این هم شد گناه؟!
پرونده سایت جیم درباره گناه و عوامل عادی شدن آن

این هم شد گناه؟!

نویسنده : لیلا جان قربان

بچه که بودم هر وقت می‌خواستم کار بدی انجام دهم یاد این حرف مادربزرگ می‌افتادم که دو فرشته بر شانه‌های راست و چپم نشسته‌اند که کارهای خوب و بدم را می‌نویسد! و همیشه هم دوست داشتم که فرشته سمت راستی نوشته‌هایش بیشتر باشد و...

آن‌وقت‌ها حتی دروغ گفتن به مامان هم سخت بود! حتی در این حد که بخواهی شیر صبحانه‌ات را تویه ظرفشویی بریزی و بگویی که آن را خورده‌ام! اما این روزها با پیشرفت علم و تکنولوژی، انجام بعضی از کارها آسان شده است! کارهایی که قدیم‌ترها به آن‌ها می‌گفتند: گناه!

چند نفر را می‌شناسید که از آن ترانه‌ها و موسیقی‌های ناجور گوش نمی‌دهند! کدام‌مان یاد داریم که به دیگران حسودی نکنیم! بد گمانی، افشاء كردن راز دیگری برای دیگران، انداختن پلیدی یا همان زباله‌ها در راه مردم و... را کدام‌مان انجام نمی‌دهیم! 

یا این‌که می‌دانستید راه رفتن با فخر و تكبر، قطع رحم، سوگند دروغ، کم فروشی، اسراف، همسایه آزاری و... همه و همه گناه است! آن هم از گناهان کبیره!

 

وقتی شیطان را قلقلک می‌دهیم!

گناه يعنى هر عملی كه نافرمانى خداوند باشد و باعث شادمانى شيطان و بدكاران گردد. اما تا به حال شده است که یک شب کلاه‌تان را قاضی کنید و حساب کنید که از صبح تا شب چندتا گناه کرده‌اید! یا به قولی چند بار نافرمانی خدا را کرده-اید و چند بار شیطان را شادمان کرده‌اید و قلقلک داده‌اید!

بعضی‌های‌مان گناه کوچک فقط می‌کنیم! بعضی گناه‌های کمی بزرگ! بعضی هم که دیگر سابقه‌دار شده‌اند و از آن گناه‌های بزرگ بزرگ می‌کنند و... اما به نظر شما فرقی می‌کند که گناه بزرگ باشد یا کوچک! حضرت محمد (ص) 77 می‌فرمایند: به کوچکی گناه نگاه مکن؛ بلکه به کسی که نافرمانی او را می‌کنی، نگاه کن! راستی تا به حال چقدر به این فکر کرده‌اید که نافرمانی خداوند در انجام گناه است! چقدر برای‌تان مهم است که خداوند را از خودتان ناراحت نکنید! اصلا یادتان به خدا هم هست!

 

از مهم تا عادی!

پدرهای‌مان پای‌شان را پیش پدرهای‌شان دراز نمی‌کردند و همیشه چار زانو پیش پدرهای‌شان می‌نشستند! ما سر پدرهای‌مان گاهی داد هم می‌کشیم! و خداوند یکی از گناهان را بی‌احترامی به والدین می‌داند! با هم‌دانشگاهی‌مان می-گوییم و می‌خندیم و گاهی هم نهار می‌رویم بیرون! دست‌مان کاملا آگاهانه به دست آقایی می‌خورد! نگاه با لذت در چشم-های کسی که قلب‌مان را پرکرده است! و... همه و همه را انجام می‌دهیم غافل از این‌که داریم نافرمانی خدا را می‌کنیم! راستی ما این کارها را از کجا یاد گرفته‌ایم! پدر یکی از دانش‌آموزانم می‌گفت: «نمی‌دانم با تلوزیونی که در خانه‌ام روشن است چه کنم! هربار که سریالی پخش می‌شود نگرانم از این‌که باز قرار است چه چیز تازه‌ای بچه‌هایم یاد بگیرند!»

و همچنان این تاسف در دل ما هست که معلوم نیست به کجا چنین شتابان می‌روند رسانه‌ها! گذشته از رسانه‌های داخلی، اصلی‌ترین نقش در عادی شدن گناه را رسانه‌های خارجی دارند! فیلم‌ها، بازی‌ها، تبلیغات و... می‌دانستید همین قرار گرفتن یک همبازی خانم در بازی‌ها کنار یک آقا در جهت عادی کردن روابط مرد و زن گام برمی‌دارد! 

 

***************************

 

یکی از خطرات اساسی برای هر جامعه‌ای عادی شدن فساد و گناه در آن جامعه است، که می‌تواند پایه‌های جامعه را ویران کند و جامعه را به نیستی و نابودی بکشاند. بعضی از گناهانی که در اطراف خودمان مشاهده می‌کنیم، شاید چند سال قبل این‌قدر رواج نداشت و به خاطر بعضی از عوامل رواج پیدا کرده و انجام آن‌ها هم برای افراد عادی شد و دیگر کسی به آن‌ها به چشم گناه، نگاه نمی‌کند. در گفتاری از حجت‌الاسلام قرائتی به بررسی این مسئله می‌پردازیم...

برای خواندن مطلب روی پوستر کلیک کنید

 

********************************

 

گناه هم مثل خیلی از چیزهای دیگر در جامعه، رایج و غیر رایج دارد! از جمله گناهان رایج در جامعه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

برای خواندن مطلب روی پوستر کلیک کنید

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
علیرضا
علیرضا
٩١/١٢/٢٨
٢
٠
از همین گناه های کوچیکه که کمکم به گناهان بزرگ خطم میشه...و یکیشم همین بی احترامی به پدر و مادر وقتی بعضی از بچه های یکی دو دهه ی پیش جلوی پدر و مادر راحت می نشستند و احترام آنها را آن طور که باید رعایت کنند رعایت نمیکردن و پدر و مادر هم چیزی بهشان نمیگفتند الان به اینجایی رسیدیم که در بعضی خانواده ها پدر و مادر انگار فقط موظف اند دستورات فرزندشان را اجرا کنند!!
v-qavam
v-qavam
٩١/١٢/٢٨
١
٠
خب زمینه های گناه کردن هم بیشتر و هم آسونتر شده... اگه این شرایط و این زمینه ها قبل تر ها هم بود... چه بسا که...
firuze
firuze
٩١/١٢/٢٨
١
٠
توجیه توجیه از وخد گناه هم بدتره متاسفانه بعضی چیزا قبحش شکسته شده عادت کردیم
s.a
s.a
٩١/١٢/٢٨
٢
٠
هوووووووووووم........ پوستر "گناهانی که به حساب نمی آوریم" رو خوشم نیومد! ربطی به متنش نداره......
nikta_21
nikta_21
٩١/١٢/٢٨
٠
٠
من یاد دارم حسادت نکنم آخه خودم به اندازه ی کافی و خیلی بیشتر از اونو دارم.نه پز می دم ، نه حسادت می کنم.
sahelmehrabani
sahelmehrabani
٩١/١٢/٢٨
٠
٠
بضی رفتارها در طی زمان تغییر می کنه... مث همین احترام به بزرگترا ک درین متن اومده ... و این زیاد هم مرتبط با دین نیس. بلکه به فرهنگ و طرز فکر ما برمی گرده ... ما بیشتر به گناهان ظاهری توجه می کنیم مثلا یه خانمی ک موهاش معلومه. ولی اخلاق های باطنی مثل حسادت ... دروغ گویی ... دوبه هم زنی .... کم کاری در هر شغلی ک هستیم و ... اسیب های بیشتری به جامعه می زنه. و کمتر محسوس هس :(
t.m
t.m
٩١/١٢/٢٨
٠
٠
ادمین جان یه ویرایش بکن لدفن؛ آخه نوشتی پرونده ی اختصاصی سایت جیم را زا دست ندهید؛ مرسی
t.m
t.m
٩١/١٢/٢٨
٠
٠
نمیدونم چی بگم والا؛ هیشی به ذهنم نمیرسه
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩١/١٢/٢٨
١
٠
خیلی وقتا خود خانواده ها مقصرن!مثلا من یه نمونه که خودم دیدم مثال میزنم!وقتی مادری جلوی دخترش به همراه خواهراش که میشن خاله های اون دختر از تجربیاتشون با جنس مخالف حرف میزنن خب اون دختر با خودش میگه مگه چیه و چه لذتی داره و زمینه گناه توش شکل میگیره!یا وقتی توی یه خونه یه سیستم هست و پدر باهاش میره هزار سایت ناجور و بچه میاد و میبینه باباش چه سایتایی رفته توی بچه زمینه گناه شکل میگیره!خیلی چیزا از خودمون شروع میشه!یا وقتی خانواده ای با بچشون میشنن یه فیلمی که اسمشو یادم نیست و میبینن که این مرده با اون رابطه داره و اون زنه با داشتن شوهر با اون یکی دیگه رابطه داره نباید از بچشون توقعی داشت!وقتی بین پدر و مادر و فرزندشون تا این حد پرده های حیا دریده بشه دیگه نمیشه به اون بچه خورده گرفت که چرا پاهاشو جلوی بزرگترش دراز میکنه یا کارای دیگه...
علیرضا
علیرضا
٩١/١٢/٢٨
٠
٠
آره سید خانواده ها خیلی تاثیرگذارند.
taba_sa
taba_sa
٩١/١٢/٢٨
٠
٠
واقعا هم آقا سید مشکل از خودمونه.....
taba_sa
taba_sa
٩١/١٢/٢٨
٠
٠
منم کاملا با حرف سید موافقم..... خیلی از مسائل از دورن خانواده شروع میشه..... و ورود ماهواره ها...... واقعا به ایم یکی خیلی زیاد اعتقاد دارم.....
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩١/١٢/٢٩
٠
٠
خواهش میکنم :))
m_kashiyan
m_kashiyan
٩١/١٢/٢٨
٠
٠
آره متاسفانه هرگناهی که عادی بشه رواج پیدا میکنه.این ریختن زشتی یه کار تو جامعه یا حتی واسه خود آدم واقعا خطرناک و بد هست!مثلا همین دوستی با پسرا انقدر عادی شده که تو اکثر جمع ها وقتی میفهمن اهلش نیستی باهات برخورد خوبی ندارن و بهت برچسب عقب موندگی میزنن.یا درباره حجاب هم همینطور..کسی که چادری هست رو مسخره میکنن و نگاه خوبی بهش ندارن و همین برخوردها و دیدها باعث میشن آدمی که به اعتــــــــقــــــــاداتـــــــــــش اعـــــــــــتـــــــــــمـــــــــــــاد نداره رو از این رو به اون رو کنن!
Z_Yaghoobi
Z_Yaghoobi
٩١/١٢/٢٨
٠
٠
من نمیدونم چی بگم .. ماهم همیشه گناه هایی می کنیم که ... !!!
m-z
m-z
٩١/١٢/٢٩
٠
٠
من هم با سید موافقم. به نظرم باید اول از اصلاح خومون شروع کنیم و سعی کنیم تا جایی که میتونیم گناه نکنیم اینطوری به تدریج جامعه هم اصلاح میشه.
Em Ad
Em Ad
٩١/١٢/٢٩
٠
٠
خدا نکنه یه روزی ، یه گناهی واست عادی بشه ...
m
m
٩١/١٢/٢٩
٠
٠
به قول یه ضرب المثل قدیمی دربار ه ی تبدیل شدن گناه کوچک به بزرگ"تخم مرغ دزد شتر مرغ دزد میشه"
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠