Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - دخترانی بزرگ، پسرانی کوچک www.jeem.ir
دخترانی بزرگ، پسرانی کوچک
وقتی در ازدواج دختر خانم از آقا پسر مسن‌تر باشد!

دخترانی بزرگ، پسرانی کوچک

نویسنده : لیلا جان قربان
 لیلا جان‌قربان
ازدواج کرده‌اید یا نه؟ خب البته شاید چندان این مطلب به کار متاهل‌ها نیاید! اما تا دل‌تان بخواهد برای مجردها کاربری دارد! آن هم از نوع مفید! حالا که ازدواج نکرده‌اید بگویید ببینم، دختر خانم هستید یا آقا پسر! راستی چند سال‌تان است! اصلا قصد ازدواج دارید یا نه!
تقریبا همه‌تان از چند و چون خاستگاری رفتن خبر دارید و می‌دانید مادر گرامی آقای پسر وقتی زنگ می‌زنند منزل مادر گرامی خانم دختر؛ در زمره اولین سوالات می‌پرسند که دخترتان چند سال دارند! و البته که یکی از ارزش‌های جامعه ما هم همین است که پسرها باید با دختری ازدواج کنند که از آن‌ها چند سالی کوچکتر است! به نظر شما این ارزش خوبی است؟

سن دلیل اصلی نیست
الهه 28 سال دارد. پنج سالی می‌شود که ازدواج کرده است. او که یک سال از شوهرش بزرگ‌تر است، می‌گوید: خانواده شوهرم با این تفاوت سنی مشکلی نداشتند چون آن چیزی که برای هردو خانواده اهمیت داشت درک و شعور متقابل و البته دیگر نکاتی از قبیل دین‌داری و توان مدیریت زندگی و ... بود. الهه می‌گوید: مقایسه که می‌کنم، می‌بینم اختلافات زندگی ما از کسانی که با اختلاف سنی کوچکتر بودن دختر، ازدواج کرده‌اند کمتر است و دلیل این به سن برنمی‌گردد نکته اصلی فهم است و رشد عقلی!

نگاه‌های مردم، آزار دهنده است
فروشنده مغازه است. خانمی است در حدود 30 سال. با شوهرش در یک مغازه کار می‌کنند و وقتی می‌فهمم که آقای جوانی که پای صندوق نشسته همسر اوست، تعجب می‌کنم! خانم صابری می‌گوید: وقتی با هم ازدواج کردیم، مجید 23 سال داشت و من 28 سال. همه مخالف بودند و می‌گفتند که زندگی‌تان تداوم ندارد اما شکر خدا سه سال است که داریم با خوشی زندگی می‌کنیم. از او می‌پرسم این اختلاف سن مشکلی ایجاد نمی‌کند؟ می‌گوید: نگاه‌های مردم، آزار دهنده است در بیشتر مواقع اما قابل تحمل است. می‌گویم در خانه شما رییس هستید یا همسرتان؟ می‌گوید: راستش را بخواهید مدیریت خانه با من است که البته چندان از این وضعیت راضی نیستم و دوست داشتم شوهرم مشارکت بیشتری می‌داشت!

به صرف سن نباید تصمیم گرفت
دفتر و دستک‌مان را برداشتیم و سراغ یک مشاور هم رفتیم تا ببینیم بالاخره چه کنیم! شوهر کوچک‌تر از خودمان اختیار کنیم یا نه! (البته بنده همسر اختیار کرده‌ام) حجت الاسلام مهدی واعظ موسوی به ما می‌گوید: سن و سال در ازدواج ملاک نیست و هرکس در هر سنی می‌تواند با دیگری ازدواج کند. چنان‌چه که می‌بینیم پیامبر سلام(ص) با حضرت خدیجه ازدواج می‌کنند که 15 سال از ایشان بزرگتر است. البته در قرآن کریم آیه‌ای با این مضمون داریم که زنان بهشتی هم سن و سال شوهران خود هستند اما به صرف سن نباید تصمیم گرفت!

بچسبید به اصل
ازدواج یک سری شرایط ایده‌آل دارد؛ اختلاف سنی بین 3 تا 5 سال برای دختران مناسب است اما در ازدواج باید به نکات مهم دیگری مانند اصالت خانواده، دین‌داری، اخلاق، رشد عقلی، مسئولیت پذیر بودن و ... توجه داشت. بعضی از شرایط اگر نباشند به اصل ازدواج لطمه‌ای نمی‌زنند مثل همین سن و سال اما برخی دیگر مثل اصالت و دیگر مواردی که گفتیم اگر نباشند افراد در زندگی دچار مشکل می‌شوند.

تفاهم در سن و سال نیست
آقای واعظ موسوی در ادامه می‌گوید: تفاوت سنی در درک متقابل نقشی ندارد چراکه خیلی‌ها با وجود اختلاف سنی مناسب یا حتی هم سن بودن، مشکلاتی در زندگی دارند و درک متقابل ندارند! تفاهم به فهم است و این‌که بدانیم چقدر فردی که انتخاب می‌کنیم عاقل است و اهل خرد! این عقل و فهم را هم باید با مشورت افراد با تجربه، در افراد جست‌وجو کرد. چراکه به صرف تحصیلات و طبقه اجتماعی نمی‌شود گفت فردی فهم بالا دارد!

تفاوت سنی خوب یا بد!
شاید هنوز این سوال در ذهن شما باشد، آیا ازدواج با زنی که از مرد بزرگ‌تر است، مشکلاتی به همراه نخواهد داشت ؟ به هرحال هر انتخابی با یک سری از نکات همراه است. مشاور ما در این زمینه می‌گوید: نمی‌توانیم بگوییم که این ازدواج‌ها، ازدواج‌های خوبی نیست، چراکه ممکن است برای دختر خانم‌ها گزینه بهتری وجود نداشته باشد. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد، این است که در این‌گونه ازدواج‌ها، اغلب زن‌ها مدیریت را برعهده دارند و مردان چندان استقلال ندارند. به هرحال زنی که به سن 28 یا 30 سال رسیده است، مسیر زندگی خود را تایین کرده و شغل مشخص با حقوق معین دارد که در بسیاری از این ازدواج‌ها به این نکات توجه می‌شود. باید توجه داشت که افراد در ازدواج باید مسلحت اندیشی کنند! ممکن است که در این ازدواج زن مجبور به کار کردن و تامین هزینه‌های زندگی باشد اما از سویی بهتر از آن است که بخواهد زن یک فرد زن طلاق داده یا زن دوم و از این دست انتخاب‌ها باشد! البته که از نظر بنده این گزینه‌ها هم برای ازدواج نامناسب نیستند.
برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/١٢/١٠
٣
١
فکر کردم حرف جدیدی اینجاس منم گاهی دعوت کنین اینجا
لاکپشت
لاکپشت
٩١/١٢/١٠
١
٠
اوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووول . با مویی؟
tanha
tanha
٩١/١٢/١٠
١
٠
عکس بالاش جالبه...خخخخخ
m_sepehri
m_sepehri
٩١/١٢/١٠
١
٠
آره عکسش خیلی بامزه است!
Eli-soltani
Eli-soltani
٩١/١٢/١٠
٢
٠
من که دوس ندارم از همسرم بزرگتر باشم هر کی یه عقیده ای داره ولی به نظر من خوب نیست ...
علیرضا
علیرضا
٩١/١٢/١٠
٣
٠
به نظر من تفاوت سنی نباید زیاد باشه چون باعث تفاوت در نگاه ها می شه یعنی باعث می شه با هم اختلاف نظر داشته باشند، البته همه اینطور نیستند.یکی از آشنا های خود ما با یک خانومی ازدواج کرده که از خودش 11 سال بزرگ تر بوده ولی الان 20 ساله دارن با خوبی و خوشی با هم زندگی می کنند.
زهره
زهره
٩١/١٢/١٠
١
٠
من تعجب میکنم چرا دخترا و یا پسرا قبول میکنن . من ک خودم اصلا دوست ندارم ی همچین ازدواجی رو ... فکر کن واقعا ..................
اسمانه
اسمانه
٩١/١٢/١٠
٠
١
راستش الان دیگه خیلی برام مهم نیست ولی قبلا خیلی خیلی برام مهم بود....
اسمانه
اسمانه
٩١/١٢/١٠
٠
٠
به خاطر ابراز نظرتان بسیار سپاسگذاریم
٩١/١٢/١٠
٠
٠
ادمین با من از این شوخی ها نکنید لطفا ..من کی همچین حرفی زدم خو..
s.a
s.a
٩١/١٢/١١
٠
٠
من دوست ندارم همسر آیندم از من کوچیک تر باشه! به نظر من حدود 3 سال اختلاف سنی خوبه..... مسلما بین ملاکهام سن هم هست! البته این حرفا که هنوز خیلی زووووووووووده براااااااااااام....... ایشاللا ده، بیست سال دیگه :)))))))))))))))))))
tanha
tanha
٩١/١٢/١١
٠
٠
باز آیا قضایای سرکه و ترشی را دوباره تعریف کنم آیا؟؟؟؟؟خخخخخخخخخخخخ:)))))
s.a
s.a
٩١/١٢/١١
٠
٠
بی تلبیت! :)))))))))))
sherlok
sherlok
٩١/١٢/١١
٠
٠
بهترین کار اینه که اول ازدواج کنید بعد عاشق بشید. زن هم از مرد کوچکتر باشه خیلی بهتره
شکوفه گیلاس
شکوفه گیلاس
٩١/١٢/١٢
٠
٠
من دوست دارم اول عاشق بشم بعد ازدواج کنم............
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩١/١٢/١١
١
٠
اصل موضوع سن نیست.اصل موضوع درک وفهم و رشد عقلیه که 2طرف باید داشته باش.مسلما وقتی یه خانم از شوهرش بزرگتر باشه یه سری چیزارو درک میکنه که شوهرش درک نمیکنه.حتی وقتی همسن باشن.برای این میگن زن باید 3تا5سال کوچیکتر باشه که از این نظر هم همسطح باشن.البته این قضیه در مورد همه صدق نمیکنه.و یکی دیگه از دلایلشم که دیدم اینه که وقتی زن سنش بالاتر باشه بعد چند سال معمولا مرد از زنش دور میشه و میره سمت دخترای با سن و سال خودش و جوونتر.البته باز اینم در همه موارد صدق نمیکنه.
A_lemna
A_lemna
٩١/١٢/١٣
٠
٠
میگن اختلاف سنی ولی بعضی ها دیگه شورشو در آوردن! طرف چند روز پیش تو روزنامه sms زده بود، خانومم 20 سالشه و 2 سال از من کوچیکتره. اختلاف سنیمون کمه. میترسم خانومم زود پیر بشه!!!! چی کار کنم؟!!! یکی نیست بگه،قبل عقد چی کار میکردی که حواست به سنش نبود!حالا یادت افتاده!! عجب ها
مجید
مجید
٩١/١٢/١١
٠
٠
ازدواج؟؟؟؟؟
PAEEZ
PAEEZ
٩١/١٢/١١
٠
٠
منم معتقدم اختلاف سنی باید باشه،بین 3تا5سال ،اما همیشه استثنا هست مردایی که زود مرد میشن ومسئولیت پذیر ،و برعکس اما معمولش همین 3ساله:)
افسانه بانو
افسانه بانو
٩١/١٢/١١
٠
٠
همین چند روز پیش یه اقا پسر و یه خانم اومدن محل کارم اول که فکر کردیم مادر و پسر هستن اما بعد خودشون گفتند که زن و شوهر هستن یه بچه سه ساله هم داشتن . اختلاف سنی 20 سال بود . یه لحظه فکرشو بکن . یعنی خانمه پسره رو درسته داشت قورتش میداد میگفت باید بری کار کنی حالا هرکاری که هست . یعنی واقعا من یکی موندم
mahtab-k
mahtab-k
٩١/١٢/١١
١
٠
به نظر منم بهتره مرد بزرگتر باشه حتی شده یه سال.
شکوفه گیلاس
شکوفه گیلاس
٩١/١٢/١٢
٠
٠
خوب باید بگم با اون اختلاف سنی 3تا5 کاملا موافقم...البته گاهی هم دیدم که همسن بودن و زندگی خوبی داشتن...ولی مرد کوچکتر از زن تو زمانه حالا جالب نیست............حالا اگه همه چی جور بود ....بعدا خانواده ها راضی نبودن چی؟؟؟؟....
firuze
firuze
٩١/١٢/١٢
٠
٠
همه چی بستگی به خود آدم داره عموی من عاشق مدیر دبیرستانش میشه و این عشق و عاشقی سرانجامش چند دهه زندگیه اما الان زن عموم مرده و عموی من افسرده شده هر جمعه میرهحرم سر خاکش ...................
m_kashiyan
m_kashiyan
٩١/١٢/١٢
٠
٠
خیلیییییییییییی بده که دختر از پسر بزرگتر باشه!به نظر من باید برعکس باشه و بله به قول شما این موضوع ارزش خوبیه.
نسیم
نسیم
٩١/١٢/١٣
٠
٠
می گن خوبه پسر 3 یا 4 سال از دختر بزرگ تر باشه تا دیدشون تو مسائل مختلف بهم نزدیک باشه... تمام زندگی خوشی نیست که بگی طرف اگر کوچیک هم بود عیبی نداره... من دیدم خانم هایی رو که از آقا داماد بزرگتر بودن بعد از 10 سال زندگی اقا رفتن مخفیانه ازدواج کردن وقتی هم ازشون دلیل رو می پرسی می گن آخه هر وقت با خانم تو خیابون راه می رفتیم حس می کردم با مادرم دارم راه می رم چون ایشون چند سال از من بزرگتره.... البته استثنا هم وجود داره...
پربازدیدتریـــن ها