سبزه گره بزن بختت باز بشه!
سیزده به در را درست دریابید

سبزه گره بزن بختت باز بشه!

نویسنده : زهرا خنداندل

شاید این سوال در ذهن خیلی از شما ایجاد شده باشد که داستان این سیزده به در چیست؟ اصلا چرا مردم بار و بندیل و بقچه و زنبیل‌شان را جمع می‌کنند و می‌زنند زیر بغلشان تا بروندبه کوه دشت و بیابان؟! راستش را بخواهید ما هم به خاطر همین خواست ذهنی شما افتادیم دنبال این‌که ببینیم قضیه سیزده بدر چیست.

 

* فلسفه سیزده به در چیست؟

اول باید بدانیم که ایرانیان هیچ روزی از سال را نحس یا شوم نمی‌دانستند و سیزده هم عدد نحسی برایشان نبوده است. بلکه سیزدهم هر ماه شمسی که تیر روز نامیده می‌شود، مربوط به فرشته‌ای در آیین مزدیستی است که «تیر» نام دارد. ایرانیان قدیم پس از دوازده روز جشن گرفتن و شادی کردن که به یاد دوازده ماه سال است، روز سیزدهم نوروز را که روز فرخنده ایست به باغ و صحرا می‌رفتند و شادی می‌کردند و در حقیقت به این ترتیب به طور رسمی نوروز را به پایان می‌رساندند.

آن‌ها ازطلوع آفتاب روز سیزدهم سفره هفت سین را بر جمع می‌کردند و سبزه‌ها را با خودشان می‌بردنند و به آب می‌انداختند که نشانه پیشکشی دادن به بانوی آب‌ها، آناهیتاست. و با نیاییش به درگاه اهورا مزدا آرزوی سالی پر از برکت و باران را می‌کردند. 

 

* سبزه گره بزن تا بختت باز شود!

بر اساس داستان‌های کهن، روز سیزده فروردین برای اولین بار در جهان دو شاهزاده با هم ازدواج کردند و چون در آن زمان عقد و نکاحی شناخته شده نبود، آن دو به وسیله گره زدن دو شاخه پایه ازدواج خود را بنا کردند. برای همین امروز هم دختران و پسران برای بستن پیمان زناشویی نیت می‌‌کنند و علف گره می‌‌زنند. این رسم از زمان کیانیان تقریبا متروک شد ولی در زمان هخامنشیان دوباره شروع شده و تا امروز باقی مانده است. 

 

* بخور بخور در سیزده بدر!

مردم بعضی مناطق ایران معتقدند روز سیزده حتما باید از گیاهان صحرایی جمع کرد و با آن یک غذایی پخت. در خراسان آشی با سبزی‌های صحرایی بار می‌گذارند. سمنو یا حلوا نیز باید در سفره سیزده به‌در باشد. در جنوب خراسان و یزد و خور نان غلیف می‌پزند (با آرد و روغن و کنجد و لای آن سمنوست)، در شمال دوشاب حلوا، عسل حلوا و انواع حلواها را دارند. معمولا کباب نیز روی آتش می‌گذارند. کاهو و سکنجبین هم از واجبات سیزده به‌در است. کاهو یک نماد برکت جهانی است. مردم چین در پشت پنجره‌های‌شان کاهویی از سنگ یشم می‌گذارند تا برکت را به داخل خانه جذب کند.

معمولا غذای سیزده بدر به دو شکل تهیه می‌شود؛ یا آن را در خانه پخته و آماده می‌کنند یا با صفای بیشتری در صحرا بار می‌گذارند. محبوبترین غذا، دمی باقلا، دمی بلغور و آش رشته است که غالبا نخود و لوبیای آن را در خانه می‌پزند و سبزی و رشته و مخلفات دیگرش را در صحرا اضافه می‌کنند تا جا بیافتد.

امروزه اما به جای تهیه آش، که کاری سخت و دشوار برای بردن به طبیعت است! (و از آن‌جا که همه ما عادت به کارهای راحت کرده ایم) انواع کباب که به قول خودمان در سه سوت حاضر می‌شود کار را راحت کرده است. بعلاوه این‌که از رسوم سیزده به در نیز هست.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
٩٢/٠١/١٢
٠
٠
والا ما باس درخت چنار بهم گره بزنیم! والا
t.m
t.m
٩٢/٠١/١٣
٠
٠
آخعِی!
mahtab-k
mahtab-k
٩٢/٠١/١٢
٠
٠
ای بابا پس باید متاهل باشی گره بزنی تا پایه های زندگیت محکم بشه....حالا ما یه امسالو میخواستیم گره بزنیم ولی انگار بی فایدست خخخخخخخخخ
sahar-s
sahar-s
٩٢/٠١/١٢
٠
٠
این گره خیلی درسته پارسال سبزه گره زدم امسال با همسرم دارم میرم سیزده بدر....
پسر جهنمی
پسر جهنمی
٩٢/٠١/١٣
٠
٠
داستان سیزده بدر این نیست اشتباه کامل هیف که وقت ندارم اصلش رو بگم واقعا حیف
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/٠١/١٣
٠
٠
من از دیشب رفته بودم.الان برگشتم
t.m
t.m
٩٢/٠١/١٣
٠
٠
واقعا اعتقاد دارین؟
Z_Yaghoobi
Z_Yaghoobi
٩٢/٠١/١٣
٠
٠
یکی از فانتزیام اینه که سبزی گره بزنم که ازدواج کنم ...خخخخخخخخخخ
نسیم
نسیم
٩٢/٠١/١٣
٠
١
من که فکر نکنم سبزه گره زدن تأثیری داشته باشه!! شاید هم داشته ولی من متوجه نشدم!! تشکر.
Mahnaz_72
Mahnaz_72
٩٢/٠١/١٣
٠
١
lمن که سال پیش برای کنکور گره زدم زیادتاثیر نداشت اما بازم امسال 2 تاگره زدم تاتاثیربیشتری بذاره!!!!!!!!!!!!!!
m-ghorbani
m-ghorbani
٩٢/٠١/١٤
٠
٠
تو رو خدا نیگا فقط معنی سبزه گره زدن جلو چشم بود و ندیدم.....
Niva
Niva
٩٢/٠١/٢١
٠
٠
من که با همسرم رفتیم سبزه گره بزنیم . مامانم گفت نذار تنها گره بزنه بد دوتایی گره زدیم. همسرم هم یه گره دیگه زد روش گفت بذار کور بشه!!!! نمیدونم دیگه قصدش چی بود!! خخخخ