به سبزی جراح!
چرا جراحان لباس سبز می‌پوشند؟!

به سبزی جراح!

نویسنده : علیرضا خورسندی

تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا جرحان لباس سبز یا آبی می‌پوشند!؟

بر اساس مقاله‌ای که در یکی از شماره‌های نشریه Today’s Surgical Nurse در سال ۱۹۹۸،در اوائل قرن بیستم یک دکتر مشهور رنگ لباسش را به سبز تغییر داد، چرا که تصور می‌کرد این رنگ برای چشمان جراح راحت‌تر است.

گرچه مشکل بتوان این نظر را تایید کرد که لباس‌های سبز به این دلیل رایج شده‌اند، اما رنگ سبز ممکن است به خصوص از این لحاظ مناسب باشد که به دکترها کمک می‌کند در اتاق عمل بهتر ببینند، زیرا رنگ متضاد یا مکمل‌رنگ قرمز به حساب می‌آید.

 

* رنگ سبز به دو دلیل به دید بهتر پزشکان کمک می‌کند.

- اول این‌که نگاه کردن به رنگ آبی یا سبز می‌تواند دید دکتر از اشیای قرمز از جمله احشای خون آلود را تقویت کند. مغز رنگ‌ها را نسبت به یکدیگر تفسیر می‌کند. اگر جراح به چیزی خیره شود، که به رنگ قرمز یا صورتی باشد، حساسیتش را نسبت به آن‌ها از دست می‌دهد. در واقع پیام‌های مربوط به رنگ قرمز در مغز محو می‌شود، که می‌تواند باعث شود پزشک تفاوت‌های ظریف رنگ اجزای بدن را به درستی نبیند.

نگاه کردن گاه به گاه به چیزی سبزرنگ می‌تواند چشم‌ها را به تغییرات در رنگ قرمز حساس‌تر کند.

 

- دوم این‌که چنین تمرکز شدید و مداومی بر روی رنگ‌های قرمز ممکن است باعث توهمات بینایی سبز رنگ روی سطوح سفید رنگ شود، که حواس جراح را پرت می‌کند. این شبح‌های سبز رنگ در صورتی که نگاه جراح از بافت‌های قرمز بدن به چیزی سفید رنگ مانند پارچه‌های تخت یا لباس سفید متخصص بیهوشی بیفتد، ممکن است ظاهر شوند.

یک شبح سبزرنگ از احشای قرمز بیمار ممکن است روی پس زمینه سفید ظاهر شود. جراح به هر جا که نگاه کند، این تصویر پریشان کننده مانند نقاط نورانی شناوری که پس از فلاش زدن دوربین جلوی چشمان شما ظاهر می‌شود، دید او را دنبال می‌کند .after effect illusion

این پدیده به این علت رخ می‌دهد که نور سفید حاوی همه رنگ‌های رنگین کمان از جمله سبز و قرمز است.

اما از آن‌جایی که همان‌طور که در بالا گفته شد، دید جراح حساسیتش را به رنگ قرمز از دست داده است، بنابراین مغز پیام‌های دریافتی را به رنگ سبز تفسیر می‌کند.

اما اگر دکتر به پارچه‌های سبز یا آبی به جای سفید نگاه کند، این اشباح سبز رنگ با رنگ سبز مخلوط می‌شوند، و حواس او را پرت نمی‌کنند.

 

بنابراین به نظر می‌رسد که رنگ سبز برای دکترها بهترین رنگ باشد.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠١/٢٨
٢
٠
سپاس
radmehr
radmehr
٩٢/٠١/٢٨
٣
٠
یه حدیث داریم از حضرت محمد(ص) که میگن نگاه به چمنزار شادابی و آرامش را فراهم می آورد...چمنزار هم رنگش سبزه و بعد ها که طیف رنگ ها کشف شد این موضوع ثابت شد
firuze
firuze
٩٢/٠١/٢٨
١
٠
منم شنیدم
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠١/٢٨
١
٠
خیلی جالب بود!یه چیز جدید یاد گرفتیم!با تچکر از علیرضای گل
mahshid2
mahshid2
٩٢/٠١/٢٨
٢
٠
خیلی مچکر!
mahtab-k
mahtab-k
٩٢/٠١/٢٨
١
٠
خیلی برام جالب بود...ممنون علیرضاخان... واقعا تا بحال شده تو خونا نخو گم کردم!!!!پس اگه به رنگ سبز نگاه کنم دیدم بهتر میشه دیگه...جالبه...همیشه هم اعتراض میکنیم چرا لباسامون این رنگیه ولی هیچ کس جوابی نداشت
نسیم
نسیم
٩٢/٠١/٢٨
١
٠
تا حالا بهش فکر نکرده بودم. تشکر.
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠١/٢٩
٠
٠
ممنونم از همه...
باران
باران
٩٢/٠١/٢٩
٠
٠
سپاس
پربازدیدتریـــن ها