از او بالا کفتر میایه!
پیرامون مزاحمت‌های کفتر و کفتربازی!

از او بالا کفتر میایه!

نویسنده : مازیار حکاک

حتما شما در اطراف محل زندگی‌تان عده‌ای جوان خوشحال را دارید که کفتربازی شغل اصلی‌شان است و به قدری نسبت به این کار علاقه نشان میدهند که اگر به انرژی هستهای علاقه نشان میدانند قطعا تا به حال جز نوابغ و دانشمندان کشور در این عرصه بودند. کفتربازی از دیرباز در کنار متر کردن خیابانها یکی از مشاغل و سرگرمیهای شریف جوانان بیکار است که ریشه در تاریخ و سنن بیکاری دارد. در عین حال این کفتربازی محدود به جا و مکان خاصی نیست و تمام شهر پر است از مزاحمتها و زیبایی پرواز گروهی کفترها که بیشتر از صاحب کفترها جماعت همسایه از آن مستفیض میشوند. در این مطلب سعی داریم نگاهی داشته باشیم بر تمام ریزه‌کاریها و اصطلاحات که در کفتر بازی جوانان این مرز و بوم مورد استفاده قرار میگیرد و نقش موثر دارند.

 

بیکاری (الافی): اصلیترین عامل برای گرایش به شغل شریف کفتر بازی. این‌که می‌گوییم شغل دلیل دارد چراکه از وقتی شهرداری در میدان شهدا مشهد دست به کفتربازی زده است (شاید فکر می‌کند اگر آن کفترها را هی از آن آلاچیق بکشند بیرون و هی ببرند داخل، میدان را شبیه میدان‌های پاریس می‌کنند) چندین پیمانکار برای این امر استخدام شدهاند و آن طور که از حرف و حدیث‌ها و شواهد بر میآید حقوق خوبی هم دریافت می‌کنند.

 

سوت: مهم‌ترین عنصر در تربیت کفتران است! برای شروع سوت زدن با دست مانعی ندارد اما برای استفاده دراز مدت سوت زدن بدون دست ضروری است.

 

مزاحمت و مردم آزاری: ویژگی مورد نیاز در خون فرد کفترباز؛ به گونه‌ای که ظهر در اوج خستگی همگان به کفتربازی بپردازد و جِز دادن تمام همسایگان هدف اصلی و دراز مدتش باشد.

 

انگیزه و عشق: در حال حاضر انگیزه، بیشتر پر کردن اوقات فراقت و بیکاری مفرط به نظر میرسد اما در گذشته این حرفه ارتباط زیادی به خانه همسایه و ازدواج داشته که اگر بیشتر از این توضیح بدهیم قطعاً دبیر تحریریه سایت اره را بر میدارد و می‌افتد به جان مطلبمان!

 

تیوب لاستیک: این یکی خیلی تخصصی است، برای پر دادن کفترها شدیداً مورد نیاز است. در واقع چرخاندن تیوب بر دور دست برای دور کردن کفترها از محل کفتربازی نوعی رقص و سمای عاشقانه برای کفتربازان است.

 

کفتر جَلد: کفتر جَلد، کفتری است که شما در هر جایی ولش کنید راه خانه را پیدا کند و خودش را برساند به خانه. هوش کفتر در این مسئله بسیار مهم است اما نحوه کار این چنین است که بالهای کبوتر بیچاره را تا چند وقت با نخ میبنند آن چنان که توان پرواز نداشته باشد. همین تنبیه کافی است تا کفتر بیچاره راه خانه را از یاد نبرد.

 

دون پاشیدن: این یکی از همین کفتربازی وارد گفتار همه ما شده. داستان از این قرار است که برای کفتر بیچاره دانه میپاشند تا بیاید نوش جان کند بعد همچین که سرگرم خوردن دانه است با یک تور بزرگ سرش را گول بمالند و خفتش می‌کنند. مرحله بعد از خفت کردن همان جلد کردن است که پیشتر ذکر آن رفت.

 

بغ بغ بغو بغو بغو: این یکی دیگر خیلی تخصصی است! خود نگارنده هم نمی‌داند کفترها از گفتن این جمله چه چیزی مد نظرشان است اما این تنها صدایی است که شما از کفتر بیچاره خواهید شنید.

 

کفتر کاکل به سر: یکی از انواع کفتر است که در رسای آن شعرها و آهنگ‌های بسیاری سروده شده است. اما به غیر از این مورد دم سیاه، دم سبز، چاهی، کاکلی، سه رگ، طوقی، کله اسب از انواع دیگر هستند که در این بین در رسای کفتر چاهی بیشتر از بقیه آهنگ تنظیم و ساخته شده است.

 

رنگ چشم، نوک، ناخن و کاکل: موارد مهم و تاثیرگذار در قیمت کفترها هستند. قیمت کفتر از 5 تا 100 هزار تومان فی میخورد که البته گونههای نادر گرانتر هم هستند.

 

تخم جارو، ارزن، گندم، ماش، شاه دانه: همگی غذای کبوترند. البته هر کدام در فصلی خاص برای کفتر جماعت مفید است، مثلاً ارزن را معمولا در فصل تیرماه به کفتر میدهند. چون دانه ارزن سبک بوده و کفتر را در موقع پرواز سنگین نمیکند.

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
negin
negin
٩٢/٠١/١٨
١
٠
من که کفترم مرد تازه هنوزم تو شکم چون گربه اون رو خورد.
m_sepehri
m_sepehri
٩٢/٠١/١٨
٢
٠
خیلی حال گیریه.ما همسایه مون از وقتی من یادم میاد کفتر بازی میکنه.همش رو پشت بومه!آدم دو دقیقه با آرامش نمیتونه بره تو حیاط!
نسیم
نسیم
٩٢/٠١/١٨
٢
١
اما سوای این ها من دیدم طرف کفتر داره اما ولشون نمی کنه تو آغالن واسه همسایه ها هم مزاحمتی ایجاد نمی کنه...
Niva
Niva
٩٢/٠١/١٩
١
١
بابا بو که داره! پر ریزی که داره! هزار تا بیماری که دورو برش هست! حالا آنفلوآنزای مرغی هم هیچی! اینا رو چی کار میکنه؟!
mahdiarkermani
mahdiarkermani
٩٢/٠١/١٨
٢
١
سلام بابا ما خودمون کفتر با م کسی هستیم ،ولی نه دونی نه آبی نه غذایی نه شال و پروازی تا بحال دیده ایم.
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠١/١٨
٠
٠
آقا یک نکته ای رو نگفتین!! برچسب مصرف انــــرژی این کفترا روی (G) یعنی خیلی پــــر مــــصــــرفـــن ! مثل چی میخورن!! :))) بعدش یک سوال دیگه این کفتر ها رو بین هم (خود کفتر بازا) خرید فروش می کنن یا مردم عادی میخرن ؟؟
م-نص
م-نص
٩٢/٠١/١٨
٠
٠
ای بابا .....بخش مهم کفتر بازی رو نگفتی....تور کردن کفترهای رقبا..........
Niva
Niva
٩٢/٠١/١٩
٠
٠
آره فکر کنم این بخش جذابش باشه ها! م_نص نکنه تو این کاره ایی خودتو لو نمیدی؟! مشکوک میزنی ها :) راستشو بگو
h_poortaghi
h_poortaghi
٩٢/٠١/١٨
٠
٠
من که ماشینم دایم از فضولات کفترهای همسایه کثیف میشه و همیشه مجبورم ماشینمو جای دیگه ای پلرک کنم.
mahtab-k
mahtab-k
٩٢/٠١/١٨
٣
٠
چقد کار مسخره ایه ...نمیدونم چرا اینقد بدم میاد از کفتر بازی
maede_kashiyan
maede_kashiyan
٩٢/٠١/١٩
٢
٠
ببخشیدا به کسی بر نخوره!ولی کفتر بازی مال لاتاس!خیلیییییییییییییی کار مسخره و بیخودیه..واقعا متنفرم از این کار:|خدارو شکر کسی از همسایه ها هم با این کارش رو اعصاب نیس.
PAEEZ
PAEEZ
٩٢/٠١/١٩
٠
٠
لیکن بغ بغ بغو کی می فهمه من چی می گم حالا؟
Niva
Niva
٩٢/٠١/١٩
٠
٠
به یک کفتر باز ماهر جهت پاسخ دادن به سوالات نیازمندیم. با تشکر مدیریت جیم :)
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/٠١/١٩
٠
٠
شعر کاملشو میزاشی.. از اون بالا کفتر میاایه ، یکدانه ... می ایده ...ای ...کابلی من یه ایرانی هستمم...خخخخ
m_sepehri
m_sepehri
٩٢/٠١/٢٢
١
٠
دلیل ننوشتن شعر به صورت کامل متاهل بودن ایشونه!
Niva
Niva
٩٢/٠١/١٩
٠
٠
یه بار رفتم خونه یه بنده خدایی دیدم از این تخته سه لا ها که به صورت مربع مربع شکسته شده بود یه عالمه تو حیاطشون ریخته بود. ازشون پرسیدم اینا چیه؟ گفتن پسر خونه بغلی که کفتر بازه هی اینا رو پرت میکنه سمت کفترا که نمیدونم چی بشه! آخرشم نفهمیدیم واسه چی بود! اگه کسی تخصص داره خودشو لو بده و به این سوال ما پاسخ
afshin
afshin
٩٢/٠٢/٠٥
٠
٠
به اینکار میگن فیبر زدن واسه اینه که کبوترا زودی برن بالا یا به سمت خاصی فرستاده شن :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
آناهیتا
آناهیتا
٩٤/٠٨/٢٥
٠
٠
همسایه ی دیوار به دیوار ما یه آقاییه از نظر ظاهر و سن یه چیزی تو مایه های داریوش ارجمند, خیلی م شخص محترمیه. اما رو پشت بومشون پر قفس کفتره. البته کفتراش برامون مزاحمت زیادی ندارن, جز اینکه میان جلوی پنجره مون میشینن و چهچه می زنن و گاهی هم یه صفایی هم به کف پنجره می دن :)) خوشبختانه پنجره ی سمت نورگیره و از جایی دید نداره. اما خب اگر کسی حساس باشه همین هم اذیتش ممکنه بکنه. کاش اونایی که اینکارو انجام می دن به این هم فکر کنن
پربازدیدتریـــن ها