روی خط آتش!
گزارش جیم از صاحبان مشاغلی که نوروز هم نمی‌تواند تعطیل‌شان کند

روی خط آتش!

نویسنده : سایت جیم

شاید سوژه این گزارش به قول ژورنالیست‌ها نخ نما شده باشد، اما هیچ گاه آدم‌های این گزارش از یادها نخواهند رفت و به نظرم باید هر سال از آن‌ها نوشت. از آن‌هایی که لحظه سال تحویل کنار خانواده خود نیستند، از پزشکی که در اورژانس جان بیماری را نجات می‌دهد، از سربازی که در نقطه صفر مرزی کشیک می‌دهد تا دشمن نگاه چپ به خاک وطن نیندازد، حتی باید نوشت از راننده‌ها و خلبان‌ها، از مردان 125 و حتی از همکاران واحد سیار و اتاق فرمان(!) رسانه دوست داشتنی ملی و ... همه و همه که هنگامی که ما «حوّل حالنا اِلی اَحسَن الحال» را زمزمه می‌کنیم آن‌ها در کنار همکاران خود در تلاشند تا نوروز ما شیرین‌تر شود...

روی خط آتش!

«فرجي‌زاده» ۱۸ سال سابقه کار در سازمان آتش‌نشاني دارد و حالا در مرکز فرماندهي انجام وظيفه مي‌کند. در اين مدت، سال‌هاي زيادي را در هنگام تحويل سال در محل کار حضور داشته و وظيفه‌اش را که اعلام حوادث و اعزام نيرو به محل حادثه بوده به خوبي انجام داده است. وقتي سوژه گزارشم را با او درميان مي‌گذارم، مي‌خندد و مي‌گويد: «اتفاقا امسال هم موقع سال تحويل شيفت هستم.» مي‌پرسم از اين‌که کنار خانواده نيستي، چه حسي داري؟ مي‌گويد: «همه خانواده‌هاي ايراني دوست دارند موقع تحويل سال دور هم جمع باشند و با هم سال را نو کنند. علاوه بر اين‌که ما مشهدي‌ها دوست داريم هنگام تحويل سال در حرم امام رضا(ع) باشيم. اما خب شغل ما به دليل حساسيت‌هايي که دارد، ايجاب مي‌کند که در محل کار باشيم و به قول معروف کار ما، تعطيلی بردار نيست! ولی با همه این سختی‌ها از کارم راضي هستم، چون مي‌دانم که اجر معنوي دارد. بعد از سال تحويل، تلفني سال نو را به خانواده‌ام تبريک مي‌گويم؛ البته اگر فرصتي باشد. چون گاهي اوقات حين صحبت اگر حادثه‌اي اعلام شود، مجبوريم تلفن را قطع کنيم! «رضا صداقت» هم آتش‌نشاني است که ۲ سال سابقه کار دارد و به طور مستقيم در عمليات امداد و نجات حاضر مي‌شود. او مي‌گويد که امسال موقع تحويل سال شيفت است و بايد سرکار باشد و اضافه مي‌کند: اگر ماموريت نباشيم و براي عمليات نرفته باشيم، لحظه سال تحویل در کنار همکاران هستیم و با آن‌ها بودن هم حس و حال خوبی دارد. البته همه دوست دارند که موقع تحويل سال کنار خانواده باشند اما وظيفه ما نجات جان انسان‌ها است و اين باعث آرامش خاطر ماست؛ اين‌که اگر از خانواده دوريم اما براي جامعه مفید هستيم.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
خدا خیرشون بده... واقعا شغل پر خطر و پر دردسریه ...تعطیلی هم که نداره...
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
همشون خسه نباشن عیدشونم مبارک!یادش بخیر بچه بودم چقدر دوس داشتم اتش نشان بشم:))))))))
Em Ad
Em Ad
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
روی خط آتش ....! تیتر جالبی بود ... . دم همه اونایی که عیدشون خراب میشه تا ما عیدمون خوب باشه ، گرم ...
m_kashiyan
m_kashiyan
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
واقعا قشر زحمتکشی هستن.کاش به جای اینکه فرت و فرت از یه عده تقدیر و تشکر میشد یه بارم از کارکنان این شغلایی که نه تنها تعطیلی ندارن بلکه کارشون با سلامتی و جونشون سروکار داره تقدیر میکردن.
Mostafa
Mostafa
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
خدا قوت. علي يارتون.. خدا خيرتون بده که با عدم آرامش خودتون آسايش و ارامش رو براي ملت به ارمغان مياريد. دست مريزاد.. سال خوب و خوش و کم کاري! داشته باشيد.
imanhkt
imanhkt
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
یکی از شغل های مورد علاقه ام هست ... هیییییییییی ... خدا قوت بروبچه های آتش خاموش کن ...
mahtab-k
mahtab-k
٩٢/٠١/٠٥
٠
٠
و باز هم جای خدا قوت داره
اسمانه
اسمانه
٩٢/٠١/٠٥
٠
٠
و البته در مشهد کارهای هتلی هم همین طورن..خدا قوتشون بده..
پربازدیدتریـــن ها