عرف‌های محدود کننده
برای زندگی بهتر گاهی باید بازگشت و به همه چیز از نو نگاه کرد

عرف‌های محدود کننده

نویسنده : d_behzad

همه ما آن را داریم و برخی از ما کمتر به آنها اعتقاد داریم: منظورمان چهارچوب های عرفی است. عرف‌های محدودکننده به نوعی تفسیرکننده خود درونی ما یا دنیایی است که طریقه زندگی ما را در قالب ترس ها و تفکرات منفی، محدود می‌کند.

شاید به نوعی بتوان گفت افکار عرفی ما قاتلین خاموش هستند: آنها اعتماد به نفس ما را می‌کشند و مانع از باور کردن اهداف و دنبال کردن آرزوهایمان می شوند. آنها همه شانس‌های زندگی خوب، بزرگ و شاد را از بین می‌برند.

 

چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید!

اگر در زندگی شاهد این هستید که عرف‌های محدودکننده، شما را از زندگی کردن بازداشته است، دید خود را عوض کنید.

1- تعریف دوباره ترس

ترس مخرب بذر درخت عرف‌های محدودکننده است. والدین می‌توانند به راحتی باور کنند در همه دنیا فرستادن فرزندان به مدرسه به منزله فرستادن او به دامان خطر و مرگ است. یکی از روش های خلاصی از چنین ترس‌های مخرب و محدودیت‌های ذهنی این است که ترس های خود را به گونه ای دیگر تعریف کنید. سعی کنید اعتقادهای سازنده در مورد ترس های خود داشته باشید. به جای اینکه بترسید شاید این اتفاق دوباره رخ دهد، فکر کنید هیچ گاه شاهد چنین اتفاقی نخواهید بود.

 

با سوختن فرزندان بی گناه در آن مدرسه می توانید به این فکر کنید که این اتفاق شاید باعث تصویب قوانین جدید شود تا دیگر فرزندان ایران زمین دچار چنین اتفاق های ناگواری نشوند. به جای ترس مخرب، ترس سازنده داشته باشید.

 

2- در آغوش کشیدن سختی‌ها

با رودررویی با سختی‌ها و در آغوش گرفتن آنها می توانیم به بخش بزرگ تری از درون خود نفوذ کنیم. به طور مثال، شاید هنگام صبح برای از خواب بیدار شدن مشکل داشته باشید. در این حالت، با دو انتخاب اجتناب یا در آغوش کشیدن این درد روبه رو هستید. می توانید در رختخواب بمانید و فکر کنید: «من مناسب این کار نیستم. من نمی توانم پول در بیاورم و ...». یا سختی آن را قبول کنید و از رختخواب جدا شوید. که مسلما انتخاب دوم برای سلامتی و البته جیب شما بسیار مفیدتر است.

 

هنگامی که از درد و تحمل سختی می‌ترسیم، در واقع زندانی آن می شویم. به این ترتیب، در حباب کوچک راحت طلبی های خود اسیر می شویم. وقتی چشمان خود را به دنیای بزرگ تر باز می‌کنیم و بدون ترس آستانه تحمل درد خود را افزایش می‌دهیم، می توانیم به آسانی به اهداف خود برسیم. به این ترتیب، انرژی بیشتر، آینده موفق تر و زندگی شادتری خواهیم داشت.

 

3- توجه کردن به خواب‌ها

شاید این کار کمی عجیب به نظر برسد اما منظور، بها دادن به رویاهای حقیقی است؛ رویاهایی که هنگام خواب می بینید. شاید برای شما هم رخ داده باشد که با توجه به پیغام های خواب خود به کشف هایی در زندگی واقعی دست یافته اید. برخی از این رویاها روی پیشرفت در کسب و کار، احساسات، روح و شرایط مالی تاثیر می گذارند. با توجه کردن به رویاها و خواب های خود، شاید کلید رازهای حل نشده به طور جادویی به دستتان برسد.

 

4- شکرگزاری

شکرگزاری کلید خوشحالی انسان ها است. این کار موجب سلامتی و مثبت دیدن وقایع اطراف می شود. با شکرگزاری برای داشته ها، نعمت ها و اتفاق های خوب خود به نوعی خود را در زمان حال نگه می داریم که کمک می کند نگران آینده و در حسرت گذشته نباشیم.

شکرگزاری، دورنمایی از اتفاق های خوب برای ما ایجاد می کند. وقتی احساس ناراحتی یا نگرانی داشته باشیم، ممکن است تصور کنیم دنیا بر علیه ما توطئه کرده است. شکرگزاری کمک می کند تا مطمئن شویم دنیا بر وفق مراد است. مگر در مواقعی که از مشکلات جسمی ناراحت کننده رنج می بریم، همیشه و در هر لحظه ای همه چیز برای برآورده کردن نیازهای ما مهیا است. مهم این است که نفسی هست و زندگی می کنیم.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/٠١/٠٨
١
٠
اوهوم
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠١/٠٨
١
٠
واقعا مطلب خوبی بود!و این عکس دومی خععععععلی توپ بود!مچکر
نسیم
نسیم
٩٢/٠١/٠٨
١
٠
با قسمت توجه کردن به خواب موافخم!
m_kashiyan
m_kashiyan
٩٢/٠١/٠٨
١
٠
عملی کردن مورد3و4شاید راحت تر باشه!
اسمانه
اسمانه
٩٢/٠١/٠٨
١
٠
عرفها همشون بد نیستن..هر کار میکنیددر مورد عرفهای بد بکنید ..
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠١/٠٨
١
٠
دقیقا
hamta
hamta
٩٢/٠١/٠٨
١
٠
راس میگه بعضی عرفا خوبن.
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠١/٠٨
١
٠
خیلی مطلب جالبی بود ممنونم/
mahtab-k
mahtab-k
٩٢/٠١/٠٨
١
٠
ممنونم خیلی مفید بود.... ولی خوب عملی کردنش سخته
Em Ad
Em Ad
٩٢/٠١/٠٨
١
٠
میشه بیشتر روش فکر کرد . ممنونم .
باران
باران
٩٢/٠١/٠٨
١
٠
خوب بود. عكس دومي هم جالب بود ممنون
m-ghorbani
m-ghorbani
٩٢/٠١/٠٩
٠
٠
خیلی خوب و مفید بود...مرسی
nikta
nikta
٩٢/٠٣/٠٣
٠
٠
مفید.
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٤/١٢/٢٨
٠
٠
پیشنهادات خوب و در خور تامل و تصمیم گیری