شمسی وجود دارد؟ آب در ماه کشف شده؟ گذر زهره چیست؟ حلقه‌های زحل از چه جنسی هستند؟ 

همزمان با بازدید از این غرفه‌ها، کودکان نیز در غرفه نجوم کودکان با زیبایی‌های وصف نشدنی نجوم، آشنا خواهند شد و با بازی‌ها و سرگرمی‌های نجومی در این دنیای بیکران غرق خواهند شد.

قطعا سوالات فراوانی ذهن شما را مشغول کرده است. سوالاتی در خصوص پایان دنیا؟ برخورد شهاب سنگ‌ها به زمین؟ سفر در زمان؟ حیات در دیگر سیارات؟ یوفوها و موجودات فضایی و... که پاسخ تمام آن‌ها را می‌توانید در غرفه پرسش و پاسخ نجومی بیابید.

 جمعه ۳۰ فروردین- ساعت ۸ الی ۲۲ پارک کوهسنگی منتظرتان هستیم.

 

 

 

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
فهیمه .ن
فهیمه .ن
٩٢/٠١/٢٩
٠
٠
من دوس دارم برم ولی کسی باهام نمیاد هعی
ای بابا چرا عکسم نیست. ar_gholizade
ای بابا چرا عکسم نیست. ar_gholizade
٩٢/٠١/٢٩
١
٠
منم خیلی دوس دارم بیام ولی شنبه یه کنفرانس در مورد روابط دختر و پسر دارم باید مطلقا برم کتابخونه ولی اگه بچه ها همه بیان منم میام، اگه بچه ها پایه بودن به دوست عزیزمان سید صفدری بگن تا بهم زنگ بزنه منم بیام
f.haghighat
f.haghighat
٩٢/٠١/٢٩
٠
٠
منم دوست دارم برم...
PAEEZ
PAEEZ
٩٢/٠١/٢٩
٠
٠
آسمون همیشه زیباست....
hamid_kh
hamid_kh
٩٢/٠١/٢٩
١
٠
آقا اگه رفتید به ما هم بگید چه خبر بود ... من نمیتونم بیام ....
v-qavam
v-qavam
٩٢/٠١/٢٩
٠
٠
من که کشیکم:(
mo_so
mo_so
٩٢/٠١/٢٩
٠
٠
قبلا می رفتم اما الان شدیدا گرفتارم
٩٢/٠١/٢٩
٠
٠
جیمیا ساعت چن میاین شماها؟
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠١/٢٩
٠
٠
دس شوما درد نکنه
Mahnaz_72
Mahnaz_72
٩٢/٠١/٣٠
٠
٠
من که خیلی نجوم دوست دارم اگر بشه حتما میرم
من
من
٩٢/٠١/٣٠
٠
٠
من مشهدنیستم:(((((((((((
Niva
Niva
٩٢/٠١/٣٠
٠
٠
بشه میرم... هر چی آقامون بگن
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/٠١/٣٠
٠
٠
خخخخ
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/٠١/٣٠
٠
٠
ما آمدیم عصری