گناهانی که به حساب نمی‌آوریم!
این روزها به خیلی از گناه‌ها عادت کرده‌ایم

گناهانی که به حساب نمی‌آوریم!

نویسنده : لیلا جان قربان

گناه هم مثل خیلی از چیزهای دیگر در جامعه، رایج و غیر رایج دارد! از جمله گناهان رایج در جامعه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

- دروغ: شایع‌ترین گناه در حال حاضر دروغ گفتن است که از گناه کبیره بودن آن خیلی‌ها غافل هستند. 

- غیبت: گناه غیبت بدتر از زنا است و شخص غیبت کننده مورد آمرزش قرار نمی‌گیرد تا زمانی که فرد غیبت شده او را نبخشد! کفاره غیبت این است که برای فرد غیبت شده دعای مغفرت کند .جالب این‌که خیلی‌ها غیبت کردن برای‌شان تبدیل به یک لذت شده است!

- چشم چرانی: بعضی چشم چرانی‌ها حکم زنا کردن را دارند، حضرت رسول خدا سلام ا... فرمودند: نگاه کردن به نامحرمی اگر با لذت باشد زناست. صحبت کردن با نامحرم اگر با لذت باشد زناست. بد نیست بدانید که نگهداری عکس-های نامحرم در کامیپیوتر و گوشی موبایل هم گناه است و چشم چرانی به حساب می‌آید! 

- فحاشی و ناسزاگویی: فحاشی و ناسزاگویی در جامعه ما خیلی عادی شده است و مصادیق آن را هم که خودتان بهتر می‌دانید! پیامبر سلام ا... می‌فرمایند: مسلمان كسي است كه ساير مسلمانان از دست و زبان او در امان باشند.

- کینه و حسد: کینه و حسد، درد و مرضی است که با دیدن نعمت دیگران و یا سربلندی دیگران به شخص دست می‌دهد. این از بیماری‌های قلب است و غیر قابل درمان می‌باشد! خداوند در آخرین آیه سوره فلق به رسول خدا دستور می‌دهد که: به خداوند پناه ببر از شر حسد کننده آنگاه که حسد ورزد "و من شر حاسد اذا حسد"

- تکبر: می‌گویند ابلیس سال‌ها خداوند را پرستید و نام او حضرت عزازیل بود اما در اثر یک تکبر و آن سجده نکردن برای حضرت آدم خداوند او را برای همیشه از رحمت خود ناامید کرد. رسول خدا سلام ا... می‌فرمایند: پس شخص متکبر و خودستا هیچ وقت عزت وسر بلندی پیدا نمی‌کند.

- قسم به نام غیر ا... خوردن: قسم بنام غیر خدا خوردن جایز نیست و شرک می‌باشد. قسم به نام پیامبر اسلام سلام ا...، قسم به نام بزرگان دین و قسم به جان فردی هم هیچ‌کدام جایز نیستند! پیامبر سلام ا... فرمودند: "آگاه باشيد، هركس كه مي‌خواهد سوگند ياد كند، فقط به نام ا...، سوگند ياد كند." نا گفته نماند قسم زیاد خوردن هم درست نیست، فقط در صورتی که نیاز بود.

- بخل: رسول اکرم سلام ا... می‌فرمایند: نزديك برپایی قيامت علم كم می‌شود، بخل رواج می‌‌يابد و فتنه (قتل) زياد می‌شود.

- بداخلاقی: قهرمان كسی نيست كه هنگام مبارزه، پشت همه را به خاك بزند، بلكه قهرمان كسی است كه هنگام خشم، خودش را كنترل می‌كند! مردی به پيامبر سلام ا... گفت: مرا نصيحت كنید. پيامبر فرمودند: خشمگین مشو... بهترين شما، خوش اخلاق‌ترين‌تان است.

- سخن چینی: یکی از خصلت‌های بدی هم که در برخی از افراد یافت می‌شود سخن پراکنی یا سخن چینی است! پیامبر سلام ا... می‌فرمایند: بدترين مردم، انسان دو رويي است كه با يك چهره، نزد يك گروه، و با چهره ديگری، نزد گروه ديگری می‌رود.

- کردار و گفتار بیهوده: از اثرات منفی بیهوده‌گری این است که هر چقدر در زندگی فرد وارد بشود همان مقدار غفلت بوجود می‌آید. می‌دانستید یکی از کردارهای بیهوده همین است که بعد از یک مسابقه فوتبال بر سر نتیجه آن دعوا و بحث می‌کنند، در حالی که هیچ سودی ندارد.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
sasa10
sasa10
٩١/١٢/٢٨
٠
٠
وای
parisa
parisa
٩١/١٢/٢٨
١
٠
خیلی طولانی بود...............بچه ها میشه شجره شو برای من بنویسین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
علیرضا
علیرضا
٩١/١٢/٢٨
٠
٠
متاسفم...
firuze
firuze
٩١/١٢/٢٨
٠
٠
انگار هم چی اونقدر عادی شده که میگیم چیزی نیس خدا بزرگه....
s.a
s.a
٩١/١٢/٢٨
٠
١
فکر کنم خیلی کم باشن آدمایی که مستقیم برن بهشت پس....... :(
m-nas
m-nas
٩١/١٢/٢٨
٤
٠
بدنم یک ان لرزید................چقدر کارهای بدی انجام میدیم ولی از بدیشون بی خبریم..................خدایا گناهان ما رو ببخش
mahtab-k
mahtab-k
٩١/١٢/٢٨
١
٠
با این حساب وعده ما ته جهنم ))))))))))):
شکوفه گیلاس
شکوفه گیلاس
٩١/١٢/٢٨
٠
٠
وای خدا هرکسی از جمله خودم یکی دوتا شو شاید انجام داده باشه.....چه بد
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩١/١٢/٢٨
٠
٠
وااااای بر من!من چقدر گناه میکنم الان که میبینم!
نسیم
نسیم
٩١/١٢/٢٨
٠
٠
متاسفانه این چیزا انقدر بین ما شایع شده که یادمون رفته گناه هستن ....
taba_sa
taba_sa
٩١/١٢/٢٨
٠
٠
وااااااااای بر من...... خدایا خودت ما رو ببخش..... خدایا! نمیتونم چیزی بگم..... فقط اینکه خداجون گناهامونو بریز اما آبرومونو نریز.....:(((((((((
i-azimi973
i-azimi973
٩١/١٢/٢٩
٠
٠
khodaya maro bebekhsh
mahdi-h
mahdi-h
٩١/١٢/٢٩
٠
٠
نمیدونم چی بگم ...
Em Ad
Em Ad
٩١/١٢/٢٩
٠
٠
آدمی هست که این خصوصیات رو نداشته باشه ؟!؟!؟!
٩٢/٠١/٠١
٠
٠
کاش چر کنار این شنیدن عمل کردن هم بود. مطلب خوبی بود ممنون.