قهرمان
در حسرت فیلم‌هایی مثل تختی

قهرمان

نویسنده : amineh_hz
 این یاداشت کوتاه را در شب‌های جشنواره فجر نوشتم و در این روزهای اکران فیلم غلام رضا تختی گمان کنم خواندن آن خالی از لطف نیست.
تصویر یک مرد با تمام مردانگی‌هایش. تصویر مردی قهرمان که ایستاد در مقابل تمامی سختی‌ها و ناملایمات روزگار خراب؛ ایستاده ولی با سری پایین.
فیلم تختی برای اولین بار توانست نمایش درست و قهرمانانه را به تصویر بکشد کاری که در سینمایی ما تا آنجایی که من مشاهده کردم رخ نداد بود. من چند سالی است با دنبال کردن سینما جهان حسرت تماشای یک قهرمان واقعی و درست و حسابی را از همین هزار هزار قهرمانی که در طول تاریخ ما بسیار هستند؛ بر پرده سینما می‌کشم. در تمام این سال‌ها هم سینمای هالیوود را بالاتر از خودمان می‌دیدم نه برای تکنولوژی و چه و چه بلکه برای توانایی عالی آن‌ها در نمایش قهرمانان واقعی و حتی سوپرقهرمان‌ها. آن‌ها می‌دانند چه‌گونه باید یک قهرمان را به تصویر بکشند و در  ابعاد پرده بیاورند که باورپذیر باشد، به اندازه واقعیت و حتی گاهی بهتر و بزرگ‌تر از واقعیت.
امروز من با تماشای تختی بالاخره احساس کردم ما هم می‌توانیم. از بهرام توکلی و سعید ملکان و تک تک افرادی که در ساخت این فیلم دست داشتند بسیار تشکر می‌کنم به خاطر ساخت چنین فیلمی. البته یک تشکر ویژه به خاطر دیالوگ‌های داخل بیمارستان تختی در آمریکا بعد از مسابقات: «مملکت ما هر چقدر خرابه باشه، باید بمونیم درستش کنیم. مملکت آدم مثل ننه باباشه.»
فیلم‌های خوب و متنوعی این روزها روی پرده است ولی دیدن بعضی از فیلم‌ها روی پرده یک حس و حال دیگری دارد، غلامرضا تختی را روی پرده سینما ببینیم
برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
Ali_emadi
Ali_emadi
٩٨/٠١/١٢
٠
٠
فیلم خوبیه، جسارتا فیلم ژانرش قهرمانانه نیست و بیوگرافیه، ولی موافقم خوب قهرمان رو نشون داده
amineh_hz
amineh_hz
٩٨/٠١/١٤
٠
٠
البته که بیوگرافی است ولی در توصیف یک چهره که قهرمان ملی محسوب میشود و توانایی که این را داشته که به مخاطب ثابت کند تختی یک قهرمان مردمی و واقعی بوده