دور ریختن
تشریح لذایذ زندگانی

دور ریختن

نویسنده : گزینه جیم

از جمله کارهایی که انجام دادنش همیشه حالم را خوب می‌کند دور ریختن است. کشوها را باز می‌کنی، چنگ می‌زنی به خرده ریزهای قدیمی، چند لحظه‌ای تماشایشان می‌کنی و می‌بینی این همه وقت، این همه سال بی‌دلیل به اسارت گرفتی‌شان. فندکی که روشن نمی‌شود، ساعتی که خودش را بازنشست کرده و عقربه‌هایش دیگر نمی‌چرخد، عکس‌های رادیولوژی‌ای که دیگر قرار نیست کسی به تماشایشان بنشیند، کارت ویزیت غریبه‌ها، رژ لب‌های به ته رسیده‌ی سالخورده‌ای که کمرشان به زور می‌چرخد، گوشواره‌های یک لنگه، اسباب بازی‌های آسیب دیده، عکس‌های پرسنلی باستانی، کرم‌های فاسد، سی‌دی‌های خش‌دار، یادگاری‌های کوچکی که هیچ وقت به دست صاحب اصلی‌شان نرسیده، پاکت‌های پاره پوره، شیشه‌های عطرِ خالی و تشنه، کیف‌ پول‌های بی‌پول، زنجیرهای پر گره، داروهای تاریخ مصرف گذشته، پیچ‌های یتیمی که خدا می‌داند یک روز چه چیزی را سفت می‌کرده‌اند.

کیسه‌ی بزرگی بر می‌دارم و اضافی‌ها را تویش می‌ریزم. در کمد را باز می‌کنم و تند تند لباس‌های رنگارنگ را از چوب‌رختی پایین می‌کشم و پرت می‌کنم ته کیسه‌ای که به ناکجا می‌رود. گالری موبایل را نگاه می‌کنم و تند تند عکس‌های شبیه به هم، دهن‌های کج و کوله، زشتی‌ها، بی‌حالی‌ها، تاری‌ها، غم‌ها و تیرگی‌ها را پاک می‌کنم و دور می‌ریزم.

خالی شدن را دوست دارم. دیدن جای خالیِ بی‌خودی‌ها، مزاحم‌ها، اضافی‌ها لذت‌بخش است. آخرش فقط باید شایسته‌هایی که مفید و باارزش بودنشان را ثابت کرده‌اند باقی بمانند. چه کسی به این همه آشغال در روزگارش نیاز دارد؟

به قلم آنالی اکبری

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
بوریس برزوفسکی ارجمندوسکی
بوریس برزوفسکی ارجمندوسکی
٩٧/٠٧/٢٦
٠
٠
عه چه جالب منم همینجوریم! آدم خالی میشه .. سبک میشه انگار! یا مثلا اوراق و مدارکی که قبلا چیز مهمی بودن و الان ارزشی ندارنو برای آخرین بار میخونم و پاره میکنم ؛ ولی ساعتامو نمتونم نگه داشتم :| انقد که دوس دارم ساعت و تو خریدنشون دقت میکنم دلم نمیاد:| مقاومت میکنم :))
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٧/٠٧/٢٨
٠
٠
چه یادداشت خوبی بود :)
حسین ابن غلامسخی مداحی
حسین ابن غلامسخی مداحی
٩٧/٠٨/٠٢
٠
٠
احسنتم. احساس به خوبی منتقل شده بود.
لیلی
لیلی
٩٧/٠٨/٠٣
٠
٠
ادم فقط که خودش نیست نصف وجودش وسیله هاشه.اگه وسایلش به درد نخور باشه ، ادم بی خودی میشه