نازک، نارنجی نباش!
درباره مشکلی به نام «زود رنجی»

نازک، نارنجی نباش!

نویسنده : مازیار حکاک

حتما اطراف‌تان دیده‌اید آدم‌هایی که تا می‌گویی بالای چشم‌ات ابروست و یا نیست و یا کلا خر ما از کرگی دم نداشت، ناراحت می‌شوند، قهر می‌کنند، اشک به پهنای صورت می‌ریزند (به گونه‌ای که همانند کارتون‌های قدیمی اشک از دو طرف چشمان‌شان پرتاب می‌شود) و خلاصه به هر شکل ممکن ناراحتی‌شان را نشان می‌دهند و دستمال کاغذی برای خانه و کاشانه نمی‌گذارند. البته همان‌طور که همه می‌دانید دور از جان شما، این تیپ لوس‌بازی‌ها ارتباط زیادی با جماعت مونث داشته و دارد، اما این روزها که جای همه چی‌عوض شده این مشکل برای گل پسرها هم به شکل حاد در حال رشد و شکل‌گیری است. زودرنجی مسئله‌ای است که اگر تکلیف خودمان را با آن روشن نکنیم، می‌تواند به راحتی هر چه تمام‌تر زندگی ما را خراب کند، به ویژه این‌که این مشکل در ایام جدا شدن از زندگی مجردی و تبدیل شدن به «ما» در جریان ازدواج اهمیتی چندبرابر پیدا می‌کند. پس باید قبل از نهادینه شدن این مشکل در وجود ما باید فکری برای‌اش برداریم. فراموش نکیم تحمل ما به عنوان آدم زودرنج نیازمند صبر ایوب است که این روزها به نمونه‌ای نادر و در حال انقراض تبدیل شده است.

 

زودرنجي و دل نازکي ارثي است!

واژه «زود رنج» در فرهنگ لغات فارسي به معني کسي است که زود برنجد، آزرده شود و نازک دل باشد. یعنی زود رنج کسي است که براثر اتفاقی منطقي يا غيرمنطقي آزرده خاطر مي‌شود. که البته ما ایرانی‌های با آن «منطقی» بیشتر از «غیرمنطقی» واکنش نشان می‌دهیم!

چند عامل مهم در شکل‌گيري زود رنجي فرد دخيل‌اند. عامل نخست وراثت يا به اصطلاح فرهنگ ژنتيک است. يعني در خانواده‌هايي که همه زودرنج تشریف دارند، ممکن است که اين زودرنجي به نسل‌هاي بعدي نيز انتقال پيدا کند. يعني به تعبيري ديگر، زودرنجي مي‌تواند موروثي و از نسلي به نسل ديگر منتقل شود. عامل دوم بي‌احترامي و بي‌توجهي نسبت به واقعيات فرهنگي و اجتماعي افراد است. مثلا يک شاعر اگر به جوهره هنرش بي‌احترامي شود، بي‌گمان ناراحت يا آزرده مي‌شود. عامل سوم مي‌تواند فقر فرهنگي و رکود فکري باشد. چه بسا آدم‌هايي که داراي قابليت و زمينه‌هاي فرهنگي و فکري هستند. اما در تداوم و بقاي اين قابليت‌ها و زمينه‌ها تلاش نکرده‌اند و همين فقر فرهنگي و رکود فکري مي‌تواند عامل اصلي در جهت فراهم آوردن زود رنجي در اين افراد باشد.

 

زودرنجی یک بیماری خطرناک!

تعارف که نداریم، زودرنجی یک نوع بیماری است؛ که البته يکسري عوامل خارجي در شکل‌گيري آن دخالت دارند. اين بيماري نيز مانند هر بيماري ديگر نياز به درمان دارد. اول خود شخص باید گام‌های درمانش را بردارد و درکنار آن، افراد مرتبط با فرد باید در برخوردها، صحبت‌ها و کارهای‌شان بیشتر حواس‌شان جمع باشد. اما راهكارهايي كه مي‌توانيد با استفاده و تمرين آن‌ها اين حالت را در خودكاهش دهيد؛


1. كاهش انتظارات از ديگران

از ديگران انتظار نداشته باشيد كه كاري براي شما انجام دهند، بلكه بيشتر سعي كنيد اعتماد به نفس را در خود تقويت کنید و روي پاي خود بايستيد. یعنی اعتماد به نفس‌تان باید بچسبد به سقف. البته اين بدين معنا نيست كه از نظرات ديگران هم استفاده نكنيد. بلكه در عين حال كه با افراد بزرگتر از خود، والدين، معلمان و... در مورد مسايل زندگي و آينده‌تان مشورت مي‌كنيد، سعي كنيد كه كارهاي‌تان را خودتان انجام دهيد. اعتماد به نفس و داشتن روحية خودباوري، بخشي از عوامل موفقيت شما محسوب مي‌شود.


2. بينش مثبت داشتن نسبت به ديگران

ممكن است علت رنجش از ديگران اين باشد كه نسبت به آن‌ها ديد منفي داشته و فكر مي‌كنيد كه همه مخالف شما هستند و شما را دوست ندارند، اين تصور باعث مي‌شود كه بدون دليل از ديگران برنجيد. اگر بعد از اين، نگرش خود را نسبت به ديگران تغيير دهيد و بپذيريد كه همه شما را دوست دارند اگر هم در مواردي به شما تذكر مي‌دهند يا سخت مي‌گيرند،‌ از آن جهت است كه شما براي آ‌ن‌ها مهم هستيد و همه نگران حال شما هستند. حتي ممكن است در برخي موارد رفتار و نحوه عمل‌كرد ديگران با شما ناخوشايند باشد، اين تا حدودي مربوط به اين مي‌شود كه ديگران در روش برخورد، نقص دارند اما هدف آن‌ها خير است. لذا اگر اين گونه فكر كنيد، هيچ گاه از ديگران نمي‌رنجيد.


3. توجه به پيامدهاي منفي حالت رنجش از ديگران

اگر بصورت جدي درصدد اصلاح اين حالت نباشيد، زودرنجي به مرور زمان تبديل به عادت و حتي يك ويژگي شخصيتي در شما خواهد شد و پيامدهاي منفي بسياري را به دنبال خواهد داشت. هيچ‌گاه نمي‌توانيد در زندگي خود موفق شويد و با ديگران ارتباط صميمي و عاطفي برقرار كنيد، توجه به اين مسايل، ضرورت بازنگري و تصميم جدي در جهت رفتار شما را مي‌طلبد كه نسبت به ديگران نگرش مثبت داشته و اعتماد به نفس را در خويشتن تقويت نماييد.


4. علت زودرنجي خودتان را شناسايي کنید، در جهت حل آن بكوشيد

امكان ندارد كه زودرنجي شما بدون جهت و بي‌دليل باشد، حتماً دليل و علتي دارد حتی اگر شما آن را نشناسيد. بنابراين سعي كنيد علت آن را فهمید، هر موقعيتي كه براي شما ناراحت كننده است، از آن دوري کنید و يا از قبل تمرين كنيد كه اگر در چنين موقعيتي قرار گرفتید، چگونه بايد برخورد كنيد. به جاي زودرنجي، صبر و تحمل خويش را بالا برده و روحيه مقاومت، سرسختي و عزت نفس را در خودتان تقويت کنید.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
علیرضا
علیرضا
٩١/١٢/٢٣
٣
٠
زودرنجی خیلی بده خیلی....
علیرضا
علیرضا
٩١/١٢/٢٣
٣
١
به نظر من مهم ترین دلیل زودرنجی انتظارات بی جا از ديگران است.
علیرضا
علیرضا
٩١/١٢/٢٣
٤
٠
خیلی ممنونم از آقای حکاک این یکی از معضلات مهم اجتماعی که شما به شرح اون پرداختید.
t.m
t.m
٩١/١٢/٢٣
١
١
من اول!
علیرضا
علیرضا
٩١/١٢/٢٣
١
٠
(1_1) شما که همیشه اولی :)
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٢/٢٤
٢
٠
برای اول که باید بگم,خععععععععععععععععلی.... برای دومی این که زودرنجی درنگاه اول به خود شخص بر میگرده و نوع نگاه و حساسیتش به مسائل... و برای سومی هم این که خواهش داداش...چش مایی...
PAEEZ
PAEEZ
٩١/١٢/٢٣
٣
٠
واقعا زود رنجی ارثیه؟!!!!!!!!من همیشه کنترل می کنم احساساتمو دیگه بعضی وقتا نمیشه فشار روانی مشکلات و فکرای مختلف دست به دست هم می دن تا با یک حرف آدم دلش بشکنه ،با وجود این که شاید اون حرف ،حرف بدی نبوده باشه..سعی می کنم زود رنج نباشم تا آیندگان ازم ارث نبرن!
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٢/٢٤
٤
٠
کار خوبی می کنید... این که گفته میشه ارثیه یکی بخشی از اون به خاطر الگوپذیر فرزندان از پدر و مادر.... خیلی خوبه که شما به فکر آیندگان‌تون هستین!
PAEEZ
PAEEZ
٩١/١٢/٢٤
٠
٢
لیکن آماده باشین بیاریمتون رو صندلی داغ
Eli-soltani
Eli-soltani
٩١/١٢/٢٣
٣
٠
لیکن ما که نازک نارنجی نیستیم ... زودرنجی ویژگی خیلی بدیه چون تو زندگی همش به مشکل برمیخوره ...
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٢/٢٤
٢
٠
به قول این دوستان لایک!
t.m
t.m
٩١/١٢/٢٣
١
٠
من خعلی زودرنجم!
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٢/٢٤
١
٠
خعععععلی؟! :)
t.m
t.m
٩١/١٢/٢٤
١
٠
خعـــــــــــــلی
t.m
t.m
٩١/١٢/٢٣
١
١
مرسی واقعا! ینی الان من بیمارم عایا؟
t.m
t.m
٩١/١٢/٢٤
١
٠
چرا منفی میدین؟
t.m
t.m
٩١/١٢/٢٣
٠
٠
ولی زودرنجی واقعا ارثیه؟ آخه تو خونواده فقط من زودرنجم که :((((((((((((((((((
t.m
t.m
٩١/١٢/٢٣
١
١
واااااااااااااااای خدا، کامل اینجا به این نتیجه رسیدم که برم بمیرم، مرسی هرچی صفت بد بود نصیبم شد ! خخخخخخخخخخخخخخ
t.m
t.m
٩١/١٢/٢٣
٠
٠
فقر فرهنگي و رکود فکري!!!!!!!!!! دیگه خعلی برخورد بهم :((((((((
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٢/٢٤
٠
٠
به شما تبریک میگم چون در 5 تا کامنت نشون دادین خیلی زودرنجین.... مدال طلایی زودرنج ترین جیمی از همین جا تقدیم شما میشه...
t.m
t.m
٩١/١٢/٢٤
٠
٠
مرسی واقعا... خخخخخخخخخخخخ
taba_sa
taba_sa
٩١/١٢/٢٣
١
٠
والا منم زودرنج بودم الان کمتر شده... در کل ممنانیم....
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٢/٢٤
٠
٠
خواهشناکیم....
m-ghorbani
m-ghorbani
٩١/١٢/٢٣
٠
٠
من خیلی زودرنجم ولی خیلی تلاش میکنم که نباشم.مرسی از مطلبتون
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٢/٢٤
٠
١
این تلاش شما ستودنیه به وِیزه که در عمل هم خودتون حس کنید که نسبت به گذشته فرق کردید....
m_sepehri
m_sepehri
٩١/١٢/٢٣
٠
٠
بنده خیلی زودرنج تشریف دارم...
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٢/٢٤
١
٠
ما یه رفیق فابریک داریم که عین داداش‌مان است اینجور وقت‌ا میگه نشکنه النگوهات... البته قصد جسارت نداریم ولی خوب نیست به خدا... حیف شما نیست کابر به این خوبی؟!:)
m_sepehri
m_sepehri
٩١/١٢/٢٤
١
١
سعی میکنم کمترش کنم.ممنون از توصیه تون:)))
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/١٢/٢٣
١
٠
خو نازک نارنجی نباشین دیگه
maryam
maryam
٩١/١٢/٢٣
٠
١
با مويي....:)
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٢/٢٤
١
٠
دیگه آرشام که بگه حله دیگه.... ما که خیالمون از بابت حل این مشکل راحت شد...
a_davoodi
a_davoodi
٩١/١٢/٢٣
٠
١
منم بعضی وقتا شدید زودرنجم اما دارم تمرین میکنم صبرمو ببرم بالا...
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٢/٢٤
٢
٠
این که دارین تلاش می کنین صبر ببرین بالا خیلی خوبه چون دیگران این کارو درقبال شما انجام نمیدن.... شاید پدر و مادر تحمل کنن اما دوست و رفیق و یا حتی همسر واکنش های دیگه ای نشون میدن...
٩١/١٢/٢٣
٢
٠
من گاهی سر یه چیزای کوچیک ناراحت میشم و سر چیز های بزرگ اونقدر ناراحت نمیشم!
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٢/٢٤
١
٠
شما یک زودرنج به تمام عیارید... شک نکنید... ویژگی زودرنج ها همینه که برای چیزهای ناراحت میشن که ارزش ناراحتی نداره....
٩١/١٢/٢٤
١
٠
واقعا؟!!
s.a
s.a
٩١/١٢/٢٣
٢
٠
نازک نااااااااارنجی نبااااااااااااش.......... لالاااااااااای لالای لای لالای لای لالااااااااااااااااااااااااای............ آقا به گمانم منم زودرنجم گاهی وقتا........ البته شاید اسمشو زودرنج نشه گذاشت، بیشتر غرور باشه اسمش....... نمیدونم....... الان خودم می فهمم چی منظورمه، امیدوارم شماها هم متوجه منظورم بشین......
taba_sa
taba_sa
٩١/١٢/٢٤
١
٠
ها مو گرفتوم...... :))))))) خخخخخخ
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٢/٢٤
٢
٠
اون اول کامنت که نشون میده شما آدم اهل دلی هستی ولی این قد موسیقی ذاله گوش نکن زود رنج میشی ها... :) ولی من باب بقیه اش باید بگم غرور هم می تونه دللی باشه که ما چیزی رو از دیگران نپذیریم... البته کلیت صحبت ما این که آیا صحبت ها منطقی و غیر منطقی دیگران اون قد می تونه اهمیت داشته باشه که ما بابتش ناراحت بشیم یا نه؟
s.a
s.a
٩١/١٢/٢٤
١
٠
1- آفرین سارا بانو! 2- موسیقی ذاله؟ نچ نچ نچ....... چه حرفاااااااااا...... 3- من باب بقیش هم......... آقا اصن من زودرنجم........ حرفیه؟ همینو می خواستین دیگه.... اوهو اوهو اوهوووووووو..... اصن دیگه نمیام براتون کامنت بذارم، اصن قهرم...... ایش....... :))))))))))))))
mo_so
mo_so
٩١/١٢/٢٣
٢
٠
گاهی زود رنجم
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩١/١٢/٢٣
٢
٠
بسیار زیبا آقای حکاک!ممنون.منم گاهی دچار زود رنجی میشم!که همون گاهی توجه کردم بخاطر یه سری توقع های زیادیه که از یه عده دارم!الان که فهمیدم و توقعمو کم کردم خیلی بهتر شده همه چی
maryam
maryam
٩١/١٢/٢٣
١
٠
اخ يكي از دوستام خيييييييييييلي زود رنج بود به خاطر همه چي از دستم ناراحت ميشدخيلي سخته اينجور ادمارو هميشه راضي نگه داري..!
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٢/٢٤
٢
٠
تقریباً ناشدنیه...
m-nik110
m-nik110
٩١/١٢/٢٣
١
٠
واقعا معضلی است!باید یاد بگیریم زیادی از افراد انتظار نداشته باشیم!
v-qavam
v-qavam
٩١/١٢/٢٣
٢
٠
سلام آقای حکاک... مطلبتون واقعا زیبا و کاربردی بود... البته سوژه پیشنهادیشو من داده بودم... هر چی جایزه گرفتید نصف نصف..قبول؟
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٢/٢٤
٢
٠
سپاس برادر...لطف دارین... سوژه پیشنهادی تون خیلی خوب بود... جایزه؟ !!!!!!!!!!! این آخر سالی کف گیر روزنامه به ته دیگ خورده....نمی دونید چه بدبختی میکشن این کشتی به گل نشسته رو بندازن تو دریا!:) چه چیزا میگن شما... ولی بالکل قابل شما رو نداره...
Em Ad
Em Ad
٩١/١٢/٢٤
١
٠
آدم باید سخت باشه !! همین !
maryam
maryam
٩١/١٢/٢٤
٠
١
به به خوشم اومد ادم بايد بداخلاق مغرور سنگ دل باشه..خيليم عالي
Em Ad
Em Ad
٩١/١٢/٢٤
٠
١
نه دیگه در این حد ! منظورم سختی تو مشکلاته ! ^_^
maryam
maryam
٩١/١٢/٢٤
٠
٢
نخير ادم بايد سنگگگگگ دل سخت سنگ باشه
٩١/١٢/٢٤
٠
١
من کمی متمایل به زود رنجی هستم!!!
چرا ناشناس مهشیدم
چرا ناشناس مهشیدم
٩١/١٢/٢٤
٠
٠
باز که ناشناسم....
لاکپشت
لاکپشت
٩١/١٢/٢٤
٠
١
من زود رنج نیستم اما بدم میاد کسی ازم بد بگه و تا چند وقت ناراحتم ازش
باران
باران
٩١/١٢/٢٤
١
٠
هوم...........
mahdi-h
mahdi-h
٩١/١٢/٢٨
٠
٠
من خیلی پوست کلفتم اصن نازک نارنجی نیستم ...
nasim_a
nasim_a
٩٢/٠١/٠١
٠
٠
واقعا ممنون.راستیتش من یکمی هستم!!
shanba
shanba
٩٢/٠٤/٢٣
١
٠
تازه فکرکنید طرف سنش بالا باشه و زودرنج .از یک طرف به دلیل سنش همه سعی میکنن بهش احترام بذارن از طرف دیگه به دلیل زودرنجی باید حرفش رو تایید کرد
مرضیه
مرضیه
٩٢/٠٤/٢٦
٠
٠
ووووووووووای شوهرررررررررم زودرنج هست منننننننن چیکار کنمممممممم
پربازدیدتریـــن ها
شعری سروده خودم

تنها. تمام عاشقان را باخبر کن

٩٧/٠٣/٢١
ولی اگر نباشند...

نمک های زندگی

٩٧/٠٣/٢٣
تنها آیدا نیست

در آرزوی پسر بودن

٩٧/٠٣/٢٣
شعری سروده خودم

من زنم!

٩٧/٠٣/٢٤
شعری سروده خودم

تو را چه شد

٩٧/٠٣/٢١
شرمندگی اش ماند برای دیگران

شهريار يا شهرزاد؟

٩٧/٠٣/٢٢
آشنایی با تیم های گروه مرگ (گروه B) جام جهانی

بِکِش زیرش!

٩٧/٠٣/٢٧
غرق شده ام

به رویا

٩٧/٠٣/٢٣
درباره هزار و یک شب شهرزاد

با «شهرزاد» در تهران قدیم قدم زدیم

٩٧/٠٣/٢٣
کارم را بساز

جنگ

٩٧/٠٣/٢٤
شاید تو اسمش را عشق بگذاری

دریچه قلب

٩٧/٠٣/٢١
صبرم کم است

من دلم بهشت مي خواهد

٩٧/٠٣/٢٢
شعری سروده خودم

برای مردنم زود است

٩٧/٠٣/٢١
سند زدن چشم هایت به نام من

و چقدر این چشم‌ها با عینک خواستنی‌ترند

٩٧/٠٣/٢٧
داستانی آشنا

منی که من باشم! / قسمت دوم

٩٧/٠٣/٢٧
معرفی فیلم

اوکجا را حتما ببینید

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

خداحافظ رمضان

٩٧/٠٣/٢٧
بوی تعفنش

کافی شاپ

٩٧/٠٣/٢٨
صفای وجود تو را عشق است

دست گل و شیرینی

٩٧/٠٣/٢٨
به خودتان رحم کنید

فقیر نباشیم

٩٧/٠٣/٢٨