حجاب یا گشت ارشاد!

حجاب یا گشت ارشاد!

نویسنده : مریم نیک‌پور

نهایت حجابش یک روسری بود، تازه آن را هم درست نمی‌توانست سرش کند با هر نوع لباسی از استین سه ربع گرفته تا چهار ربع و.... می‌گشت.

بیشتر اوقات با بلوز و شلوار بود، خیلی کم می‌شد مانتو تنش کند، البته مانتو هم چندان فرقی با بلوز نمی‌کرد! این‌قدر کوتاه بود که فرقی نکند.

اصلا نمی‌دانست حجاب یعنی چه؟ وقتی خانم‌های چادری را می‌دید با تعجب نگاه‌شان می‌کرد. یک چیز دیگر هم نمی‌دانست، این که چادریعنی چی؟ حتی سر مادر بزرگش هم ندیده بود.

تا این‌که یک روز فهمید حجاب یعنی چه. فهمید چادر یعنی چه. کرامتش را فهمید، ارثیه حضرت زهرا(س) بودنش را فهمید.

دخترک قصه من الان چادری است.  همه این‌ها را یک دوست به او یاد داد. دوست هیچ وقت او را تافته جدا بافته‌ای ندید، فهمید او هم انسان است، دختر است همان دختری که حضرت علی(ع) می‌گوید: از گل ریحان لطیف‌تر است.

آن دختر هیچ وقت به زور سوار ون گشت ارشاد نشد، هیچ وقت چوب روی سرش نبود.

به خدا آن‌ها هم انسانند، آدمند، دخترند، یک ایرانی‌اند. شاید ظاهرشان متفاوت باشد ولی باز هم ایرانی‌اند، حتی اگر دین‌شان هم متفاوت باشد، ایرانی‌اند.

با زور نمی‌شود به کسی یاد داد حجاب را؛ به خدا نمی‌شود.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
s-sahra
s-sahra
٩١/٠٨/١٩
١
٠
یادش بخیر...از همین جا بود که فکر کردم تو هم مثل همین دخترای ایرانی هستی با ظاهر متفاوت!
m-nik110
m-nik110
٩١/٠٨/١٩
٠
٠
شناساییت کردم! چقد اینجا آشنا داشتیم بی خبر بودیم! گفتم آشنا میزنی قاطی پاتی نویس سابق!
a_nazifi
a_nazifi
٩١/٠٨/١٩
٢
١
حجاب را ندیدم در نگاه های دختری که چادرش به سیاهی خطوط چشمانش بود ووجودش پر از نگرانی که سرخی لبهایش مبادا در نگاه دیگران از قلم بیافتد...!
f_bi3daa
f_bi3daa
٩١/٠٨/١٩
٦
٠
موافقم :) مامان بابای طرفی. سر صبح داره میره بیرون. میگی: دختر جان ( ایضا پسر جان) این چه وضعه رفتن تو خیابونه؟ که میگه: ایییییییییییش این افکار قدیمیتو بریز دور. سال 2012 ست! بیا! جوابتو که میدن هیچ! یه کلوم بیشتر هم ندارن که بگن ٫ هیچ! این ایش گفتنشون هم یه متر طولشه! یکی نیست بگه مگه هر سال که تقویم نو میشه ٫ باید از متراژ چیزی هم که تنتون میره کم بشه!؟ شالی که روسرته از لچک هم کوچیک تره٫ آقای محترم اون شلوار تنت به قدری فاقش کوتاهه که....... استغفرالله....... درسته امر به معروف و نهی از منکر از فرایض واجب دینی مون هست! ولی این روزا پدر مادرا تو خونه ٫ جووونای خودشون رو نمیتونن نصیحت کنن ٫ چه برسه به جووونای مردم ٫ وتو خیابون!!! که فلانی پوشیدن این رنگ جیغ مناسب شخصیت شما نیست! یا پسر جون این چه وضعشه! باکاری که شما میکنی ٫ من بعد باید ترگل صدات کنند!ابروهات رو قیطونی میکنی! کرم پودر به صورتت میزنی! رژلبم که هیچ! اصلا تجربه ثابت کرده برخورد مستقیم جوابگو نیست!حداقل تو خیابون جوابگو نیست! نمونش گشت ارشاد و اورژانسهای اجتماعی!معلومه!وقتی تو خیابون٫تو روی طرف٫ جلوی کلی نگاه های نچسب ٫راجع به دک و پزی یکی اظهار نظر کنی٫ جدای از اینکه بهش برمیخوره گاهی اوقات عکس العمل های شدیدی روهم نشون میده! آخه چطور تو قالب چند تا کلمه یا جمله٫ وبرخورد نهایتا یه دقیقه ای ٫ میشه یه فرد رو توجیح کرد که ظاهر مناسبی نداره! لابد با این جمله که " که عزیز من با این 7قلم بزکی که رو خودت پیاده کردی٫ باعث میشه با دام اعتیاد بیافتی!" که موجب میشه طرف به سرش اشاره کنه و انگشتش رو به حالت دورانی تکون بده ٫ که یعنی اینجات ( همون سرت) سالمه ؟؟؟ آخه چه ربطی داره؟؟؟؟ بعد براش یابد قد یه سمینار 2ساعته حرف بزنی ٫ تا بفهمه علت چیه و معلول چیه !! اینه که میگم این ترفند جوابگو نیست! راههای بهتری هم هست ! از ما گفتن بود!!!
s-bigharar
s-bigharar
٩١/٠٨/١٩
١
٠
تا وقتی خود آدم حجاب را از ته قلبش قبول نکنه،هر رفتاری که باهاش کنن هیچ تغییری نمی کنه.امروز میبرن پرونده درست میکنن براش،فردا صبح که از خانه درآد همون آشه و همون کاسه!همون طور که دوستان میگن زور کارایی نه داره باید راه دیگه ای پیدا کنن.زوری که میکنن بیشتر باعث فاصله از دین و حجاب میشه.والا...
arrival73
arrival73
٩١/٠٨/٢٠
٢
٠
به نظر من تا همه اعتماد به نفس كافي پيدا نكنيم و درك نكنيم كه تقليد از فرهنگ غرب به جز ننگ و خفت چيزي نداره زور و گشت ارشاد هيچ فايده اي كه نداره تازه بدتر هم ميشه.كاش يكم روي فرهنگ و اعتماد به نفس خودمون بيشتر كار كنيم.باور كنيد خيلي از مردم هاي دنيا حسرت اين جور فرهنگي رو ميخورن كه مثلا چند هزار سال پيش،دوران هخامنشيان براي زنان بيمه و مرخصي و دوره ي بارداري اين حرفا بوده.به نظر من اگه نفر ايراني،ايراني بودن رو درك كنه به غيرت خودش اجازه نميده كه از غربي ها تقليد كنه.به حان خودم!!!!!!!!!!!
fahime-sh
fahime-sh
٩٢/١١/١٨
٠
٠
آفرین موافقم :))))))
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/٠٩/٢٦
١
١
حجاب واقعی در افکار ماست افکارمان بی حجاب شده ما فقط ظاهر پرستیم
fahime-sh
fahime-sh
٩١/١٠/٠٩
١
٠
ممنون جالب بود
saeed_p
saeed_p
٩٢/٠١/٠١
٠
٠
مفيد و مختص.
MM_Bayat
MM_Bayat
٩١/١٠/٢٨
٠
٠
آره والا ...... البته ما عادت کردیم که همیشه زورگویی های بالادستان رو بشنویم و فقط بشنویم
saeed_p
saeed_p
٩٢/٠١/٠١
٠
٠
بفرما چاي...
نسیم
نسیم
٩٢/٠١/٠٢
٢
٠
اگر بی حجابی تمدن است حیوانات متمدن‌ترند. (شهید مطهری)
کلاهدوز
کلاهدوز
٩٢/٠٢/٢٢
٠
٠
گل گفتی.
پربازدیدتریـــن ها