فرامرزها و کنجکاوی در کیهان (1)
مروری بر ماموریت ها و پروژه های همکاران ایرانی ناسا

فرامرزها و کنجکاوی در کیهان (1)

نویسنده : مریم ملی

گفته می شود سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا یا همان ناسا National Aeronautics and Space Administration حدود 18000 نفر با بخش های مختلف آن همکاری می کنند. تعدادی از مراکز پژوهشی ناسا مثل مرکز پژوهشی ایمز ناسا، آزمایشگاه پیشرانه جت، مرکز پرواز فضایی گادرد، مرکز فضایی جانسون، پایگاه فضایی کندی، و پایگاه فضایی مارشال.

در این مطلب قصد نداریم از ناسا و فعالیت هایش برای تان بگوییم. شاید این جا فرصتی فراهم کرد که ما بتوانیم از فعالیت های ارزشمند چند نفر از هم وطنان مان که به پیشبرد علم برای بشریت کمک کرده اند نگاهی بینداریم.می خواهم در همین ابتدای مطلب بدانید نگاه ناسیونالیستی در نگارش آن چه پیش رو دارید در کار نبوده است وچیزی جز آگاهی بخشی هدف ما نبوده است.

آشنایی با هرکدام از اشخاصی که در این مطلب به زندگی کاری شان گریزی می زنیم شاید نگرشی نو در ما به وجود بیاورد درباره فعالیت هایی که بشر به کمک ابزار علم و صنعت انجام می دهد تا به سوالاتش پاسخ بدهد.

 

کنجکاوی در سوالات بنیادی بشر درباره آفرینش هستی

چرا و چگونه جهان شکل گرفت؟

پروفسور بهرام مبشر

به تصویر زیر نگاه کنید،

شما هم اکنون به گذشته سفر کرده اید. با نگاه ساده چند ثانیه ای که شما به این تصویر می اندازید در حقیقت به چیزی حدود 13 میلیارد سال پیش نگاه کرده اید. این تصویر آن قدر فرا مرز است که نمی شود به هیچ عنوان رنگ تعلق و وابستگی را به آن نسبت داد اما می شود از این تصویر تحیر بر انگیز آغاز کرد تا درباره ساکنان مرزهای نامحدود علم صحبت کنیم. ساکنانی که به عقیده من انسان هایی فرا مرز هستند. 

تیمی از اخترشناسان به سرپرستی پروفسور بهرام مبشر موفق شدند با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل ژرف ترین تصویر کیهان را از دور ترین کهکشانی که تاکنون شناخته شده است، بدست آورند.اين تصوير كه ژرف‌ترين نگاه بشر به جهان و سرآغاز آن بوده و در مدتي حدود يك سال تهيه شده است، ده‌ها هزار كهكشان كوچك و بزرگ را در سطح كوچكي از فضای لايتناهی به تصوير كشيده شده است. پروفسور بهرام مبشر، استاد ایرانی دانشگاه کالیفرنیای آمریکا است که به مدت 8 سال در فاصله سال های 2000 تا 2008 نماینده سازمان فضایی اروپا در ناسا بوده است. او هم اکنون پروفسور فیزیک و کیهان شناسی در این دانشگاه است و مشغول تحقیق در زمینه چگونگی ایجاد جهان و کهکشان های اولیه است او هم چنین مسئول آشکار ساز تلسکوپ هابل بوده وفعالیت هایش شهرت جهانی در علم اخترفیزیک دارد.

پروفسور مبشر تا مقطع کارشناسی فیزیک در تهران زندگی کرد و بعد برای ادامه تحصیلاتش در رشته کیهان شناسی به انگلستان رفت.او هم چنین درجه فوق‌لیسانس مهندسی اپتوالکترونیک و دیپلم مهندسی میکروویو از دانشگاه لندن گرفته است.

علاوه بر این ها، به عنوان یکی از مدیران اصلی و محقق در پروژه های مهمی از جمله GOODS  و Cosmos همکاری داشته است.دکتر مبشر در حال حاضر نماینده سازمان فضایی اروپا (ESA) در ناسا و مسئول تصویر بردار فروسرخ NICMOS تلسکوپ فضایی هابل است.

پروفسور مبشر در اغلب مصاحبه هایی که انجام می دهد درباره علت علاقه اش به کیهان شناسی و علم نجوم صحبت می کند و از کودکی اش می گوید که همیشه با نگاهی پرسش گرانه به ستاره ها چشم می دوخته است. او درباره این سوال متداول که اخترشناسی نوین و مطالعه اجرام آسمانی دوردست چه تاثیری بر زندگی روزمره ما دارد گفته است:

هم اکنون ما می توانیم به دنبال یافتن پاسخ برای پرسشی باشیم که بیش از 2000 سال، ذهن بشر کنجکاو را به خود مشغول نگاه داشته است.پرسش هایی که هم اکنون در کیهان شناسی به آن پرداخته می شود، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشند و این پرسش ها دقیقا به موجودیت ما اشاره می کنند،عالم ما از کجا آمده و موجودیت یافته است و به کجا خواهد رفت؟

به گفته پروفسور، خورشید  4.6 میلیارد سال است که حرارت خود را از تبدیل هیدروژن به هلیوم تامین می کند.(اون طوری نگاه نکنید، سنی نداره خورشیدمون  که!) پس به اندازه ای زندگی خواهد کرد که سوخت داشته باشد و طول عمری مفید برای ستاره ای مشابه خورشید 5 میلیارد سال خواهد بود. سن جهان هستی 13.6 میلیارد سال است و نور خورشید برای رساندن خود از یک سمت کهکشان راه شیری به سمت دیگر آن به 100 هزار سال زمان نیاز دارد. در این صورت درصورتی که بخواهید تاریخ جهان را بر روی تقویم سال نشان بدهید، اولین فرایند رشد گیاه در زمین در آخرین روز سال یعنی 29 دسامبر رخ داده، اولین انسان زمان نهار همان روز به زمین رسیده و عصر همان روز نشان دهنده جایگاه کنونی ما خواهد بود(زمان حال!).

 

پروفسور از زمین می گوید که سیاره کوچکی است که به دور خورشید که خود یکی از هزاران میلیون ستاره در کهکشان راه شیری به شمار می رود، در حرکت است و کهکشان راه شیری نیز خود یکی از صدها هزار میلیون کهکشانی است که در جهان وجود دارد. 

 

«و ما به شکلی غیر قابل تصور کوچک هستیم». به همین دلیل توانایی چندانی برای تاثیرگذاری بر روی جهان نداریم. با این حال آن چه اکنون می توانیم انجام دهیم درک جهان هستی است همان طور که اینشتین زمانی گفت غیر قابل درک ترین پدیده جهان، قابل درک بودن آن است. ما می توانیم با کمک فناوری ها و دانشی که در اختیار داریم به این درک برسیم. تنها باید آنها را به کار گیریم.

 

کیهان شناسی بر تفکرات هر کسی تاثیر می گذارد چنان که پروفسور هم معتقد است زمانی که در می یابید اولین کهکشان در حدود 13 میلیارد سال پیش شکل گرفته است، آن زمان است که می بینید دیگر پدیده ها در زندگی کاملا ناچیز هستند

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
زهره
زهره
٩١/٠٨/١٧
١
٠
چه جالب .خوش به حالش.