پدیدهای به نام ایتینگ شو یا مفت خورهای مجازی
کلاهبرداری یا تبلیغات عادلانه؟

پدیدهای به نام ایتینگ شو یا مفت خورهای مجازی

نویسنده : sara_j

پیجش را بالا و پایین می‌کنم. همه ویدئوهایش او را در رستوران نشان می‌دهند. یکی‌شان را باز می‌کنم و می‌بینم سر یک میز در رستوران نشسته و جلویش چندین بشقاب غذا است. اول با مخاطبانش سلام و احوال پرسی می‌کند بعد هم یک قاشق از غذا برمی‌دارد و دهانش را مثل قحطی‌زده‌ها باز می‌کند و جوری به غذا نگاه می‌کند که انگار یک هفته است چیزی نخورده. غذا را به گونه‌ای زننده می‌خورد و دور دهانش پر از باقیمانده غذا می‌شود، سرش را با بَه بَه و چَه چَه تکان می‌دهد که یعنی خیلی خوشمزه است و حتما به این رستوران بیایید. این کار را با بشقاب غذاهای دیگر هم تکرار می‌کند. اسم صفحه‌اش «*** فود» است. «***» همان اسمش است که البته بعید می‌دانم اسم اصلی‌اش باشد. کارش تبلیغ است. البته هر چیز دیگری هم که بگویی تبلیغ می‌کند. از کتاب زبان گرفته تا آرایشگاه و میکرو بیلدینگ و کیک فوندانت و... کافی است پول بگیرد.

کنجکاو شدم بدانم درآمدش چقدر است و فهمیدم برای هر ویدئو یک میلیون و دویست هزار تومان پول می‌گیرد و با احتساب اینکه روزانه سه ویدئو از غذا خوردن ملیحش برای تبلیغ رستوران‌های درپیت آپلود می‌کند، این فرد روزانه سه میلیون و ششصدهزار تومان فقط از پست‌های ثابتش درآمد دارد! حال استوری و پیج شخصی‌اش بماند. کامنت‌های آن زیر را می‌خوانم. اکثرا کامنت‌های فیک هستند که عکس و اسم عجیب غریبی دارند و به صورت تکراری هر چند کامنت یک بار تکرار شده‌اند و وقتی با یکی از دوستان صحبت می‌کنم، می‌گوید اکثر فالوورهایش فیک هستند و این را به خوبی از تفاوت مشهود میان تعداد کامنت‌ها برای یک پست مشخص و تعداد فالووینگ‌ها می‌توان فهمید.

از آنجایی که ملتی هستیم که افتخارمان به جای کتاب خواندن، غذا خوردن در فلان رستوران و آپلود عکس از میز رستورانی است که در آن غذا خورده‌ایم، فکر می‌کردم این پدیده فقط متعلق به ایران است اما با جستجوی هشتگ «ایتینگ شو» در اینستاگرام می‌فهمم که این مفت خورهای مجازی در جاهای دیگر دنیا نیز ریشه دارند. ویدئویی را می‌بینم که این بار صورت شخص مشخص نیست و از بینی به پایینش فیلم گرفته جوری که میز و غذا هم دیده شود. چیزی مانند چیپس را در دهانش می‌گذارد و شروع به خوردن می‌کند صدایش بیشتر از آن که جذاب باشد بیشتر گوش خراش است.

در مفید بودن فضای مجازی برای مواردی چون اطلاع رسانی رویدادها شکی نیست، اما گاهی اوقات باعث معروف شدن افرادی می‌شود که شغل‌هایی کاذب دارند و بیشتر از آن که به مردم سود برسانند سرشان را کلاه می‌گذارند. با نگاهی به کامنت‌های همان پیج «*** فود» می‌توان دید که خیلی‌ها با دیدن به به و چه چه‌های الکی این خانم و دیدن غذا خوردنش به سبک چنگیزخان مغول اشتهایشان باز شده و  به رستوران‌هایی که معرفی کرده رفته‌اند، ولی غذا آن کیفیتی که این فرد نشان داده نداشته‌اند و این یعنی کلاهبرداری مجازی.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
سیما کاشف
سیما کاشف
٩٧/١١/٠٩
١
٠
کاملا موافقم. گاهی ناراحت کننده س که طرف بی هیچ هنر و استعدادی اینقد راحت با تبلیغ پول در میاره. اونوقت جوونا باید برن کلی زحمت بکشن که به قانون کار برسه تازه حقوق شون. مایه تاسفه.
sara_j
sara_j
٩٧/١١/٠٩
٠
٠
حالا اگر یه خدمتی برای جامعه انجام بده و گرهی از کار کسی باز کنه حرفی نیست اما متاسفانه همش پول می گیره و چشم بسته چیزی که حتی یه بارم استفاده نکرده تبلیغ می کنه!
h.akbari
h.akbari
٩٧/١١/٠٩
٠
١
مهدیس فود خیلی هم خوبه. من طرفدارشم. آی لا مهدیس فود
sara_j
sara_j
٩٧/١١/٠٩
٢
٠
موفق باشید :(
لیلی
لیلی
٩٧/١١/٢٥
٠
٠
شما هنوز تو مرحله عشق ادااطفار موندی فلسفه و چرایی این مسخره بازیا رو نمیبینی
لیلی
لیلی
٩٧/١١/٢٥
١
٠
انگار ما خوردن بلد نیستیم!! ک ویدیو از خوردنشان میگذارند
sara_j
sara_j
٩٧/١٢/٠٧
٠
٠
وای آره خیلیییی بد غذا می خوره
[دخــتر آبــــــان]
[دخــتر آبــــــان]
٩٧/١١/٣٠
١
٠
وای اینقد از این دختره پلشت کثیف بدم میاد :/ خدایی من بیشتر چندشم میشه تا هوس کنم اون غذا رو بخورم. ایشالا از اخر بترکه :|
sara_j
sara_j
٩٧/١٢/٠٧
٠
٠
اکثر کسایی هم که فالوش می کنن به خاطر مسخره بازی هاشه و می خوان وقت بگذرونن