Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - یک انسان گل و گلاب! www.jeem.ir
یک انسان گل و گلاب!
راه‌هایی برای ترک عادات بد

یک انسان گل و گلاب!

نویسنده : Mohaddeseh.Gh

عادت‌های بد از عوامل منفی در زندگی هستند. اغلب آن‌ها -خواسته یا نخواسته- موانعی برای پیشرفت در امور به حساب می‌آیند. مواردی مانند عادت‌های بد غذایی، مصرف سیگار، اعتیاد به اینترنت، خواب نامنظم و... از این دست هستند. تغییر این موارد ساده نیست و ممکن است خود شما در تلاش برای تغییر یا حذف یک عادت بد، بارها شکست خورده باشید.

اما آیا راه حلی برای رفع این مشکل وجود دارد؟ آیا می‌توانیم راهی برای جایگزین کردن عادت‌های خوب پیدا کنیم؟

 

1. بر روی چند عادت به صورت همزمان تمرکز نکنید

نگاهی به خودتان بیاندازید. ببینید چند عادت بد را می‌توانید در خصوص خودتان برشمرید؟ تغییر یک عادت کار آسانی نیست، چه برسد به تغییر چند تای آن‌ها به صورت همزمان.هیچ یک از ما امکان تغییر همزمان چندین عادت بد را نداریم. در واقع تصور این‌که می‌توانیم روی سه یا چهار عادت به صورت همزمان تمرکز کرده و آن‌ها را بهبود بخشیم، خیالی باطل است. بهتر است تغییر دادن را کم‌کم و یک به یک پیش ببرید.

 

2. لقمه را بزرگتر از دهان خود برندارید

حالا که تصمیم گرفته‌اید یک عادت را انتخاب و آن را تغییر دهید، بهتر است آرام پیش بروید و انرژی خود را به درستی برای تمام مسیر تقسیم کنید. اگر قصد دارید از امشب دویدن را (به عنوان یک عادت خوب) آغاز کنید، بهتر است زیاد به خودتان فشار نیاورید. وقتی نمی‌توانید ۵ دقیقه به راحتی بدوید، چگونه می‌خواهید از شب اول ۳۰ دقیقه دویدن را امتحان کنید؟ فشاری که پس از آن باید تحمل کنید، شما را از ادامه کار (دویدن در شب) منصرف می‌کند و هیچگاه به هدفتان (که تناسب اندام است) نمی‌رسید.

 

3. الزاماً نباید با چیزهایی که دوستشان ندارید مقابله کنید

عادت‌های خوب کارهایی هستند که باید آن‌ها را به دلایل اصولی انجام دهید. این عادت‌ها در پیشرفت شما نقش مثبتی ایفا می‌کنند. فرقی نمی‌کند که شما از آن‌ها لذت ببرید یا از انجامشان احساس تنفر کنید. به عنوان مثال برای یک بچه مدرسه‌ای شاید مدرسه رفتن بیش از هر چیزی نفرت انگیز باشد، اما این مساله به هیچ عنوان دلیلی موجه بر این نیست که او بهتر است به مدرسه نرود. سعی کنید با کارهایی که از آن‌ها لذتی هم نمی‌برید کنار بیایید تا آن‌ها را به عاداتی خوب تبدیل کنید.

 

4. تصمیم خود را به کسی نگویید

دلیلی وجود ندارد به هر کسی که از راه می‌رسد بگویید که در حال تغییر چه عادتی هستید. این باعث می‌شود که خودتان زیرش بزنید. ضمن این‌که بعداً به خاطر اینکه نتوانسته‌اید به خواسته خودتان عمل کنید، در برابر فردی که از تصمیم‌تان آگاه است احساس شرم می‌کنید.

 

5. از راه صحیح وارد شوید

فرض کنید که تصمیم می‌گیرید از امروز دویدن را شروع کنید و فقط هم انجامش دهید. بدین صورت فقط یک تصمیم کوچک گرفته‌اید و بدون هدف تعیین شده و کافی به سمتش رفته‌اید. این روش خوبی برای ایجاد یک عادت نیست. شما باید در قبال آن تصمیم، هدف و تعهد ایجاد کنید. حتی شاید لازم باشد برای خود پاداشی تعیین نمایید. هدف، تعهد و پاداش، محرک‌هایی ضروری برای تبدیل کردن یک رفتار خوب به یک عادت تاثیر گذار هستند. در غیر این صورت اگر موفق هم بشوید، به سرعت عادت بد قبلی باز می گردد و جایگزین عادت جدید می شود.

 

6. مقایسه نکنید

موفقیت دیگران را با خودتان مقایسه نکنید. اگر کسی از نظر شما به نقطه خوبی رسیده، از کجا معلوم که شما نتوانید؟ از کجا معلوم که دانسته‌های شما بیشتر از او نباشد؟ چرا فکر می‌کنید که باید حتماً از او یاد بگیرید؟ فکر کردن به موفقیت‌های دیگران در اغلب اوقات چیزی به جز عقب انداختن خود شما نیست.

 

7. بیش از حد به دنبال انگیزه نباشید

تعیین هدف و ایجاد تعهد می‌توانند در ایجاد یک عادت خوب در ما تعیین کننده باشند؛ با این حال برای ساختن یک عادت، الزاماً نیازی به یک منبع انگیزشی فوق العاده ندارید. نظم و انضباط نیز اهمیت زیادی دارند. هر چقدر هم که برای چیزی انگیزه داشته باشید، اگر نتوانید در انجام دادنش نظم کافی داشته باشید، موفقیتی در کار نیست.

 

8. به خودتان فرصت بدهید؛ کمی پرهیزکار باشید

می خواهید خودتان را به خوردن غذاهای سالم عادت دهید، اما همه جا پر از تنقلات و خوردنی‌های خوشمزه است؟ آیا تمام مسیر پر از رستوران‌های رنگارنگ و خوراکی‌ها است؟ درست است. اما شما هدفی دارید و برای رسیدن به آن باید بتوانید از این موارد چشم پوشی کنید. اگر نتوانید پرهیزهای غذایی کافی را در خود اعمال کنید، بهتر است از فکر تغییر عادات بد غذایی‌تان هم بیرون بیایید. پس بیدار شوید و در عادت‌های بدتان غوطه‌ور نمانید.

 

موارد ذکر شده راه‌هایی مطمئن برای شکست دادن عادت‌های بد هستند. پیشنهاد می‌شود همه آن‌ها را امتحان کنید تا از شر عادت‌های بد در امان بوده و آن‌ها را با چیزهای خوبی که شما را به سمت پیشرفت سریعتر می‌برند، جایگزین کنید.

 

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
maryam
maryam
٩٢/٠١/٢٤
٠
٠
اووووووووووووووووووول اصن دوست دارم بگم اوووووووووووووووووول
نسیم
نسیم
٩٢/٠١/٢٤
٠
٠
بوگو بوگوووووووووووو!!
taba_sa
taba_sa
٩٢/٠١/٢٥
٠
٠
کار خوبی می کنی مریم جون..... هر چقدر می خوای بگو.....
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠١/٢٤
٠
٠
خوب بود!مچکر
Mohaddeseh.Gh
Mohaddeseh.Gh
٩٢/٠١/٢٤
٠
٠
خواهش میشه......
اسمانه
اسمانه
٩٢/٠١/٢٤
١
٠
پرهیز کار رو خوب اومدی..ممنون دوست جیمی..مطلب مفیدی بود..
Mohaddeseh.Gh
Mohaddeseh.Gh
٩٢/٠١/٢٤
٠
٠
خواهش میکنم عزیزم......
Paeez
Paeez
٩٢/٠١/٢٤
٠
٠
از مقایسه کردن متنفرم:))))یه سوال تو همون هورامی؟اگه آره دیشب هرچی تلاش کردم نظرای وبت واسم باز نشد!
Mohaddeseh.Gh
Mohaddeseh.Gh
٩٢/٠١/٢٤
٠
٠
نه عزیزم من اون نیستم........
h_nim82
h_nim82
٩٢/٠١/٢٤
٠
٠
ممنون . برای من خیلی مفید بود :)
Mohaddeseh.Gh
Mohaddeseh.Gh
٩٢/٠١/٢٤
٠
٠
خواهش میشه عزیزم........
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠١/٢٤
٠
٠
خیلی مطلب مفیدی بود برای من /ممنونم.
Mohaddeseh.Gh
Mohaddeseh.Gh
٩٢/٠١/٢٤
٠
٠
خواهش میکنم........
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠١/٢٤
٠
٠
سپاس
Mohaddeseh.Gh
Mohaddeseh.Gh
٩٢/٠١/٢٤
٠
٠
خواهش.......
Mahnaz_72
Mahnaz_72
٩٢/٠١/٢٥
٠
٠
ممنون کاربردی بود
mahtab-k
mahtab-k
٩٢/٠١/٢٥
٠
٠
ممنونم محدثه جان
Mohaddeseh.Gh
Mohaddeseh.Gh
٩٢/٠١/٢٥
٠
٠
خواهش میکنم مهتابم.....
sahar-s
sahar-s
٩٢/٠١/٢٦
٠
٠
مرسی عزیزم حوصله نداشتم همه ش بخونم فقط تیتر هاش خوندم :)))))))))) خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
Mohaddeseh.Gh
Mohaddeseh.Gh
٩٢/٠١/٢٧
٠
٠
ممنون که همون تیتراشم خوندی : )))))))))))))
پربازدیدتریـــن ها