قهر یا آشتی با سینما
گزارشی از حال و هوای سالن‌های سینما در این ایام

قهر یا آشتی با سینما

نویسنده : سید مصطفی موسوی اصل
برای رفتن به دانشگاه از جلوی پردیس هویزه (همان سینما هویزه داغون قدیم که الان کلی شیک شده) رد می‌شدم، انبوهی از جمعیت برای گرفتن بلیط سینما به صف ایستاده بودند، با خود به این فکر افتادم که چطوری‌هاست بعضی‌ها می‌گویند سینماها خلوت شده و از قهر مردم با سینما حرف می‌زنند! پس در این‌باره با مردم (چه آن‌هایی که در صف بودند چه مردم عادی) و مدیریت سینما صحبت کردم.

** کی حال داره بره سینما
افرادی که مخالف رفتن به سینما بودند اکثرشان آن دسته خارج از صف بودند و حتی وقتی از جلوی سینما رد می‌شدند لیست فیلم‌ها را هم نگاه نمی‌کردند، بعضی‌ها هم می‌ایستادند، نگاهی می‌کردند و رد می‌شدند، اصلی‌ترین دلال‌شان به شرح زیر بود.
- سینما بسیار شلوغ است:: می‌گویند در سالن سینما بسیار سر و صدا است و از دیدن فیلم چیزی متوجه نمی‌شویم. (البته این مورد را درباره پردیس جدید هویزه قبول ندارم و خودم به شخصه از کیفیت صدای آن لذت بردم)
- صندلی‌های نامناسب:: اگر کمی دیرتر به سینما برسی باید در صندلی‌های جلو بشینی و در این حالت از چشم‌های شما چیزی نمی‌ماند.
- سینما محل دوستی دختر پسرهای جوان: پدری در این مورد می‌گفت من جرائت نمی‌کنم خانواده خود را به سینما ببرم، چون آثار منفی در بچه‌ها بوجود می‌آید.
- فیلم‌های نامناسب: بعضی از خانواده‌ها به این معتقد هستند که بسیاری از فیلم‌های سینما از محیط جامعه و فرهنگ دور هستند و انگار برای طیف خاصی ساخته می‌شوند.
یک آقای میان‌سال هم گفت: این حرف من دلیل بر این نیست که ما به هیچ وجه فیلم نبینیم، منتظر می‌مانیم وقتی CD آن به بازار آمد، تهیه می‌کنیم و با خانواده و با خیال راحت و آسوده، حتی با لباس راحتی به تماشا فیلم می‌نشینیم.

** سینما و اوقات فراغت
اما افرادی که در صف بلیط بودند وقتی این دلایل را به آن‌ها می‌گفتم بسیار ناراحت می‌شدند و مخالف بودند، از سر اتفاق با جوانی روبه‌رو شدم که در صف ایستاده بود، بر این اعتقاد بود که کارگردانی که این فیلم را درست می‌کند، می‌خواهد پیامی را برساند و ما باید با رفتن سینما به آن کارگردان و دستیارانش کمک کنیم تا بتوانند فیلم‌های بیشتر و بهتر بسازند که هم سرمایه بیت‌المال هدر نرود و هم به فرهنگ جامعه کمک شود.
خانواده‌ای هم با پلاستیکی پر از تنقلات (چیپس، پفک، تخمه....) برای گذراندن اوقات فراغت خود به سینما آمده بودند و از آن بسیار راضی بودند.

کریمی (مدیریت پردیس هویزه): سعی کردیم اعتماد مردم را بدست بیاوریم
او معتقد بود که مشارکت مردم در سینماها بسیار عالی است و می‌گفت: چند فاکتور وجود دارد تا مردم به سینما بروند: 
مکان خوب، وقتی شما با خانواده به جایی می‌روید توقع مکانی با آرامش و امنیت کامل دارید. کیفت مناسب نرم افزار سینما، از جمله: فاصله پرده سینما تا صندلی‌ها و قرار گرفتن صندلی‌ها به طوری که نفر جلویی مزاحم پشت سر نباشد.
فیلم خوب که معمولا در شش ماه اول سال بهترین فیلم‌های جشنواره را در سینما داریم و قیمت مناسب بلیط سینما.
با این فاکتورها می‌توان بین مردم و سینما آشتی برقرار کرد در این‌جا مدیریت فرهنگی داشتیم و سعی کردیم اعتماد مردم را بدست بیاوریم و مکانی برای اوقات فراغت آن‌ها ایجاد کنیم.
برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
mo_so
mo_so
٩٢/٠١/٢٦
٣
١
دلیل اصلی قیمت بالای بلیط سینما هویزه و کیفیت ضعیف اکثر فیلم ها است
hamid_kh
hamid_kh
٩٢/٠١/٢٦
١
١
هر چی شما میگی ....
m-mousavi
m-mousavi
٩٢/٠١/٢٦
١
٢
سینما ها در قیمت رده بندی دارند و پردیس ها در بالاترین رده قرار دارند، چون دارای کیفیتی بالایی هستند، بنابراین کمی گرانتراند.
shahrzad-z
shahrzad-z
٩٢/٠١/٢٧
١
١
اقای موسوی شما سیدی؟
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠١/٢٧
١
١
خب شهرزاد این سواله میپرسی آخه؟؟:)))))))فامیل موسوی ینی سید دیگه!
hamid_kh
hamid_kh
٩٢/٠١/٢٦
١
١
چی شده ؟؟؟؟؟...
نسیم
نسیم
٩٢/٠١/٢٦
٠
١
قهر قهر تا روز قیامت!!
نسیم
نسیم
٩٢/٠١/٢٦
١
١
یکی از دلایلی که من به شخصه سینما نمیرم اینه که آدم پایه‌ای گیر نمیارم یا اگر گیر بیارم وقتش رو ندارم یا اگر وقتش رو داشته باشم پولش رو ندارم!!! خلاصه به من نیازمند کمک ککنید!! :)))
hamid_kh
hamid_kh
٩٢/٠١/٢٧
١
١
من هم آدم پایه دارم ، هم وقت دارم ، هم پول دارم (یه پراید داریم با یه 207... قابل توجه آقای وکیلی) ، هم میرم سینما ... آخه چرا قهر؟؟؟؟ خوبه که....
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠١/٢٧
١
١
اوفففففففففففففف چی کلاسی گذاشت این بچه اینجا!بچه یه بزرگتر مث من میاد از اینجا رد میشه زشته!برا خودت خوب نیست!تو چشم بزرگا بد میشی!
نسیم
نسیم
٩٢/٠١/٢٧
١
١
مرفه فربه‌ی بی درد!
PAEEZ
PAEEZ
٩٢/٠١/٢٧
١
١
فیلم خوب +یه دوست پایه باشه میرم:)
٩٢/٠١/٢٧
١
١
اخرین فیلمی ک توی سینما هویزه دیدم چن روز قبل از سال نو 92 بود .اولین روز اکران حوض نقاشی .با سام
mr.majdator
mr.majdator
٩٢/٠١/٢٧
١
١
درست میشه اگه فیلم جذاب با داستان خوب بسازند.
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/٠١/٢٧
١
١
اخرین فیلمی ک توی سینما هویزه دیدم چن روز قبل از سال نو 92 بود .اولین روز اکران حوض نقاشی .با سام
MortezaCat
MortezaCat
٩٢/٠٥/١١
١
١
منکه به شدت به سینما علاقه دارم و رشته تحصیلیم هم (تدوین سینماست).شاید بشه گفت هر 2 هفته ای یکبار میرم سینما.اتفاقا خیلی هم لذت میبرم وقتی میرم پردیس سینمایی هویزه چون اصلا حس نمیکنم که مشهدم.همش فکر میکنم تو سینما آزادی تهرانم.آخرین فیلمی هم که دیدم فیلم بسیار زیبا گذشته ساخته آقای فرهادی عزیز بود. کلا سال گذشته یکسری از بهترین فیلم هارو تو سینما هویزه دیدم.مثل:برف روی کاج ها.پذیرایی ساده.زندگی خصوصی آقا و خانم میم.من همسرش هستم.
faith
faith
٩٢/٠٦/٢٦
١
١
واقعا خوش به حالت که این فیلم ها رو قبول داری... هر چند باز هم نصف این فیلم هایی رو که نام بردی قبول ندارم ولی در مورد گذشته کاملا موافقم...
پربازدیدتریـــن ها