تبریز هزارساله ی غمگینم
برای چند ماه باقی مانده از سال 2018 که تبریز پایتخت گردشگری جهان اسلام است

تبریز هزارساله ی غمگینم

نویسنده : نسرین رنجبر

اینجا قلب هزار ساله‌ی تاریخ است، ایستاده‌ام مقابل عمارت ساعت، عقاب با صلابت تبریز، نوای دلکش ساعت مرا در تاریخ سیر می‌دهد، مرا به دوره‌ی آشور به زمان سارگن دوم، به کتیبه‌های باستانی می‌برد، به شهری آباد در فلات ایران، پیچ و تابم می‌دهد و من را بر‌می‌گرداند به دوره‌ی ایلخانیان.

به هزارتوی تاریخ سرک می‌کشم، به صدای شهرم گوش می‌دهم، دست می‌کشم روی ویرانه‌های شهر، پس از هزار جنگ و هزار لرزه و هزار داستان.

تبریز را در خودش می‌گرداندم، حالا رسیده‌ام به قرن سیزدهم میلادی، زمانی که تاجری ونیزی مبهوت شکوه تبریز است، ایستاده‌‌است به نظاره و چشم از باغ‌ها و چشمه‌های جوشانش برنمی‌گیرد.

ناگهان زمین زیر پایمان می‌لرزد، کتیبه‌های نیلی مسجد کبود می‌شکنند و به تلی خاک بدل می‌شوند، مقبره‌ی جهان شاه مدفون می‌شود، زمین و زمان تیره می‌شود و من مات سینه‌ی پر التهاب شهرم.

قدری میان باغ‌های پر دار و درخت شاه گلی می‌چرخم، رو به روی دریاچه‌ای نیلی رنگ، می‌ایستم. شهر چه با صلابت ایستاده‌است، به سان سهند.

ایستاده‌ام به نظاره‌ی مسجد صاحب الامر، یادگار طهماسب شاه، می‌خواهم وجب به وجبش را سیر کنم که شیپور جنگ به صدا در می‌آید. عباس میرزا عازم جنگ است، زمانی برای بدرقه نیست. او می‌رود و مصدق می‌سراید:« دل شهزاده ی قاجار شکست، صبح‌گاهان از غم، دیده بر دنیا بست، می‌نشینم به نظاره، که فتح نامه‌ی خون در دست .....»

زن ها و مردها در تکاپویند و شهر رنگ خون گرفته‌است، آب نیست، غذا نیست، تبریز غزل‌ریز من حالا کوچه به کوچه‌اش زیر سم اسبان روس و قجر است، اینجا امیرخیز است، چادر سردار را می‌بینم، صدای تلی را می‌شنوم، شیهه‌ی اسبش را و مو‌های سیاهش را می‌بینم که به دست باد سپرده‌است.

شهریار است که نشسته‌است توی خانه‌ی دل بازش، اینجا باغ شمال است، برای تبریز می‌سراید، برای شکوه پا برجایش:« روز جانبازیست ای بیچاره آذربایجان/ سر تو باشی در میان هر جا که آمد پای جان»

اینجا تبریز است، شهر من، وجب به وجبش داستانی در دل خود نهفته‌است. قصه‌هایی از سرداران و سربازان، قصه‌هایی از شهربانو‌ها و پریان زیبا‌روی ترک. وه چه پیر شده‌ای ای بیگ!

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
SHAHRAM-BAZLI
SHAHRAM-BAZLI
٩٧/٠٨/٢٣
٠
٠
چوخ ساغولوز گوزل بیر متنیدی خیلی ممنون متن خیلی خوبی بود ‌
پربازدیدتریـــن ها