عجب لثه‌]های قشنگی داری!
تغییر رنگ لثه‌ها‌ نشانه چیست؟

عجب لثه‌]های قشنگی داری!

نویسنده : ati

بسیاری از بیماران بر این باورند كه رنگ لثه‌ها در حالت طبیعی و فاقد بیماری صرفاً باید صورتی باشد. آیا این موضوع صحت دارد؟

هر چند این عقیده تا حد زیادی درست است و قرمزی بیش از حد لثه‌ها حدوداً در ناحیه لب، می‌تواند نشانه التهاب لثه و بیماری آن باشد، باید توجه داشت كه همه تغییر رنگ‌های لثه الزاماً نشانه بیماری نیست و در پاره‌ای موارد تنوعاتی از حالت طبیعی را نشان می‌دهد كه در این حالت لثه در سلامت كامل بوده و تغییر رنگ آن كاملاً طبیعی است.

 

یكی از این موارد كه شیوع نسبتاً بالایی نیز دارد، تغییر رنگ قهوه‌ای تا سیاه لثه‌ها است كه عموماً به صورت متقارن و دو طرفه تمامی سطح لثه فك بالا و پایین را دچار تغییر رنگ می‌کند.

باید به این نكته توجه داشت كه همان‌طور كه اشاره شد، این تغییر رنگ اصولاً یكنواخت، متقارن، منتشر و با حدود مشخص است و اغلب بیماران اظهار می‌کنند كه آن را از دوران كودكی در دهان خود مشاهده كرده‌اند. هر چند عواملی مانند كشیدن سیگار می‌تواند این تغییر رنگ را تشدید کند زمان حضور آن در دهان طولانی است و بنابراین اگر تغییر رنگی به تازگی در دهان ایجاد شده باشد برای بررسی آن باید حتماً به دندانپزشك و یا متخصص بیماری‌های دهان مراجعه کرد.

تغییر رنگ لثه‌ها به رنگ قهوه‌ای تا سیاه در حالت طبیعی خود چنان که اشاره رفت می‌تواند بسیار شایع باشد و شیوع آن خصوصاً در افراد با رنگ پوست تیره (سیاه پوستان) و آسیایی‌ها بالاتر است. علت ایجاد این پدیده را می‌توان به افزایش رنگدانه‌ای به نام ملانین نسبت داد كه دریافت‌های لثه ‌افزایش می‌یابد.

به دلیل رنگ سیاه این رنگدانه می‌توان انتظار داشت كه رنگ لثه نیز به رنگ قهوه‌ای تا سیاه تغییر یابد. تغییر رنگ طبیعی لثه‌ها عموماً متقارن و بدون علامت است و حدود مشخصی دارد. رنگ آن نیز از قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره تا سیاه متفاوت می‌باشد. این نوع تغییر رنگ ممكن است از نواحی دیگری از دهان نیز دیده شود كه از آن جمله می‌توان به كام، لب‌ها و زبان اشاره كرد.

 

تغییر رنگ قرمز و یا قرمز مایل به آبی لثه‌ها از طرف دیگر می‌تواند نشانه‌ای از بیماری‌های لثه و بافت‌های اطراف دندان باشد كه در صورتی كه به سرعت از سوی دندانپزشك مورد درمان قرار گیرد می‌تواند از از دست رفتن دندان‌ها و لقی زودرس آن‌ها جلوگیری کند. در نهایت، توجه به نكات زیر در مورد تغییر رنگ لثه‌ها بسیار حایز اهمیت است:

1. اصولاً در صورت مشاهده هر تغییر رنگی در دهان برای ارزیابی به دندانپزشك و یا متخصص بیماری‌های دهان مراجعه کنید.

2. برخی از تغییر رنگ‌های دهان به ندرت می‌تواند نشانه‌ بیماری‌های خطرناكی باشد. بنابراین در صورتی كه متوجه تغییر رنگی در دهان خود شدید كه قبلاً وجود نداشته و به تازگی ایجاد شده است حتماً به متخصص بیماری‌های دهان مراجعه کنید.

3. هرچند اغلب تغییر رنگ‌های دهان طبیعی هستند برای اطمینان از این موضوع با دندانپزشك خود مشورت کنید.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
h_nim82
h_nim82
٩٢/٠٣/٠١
١
٠
ممنون
radmehr
radmehr
٩٢/٠٣/٠١
٠
٠
البته خیلی خوبه که این مطالبو می نویسین و ممنونم اما گاهی با خودم میگم اگه آدم اینارو ندونه خیلی بهتره....اینجوری که همه ی مریضیارو داریم و همه کارامونم اشتباهه...
ati200
ati200
٩٢/٠٣/٠١
٠
٠
بی خبری خوب نیست...گاه اگه ندونی وقتی می فهمی که هیچ کاری ازکسی ساخته نیست
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠٣/٠١
٠
٠
سپاس
سهره
سهره
٩٢/٠٣/٠١
٠
٠
ممنون
sahar
sahar
٩٢/٠٣/٠١
٠
٠
زیاد بود...حوصله نداشتم بخونم...یکی چکیدشو بهم بگه لطفا :)
سهره
سهره
٩٢/٠٣/٠١
٠
٠
در مورد بیماری های لثه که چندش آدمو در میارن......ایییییی!!
ati200
ati200
٩٢/٠٣/٠٢
٠
٠
اگه همین بیماری لثه رو دیربفهمی بعدا پدر ادمو درمیاره..موقع جراحی لثه...من جراحی لثه کردم ...وحشتناکه
tanha
tanha
٩٢/٠٣/٠٣
٠
٠
:|
nika
nika
٩٢/٠٣/٠١
٠
٠
مرسی.................
Milad
Milad
٩٢/٠٣/٠١
٠
٠
ممنون
باران
باران
٩٢/٠٣/٠١
٠
٠
ممنون
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٣/٠١
٠
٠
ممنونم.
مهتاب
مهتاب
٩٢/٠٣/٠١
٠
٠
مفید بود...ممنون آتی جان
فاطیمـــآ
فاطیمـــآ
٩٢/٠٣/٠٢
٠
٠
مفیــد بود :)
tanha
tanha
٩٢/٠٣/٠٣
٠
٠
ممنون!
mahshid2
mahshid2
٩٢/٠٣/٠٤
٠
٠
جالب و مفید بود ممنون
h-ghasedak
h-ghasedak
٩٢/٠٣/٠٥
٠
٠
ممنون گلم...
پربازدیدتریـــن ها