ایرادهای مربوط به شنوندگی (گوش دادن به مطلب)
چه کنیم تا حرف همدیگر را بهتر بفهمیم؟

ایرادهای مربوط به شنوندگی (گوش دادن به مطلب)

نویسنده : ساحل مهربانی

شنیدن با گوش دادن فرق دارد. صدای باد، صدای باران، صدای موتور اتومبیل و... را می‌شنویم. گوش دادن پیچیده‌تر است. وقتی که ذهن ما فعالیت می‌کند تا مفهوم حرف یا کلامی را دریابد، یعنی داریم گوش می‌دهیم.

پس مهم‌ترین مشکل ما این است که شنیدنِ توام با فهمیدن را به خوبی یاد نگرفتیم و در گوش دادن موثر یا فعال، ضعف و عدم مهارت داریم.

 

ایرادها و اشکال‌های گوش دادن عبارتند از:

1. بی هدفی: گوش دادن بدون دلیل و هدف مشخص، موجب می‌شود که کل موضوع یا بخشی از آن را درست نفهمیم.

پس موقعی که وقت، حوصله، آمادگی و دلیل برای گوش دادن نداریم بهتر است به طور مودبانه خود را از حالت شنونده بودن خارج کنیم.

 

2. فکر کردن به جواب: گاهی گوینده صحبتی که می‌کند، ما تمام حواس‌مان به این متمرکز می‌شود که جوابی برای حرف او بیابیم و بنابراین، اصل مطلب را درک نمی‌کنیم.

 

3. توجه به ظاهر گوینده و ایرادهای کلامی او: به جای این‌که به مفهوم کلمه‌ها و محتوای کلام گوینده توجه کنیم، به ظاهر، لباس، سر و وضع و ایرادهای کلامی‌اش دقت می‌کنیم.

 

4. حواس پرتی: فکر کردن به چیزهای دیگر، تخیل و رویا پردازی، دلشوره و نگرانی، بازی کردن با خودکاری که در دست داریم و ... موجب حواس پرتی ما می‌شود.

 

5. حدس زدن: به جای این‌که به ادامه صحبت‌های طرف مقابل گوش دهیم، بقیه آن را حدس می‌زنیم و و اجازه نمی‌دهیم که بقیه حرف‌هایش را بزند.

 

6. پیش داوری: قبل از پایان یافتن حرف گوینده، قضاوت می‌کنیم و نتیجه می‌گیریم که حرفش به درد ما نمی‌خورد و بی‌فایده است که ممکن است سخنان مهم و مفید را از دست بدهیم.

 

7. قطع کردن صحبت گوینده: اگر با حرف‌های طرف مقابل مخالف هم باشیم باید به عقایدش احترام بگذاریم و با صبر و حوصله گوش دهیم و حرفش را قطع نکنیم. دلیل قطع کردن سخن دیگران این است که ما بی‌حوصله‌ایم یا خودمان را آگاه‌تر می‌دانیم. برای رفع چنین حالتی بهتر است: حرف خودمان را به صورت مختصر یادداشت کنیم ... تمرین کنیم حوصله و توان گوش دادن خود را بیش‌تر کنیم ... به طرف مقابل اجازه دهیم حرفش را کامل بزند. اگر طرف مقابل قدرت بیان ضعیفی دارد به او کمک کنیم تا منظور خود را برساند یا به مکالمه خاتمه دهیم.

 

8. حالت تدافعی: گاهی احساس می‌کنیم طرف مقابل با حرف‌هایش به ما حمله می‌کند یا موضوعی را به رخ ما می‌کشد یا سرزنش می‌کند یا مخالفت می‌نماید. مثلا: دوست ما از ظاهر و سر و وضعی که نمی‌پسندد بگوید و ما فکر کنیم منظورش ما هستیم. و موجب می شود حالت تدافعی به خود بگیریم.

راه حل: با تمرین و شناختِ بیش تر از خود و اطرافیان، سعی کنیم واقع بین‌تر باشیم و با پرسش‌های مناسب، منظور طرف مقابل را به درستی درک کنیم.

 

9. ناآشنایی با ویژگی‌های گوینده و زبان بدن او: باید بتوانیم خصوصیات فردی و بعضی از عادت‌ها، حالت‌ها و حرکت‌های گوینده را بشناسیم تا گوش دادن به حرف‌های او برای ما راحت‌تر باشد.

مثلا: بعضی‌ها به طور معمول، صدای بلند دارند یا دست و صورت خود را زیاد تکان می‌دهند و ...

 

10. ساکت و بی تحرک بودن: موقع حرف زدن دیگران، نباید کاملا ساکت و بی‌تحرک بنشینیم. چون طرف مقابل فکر می‌کند که حرف‌هایش برای‌مان مهم نیست.

راه حل: بعضی واکنش‌ها و بیان بعضی از کلمات موجب می‌شود گوینده تشویق شود بهتر حرف بزند: نگاه کردن به چشم گوینده (البته نه در حد خیره شدن) - تکان دادن سر - خم شدن به طرف او - جدی کردن چهره - لبخند زدن - بیان ِ خب ... بله ... آهان – پرسش‌های خیلی کوتاه.

 

البته موارد دیگری هم هستند که به صورت تیتر وار به آن اشاره می‌کنم

- ناتوانی در درک حالت و موقعیت گوینده (ناتوانی در همدلی)

- انتقاد ناپذیری (ناتوانی در گوش دادن به انتقاد یا حرف‌های مخالف)

- برخورد سرسری (جدی نگرفتن حرف‌های گویند)

- خودخواهی در گوش دادن

- عدم پذیرش گوینده

- گوش دادن، به منظور فرار از حرف زدن

- از کوره در رفتن

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Em Ad
Em Ad
٩٢/٠١/١٥
٠
٠
خوب بود .
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠١/١٥
٠
٠
(حواس پرتی،ساکت و بی تحرک بودن) فکر می کنم یکی از مهمترین دلایل نفهمیدن درس تو مدارس و دانشگاه ها باشه!مطلب مفید و جالبی بود/ممنونم.
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠١/١٥
٠
٠
خوب بود!مچکر
Khal ghezi
Khal ghezi
٩٢/٠١/١٥
٠
٠
بسی زیبا وبدردبخور(ادبیش کاربردی) ممنون
mahshid
mahshid
٩٢/٠١/١٥
٠
٠
ممنون
Niva
Niva
٩٢/٠١/١٥
٠
٠
کاربردی بود. بسیار سپاس
نسیم
نسیم
٩٢/٠١/١٥
٠
٠
مفید بود. تشکر.
اسمانه
اسمانه
٩٢/٠١/١٦
٠
٠
ممنون هم گوش دادن هم بلت نیستم..
پربازدیدتریـــن ها