رویشی که رویش نداشت
یادداشتی بر برگزاری هشتمین جشنواره رویش در مشهد و تفاوت عجیب آن با دوره های قبل؛

رویشی که رویش نداشت

نویسنده : وحید تفریحی

هفته ای که گذشت هفته ای پر از اتفاقات فرهنگی و هنری برای مشهد بود؛ از افتتاح بنیاد فرهنگی هنری امام رضا(ع) و برپایی نمایشگاه دوسالانه تذهیب بگیرید تا مهمترین آن یعنی برگزاری هشتمین دوره جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش با حضور جمع زیادی از سینماگران جوان و البته چهرهها و شخصیت های تاثیرگذار سینمای ایران در پردیس سینمایی هویزه مشهد.

موضوعی که در این مجال خواستم اشاره کوتاهی به آن داشته باشم، برگزاری جشنواره فیلم رویش است؛ جشنواره ای که در این سال ها با مشهد شناخته می شود و بسیاری از هنرمندان و چهره های مطرح سینما را به عشق زیارت امام رضا (ع) به این جشنواره می کشاند.

ماجرا از این جا شروع می شود که دوستان(!) و مسئولان این جشنواره تصمیم می گیرند برای تمرکز کار و البته افزایش کارایی، تمام فعالیت ها و اقدامات مختلف جشنواره را از تهران و توسط تهرانی ها مدیریت کنند. کارهایی که در گذشته به کمک مشهدی ها و تهرانی ها انجام می شد در هشتمین دوره انحصاری شد و البته آن طور که انتظار می رفت نتایج خوبی هم برای رویش و دست اندرکارانش نداشت و آن کارایی مورد نظر مسئولان را به ارمغان نیاورد.

مسئولان برگزاری جشنواره رویش به حدی در این تصمیم خلق الساعه شان اصرار داشتند که حتی اجازه برگزاری نشست خبری به دبیر اجرایی رویش که همان رییس حوزه هنری خراسان رضوی باشد را ندادند و اعلام کردند تمام اقدامات اطلاع رسانی و رسانه ای توسط تیم ستاد خبری که از تهران به مشهد آمده بودند انجام می شود؛ ستادی که به شدت در انجام کوچکترین وظایف رسانه ای اش ضعیف عمل کرد و باعث شد که جشنواره رویش در هشتمین سال برگزاری اش و در حالی که همه منتظر بودند از سال گذشته که بسیار خوب و فاخر برگزار شد بهتر شود، در سکوت خبری آغاز به کار کند.

ضعف های رسانه ای این جشنواره که البته جای نقد بسیاری دارد را که کنار بگذاریم می توان تبلیغات ضعیف در سطح شهر را یکی دیگر از ضعف های این جشنواره دانست؛ در دوره های قبل، مشهد همزمان با برگزاری جشنواره رویش با یک شور و هیجان متفاوت همراه می شد که امسال از این شور و هیچان خبری نبود.

ناهماهنگی های بین عوامل و مسئولان تهرانی جشنواره با مسئولان مشهدی جشنواره، تکرار شخصیت ها و چهره های شرکت کننده در رویش هشتم(که البته خود جای نقد بسیار دارد چرا که مدتی است شرکت کنندگان جشنواره رویش هر سال تکرار می شوند و گویی رویشی در این جشنواره وجود ندارد)، ناهماهنگی شدید ستاد خبری رویش با رسانه ها بر خلاف دوره های گذشته (فقط خبرگزاری رسمی سازمان تبلیغات گویا ارتباط خوبی با ستاد خبری جشنواره داشت!)، برخی بی نظمی ها در نشست های نقد و بررسی فیلم ها و البته از همه مهمتر برگزاری اختتامیه ای به مراتب ضعیف تر از سال های قبل، تنها برخی از مواردی است که نشان داد رویش هشتم بسیار عقب تر از دوره های پیشینش بود.

به هر روی رویش هشتم هم گذشت و البته تجربه ای بود برای مسئولان تهرانی این جشنواره که به جای انحصارطلبی و واگذاری تمامی امور به دوستان تهرانی به سمت تجربه موفق کار گروهی و همکاری عوامل مشهدی و تهرانی بروند، تجربه ای که در سال های پیشین رویشی خاطره انگیز و البته موفق را رقم زده بود.

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
morvarid199170@yahoo.com
morvarid199170@yahoo.com
٩١/٠٨/١٧
١
٠
وقتی به تهرانی ها بسپارین همین دیگه . وقتی جشنواره در مشهد بوده باید مشهدی کارهاشونو میکردند نه تهرانی ها .
v_tafrihi
v_tafrihi
٩١/٠٨/١٨
٠
٠
البته باید واقع نگر بود. این که فقط مشهدی ها هم کارهای جشنواره رو انجام میدادن بازهم ممکن بود همین مشکل پیش بیاد. باید مثل دوره های گذشته کار گروهی انجام میدادن؛ ترکیبی از تهرانی ها و مشهدی ها... امسال طوری بود که حتی نگهبانا و راهنماهای داخل سینما رو هم از تهران آورده بودن!!! یه جورایی دیگه شورشو درآوده بودن . . .
morvarid199170@yahoo.com
morvarid199170@yahoo.com
٩١/٠٨/١٧
١
٠
همین میشه دیگه ...وقتی جشنواره در مشهد بوده دلیلی نداشته تهرانی دخالت کنند ...
پربازدیدتریـــن ها
شعری سروده خودم

همه جا صوت غریبانه آن آهنگی است

٩٦/٠٣/٢٨
حرف‌هایم را برای شما بگویم

روزمرگی های گارسون جوان

٩٦/٠٣/٢٧
لطفا ما را گارسون صدا نزنید

روزمرگی های گارسون جوان / قسمت دوم

٩٦/٠٤/٠١
آرامش من در کدام است؟

مرگ درخت هشتاد و یک ساله

٩٦/٠٣/٣١
آدم ها چقدر زود عوض می شوند

ساعت 1:29 دقیقه بامداد

٩٦/٠٤/٠١
در دنج ترین گوشه دل

شمعدانی کوچک من

٩٦/٠٣/٢٧
شهادت مبارکش باشد

چند می گیری عاشق بشی؟

٩٦/٠٣/٢٧
در باب خبرهای بی‌اهمیتی که برایمان مهم می‌شوند

قسمت آخر خندوانه لو رفت...

٩٦/٠٣/٢٩
او اکنون کلاس چهارم است

پدربزرگ دوست داشتنی

٩٦/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

دوست داری بروی؟

٩٦/٠٣/٣١
لطفا خانم ها با دقت بیشتری بخوانند

بازار کاری که خانم ها خرابش کردند

٩٦/٠٣/٢٨
محال است یادم بروند

خاطرات وبلاگ نویسی

٩٦/٠٣/٣١
شعری سروده خودم

از درد می رسم به همان نقطه، باز درد

٩٦/٠٣/٢٩
جایگاه مقدس یک پدر

پدر ظالم

٩٦/٠٣/٢٨
خطر استفاده از واژه های بیگانه

ساید بای ساید

٩٦/٠٤/٠٣
شعری سروده خودم

حکومت عشق

٩٦/٠٣/٢٩
این قلم، ریشه می دواند

پاره خطی برای جیمی ها

٩٦/٠٤/٠٣
آفتاب سوزان، روزه و امتحان

معلم کوچک درس بزرگ

٩٦/٠٤/٠٤
روزه خواری در ملا عام

جرم هست؟ نیست؟

٩٦/٠٣/٣١
من غرق تماشای چشم هایت

محبوب من

٩٦/٠٤/٠١
تبلیغات
تبلیغات