چوپان و گله
درباره مغزهای کوچک زنگ زده

چوپان و گله

نویسنده : amineh_hz
این یاداشت خیلی کوتاه به بهانه اکران دانشجویی مغزهای کوچک زنگ زده و تماشای دوباره‌اش نوشتم.
در لحظۀ لازم می‌لرزاند، می‌ترساند، به فکر فرو می‌برد و حتی می‌خنداند. اما در کل به هدفش می‌رسد. در هر لحظه‌ای که بخواهد. شاید بشود هومن سیدی را یک شکارچی دانست که هیچ وقت خطا نمی‌زند. این را در اعترافات خطرناک ذهن من به نمایش گذاشت و در مغزها به اوج رساند. آن هم در این روز ها که پول و تماشاچی در کمدی سازی است و هنری‌‌سازی در کپی کردن از اصغر فرهادی. هومن سیدی حرف خودش را می‌زند، همان‌طور که خودش می‌خواهد، گانگستری می‌سازند و تماشاچی را به پای فیلمش می‌کشاند و مثل کاراکترهایش با هر مشکلی باز هم در آخر کار خودش را می‌کند.
نمی‌گویم یک فیلم فوق‌العاده و چه و چه... چون همان اندازه که می‌تواند در نگاه من خوب باشد در نگاه دیگری بسیار ضعیف شاید جلوه کند؛ آن هم برای ما که مردم هزار نظر و هزار عقیده‌ای هستیم. اما برای من میزان جذب کنندگی‌اش خیلی بیشتر از دفع آن بود. هرچند من را از لحاظ میزان نزدیکی امروزِ ما با زمان فیلم و در راستی آن کمی ترساند.
درست است که مغزها تلخ بود، ولی حقیقتا به تلخی حقیقت بود؛ نه بیشتر و نه کم‌تر. 
برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
notareal
notareal
٩٧/٠٧/١٩
٠
٠
درود گرامی.// هیچ کدامین پیِس هایی را که نام بردید، شوربختانه، ندیده ام. گرچه، از سایاگِ*۱ گزارش خوشنود شدم - گویی بخش بهین گزینی*۲ هنری یک روزنامه خوب، در رویه ای*۳ نزدیک به «گاردین» جوانان را می نگرم.// از کرانه*۴ رفتن و بیهوده گویی به دور بودید؛ رسته ها*۵ نیز به زیبایی به سوی هم دویده، پادیس ها*۶ درهم و باهم بازی می کرد.// پاراگراف یک رسته ای آخر نیز تیز و هدف مند بود - براوو.// رخصت دهید به چند راستای گرامری، نیز، اشاره کنم که گزارشی چنین دل نشین بایستی از آن ها دور ماند.// برنام ها*۷ جای اش بود بین گیومه ها پدیدار شود.// «در هر لحظه ای بخواهد.» یک رسته نیست، تنها یک گزاره است. کنش «خواستن» کنان*۸ است، از این رو کنش گیر*۹ بایسته*۱۰ دارد. می توانستید با گذاشتن ویرگول پس از «اما در کل به هدفش می‌رسد» آن را به رسته پیشین اش پیوند دهید.// آیا می خواستید بگویید «. . . گانگستری می سازد» به جای «می سازند»؟// « . . . با هر مشکلی بازهم . . .» گفتمانی*۱۱ ست، از این رو « . . . با هر مشکلی (هم) که شده . . .»، یا بهتر «با . . . هر دشواری هم که شده . . .».// « . . . آن هم برای ما که مردم هزار نظر و هزار عقیده‌ای هستیم.» نمی تواند پس از نیم وک*۱۲ آید، چون، اگر که میل کنیم، همچون یک رسته نمی تواند پدیدار گردد. از این رو نیم وک را با یک ویرگول تاخت بزنید. گرچه، بهتر این که «نمی گویم یک فیلم . . . . . عقیده ای هستیم.» شکسته شده با رسته های کوتاه تر تاخت زده شود، این با سایاگ خوب شما نیز هم خوانی خواهد داشت.// «. . . و در راستی آن کمی ترساند.»، در نمی یابم چه می خواهید بگویید. شاید، اگرکه چنینی در اندیشه می پروراندید، توان نوشت « . . . که تا این حد به واقعیت نزدیک ست، مرا کمی به وحشت انداخت.»/// پی گیری در زیر:
mr_razmi
mr_razmi
٩٧/٠٧/٢١
١
٠
شیخا! چون است که اینگونه رنجیده خاطر سخن می گویید؟ آیا سخنی از این مرید شما را آزرده است؟؟؟ این رسته ها همگی از برای به چشم آمدن پیش نگاه نازدار و خریدار شماست. وااسلاما اگر شما برنجید!!!
notareal
notareal
٩٧/٠٧/١٩
٠
٠
*۱: سبک؛ ۲: نقد؛ ۳: سطح(ی)؛ ۴: حاشیه؛ ۵: جمله(ها)؛ ۶: کنترست(ها) ( (contrast(s)، وجوه تشابه و تمایز؛ ۷: عنوان(ها) {نام نمایش(ها)}؛ ۸: (فعل) متعدی؛ ۹: مفعول دستور زبانی؛ ۱۰: لازم؛ ۱۱: محاوره(ای)؛ ۱۲: سِمی کولون(semicolon)، نقطه ویرگول.
notareal
notareal
٩٧/٠٧/١٩
٠
٠
گرامی پوزش می خواهم که باید یادآوری کنم در پروفایل تان «یك نمونه نادر ،ناسیونالیست فمنیست» باید جای گزین نویسه*۱ گردد.// روز خوبی در پیش داشته، از نوشته ها خوب خود باز، نیز، یاران را برخوردار*۲ کنید./// ۱: متن؛ ۲: بهره مند.
mr_razmi
mr_razmi
٩٧/٠٧/٢١
١
٠
مطلب ساده و گیرایی بود. این نکته که گفتید بودید سیدی وسط این دنیای فرهادی سازها و کمدی سازها فیلمهای متفاوت خودش رو می سازه خیلی دقیق و درست بود!!! موفق باشید.
amineh_hz
amineh_hz
٩٧/٠٧/٢١
١
٠
🙏🙏🙏🙏🙏
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٧/٢١
١
٠
من اعترافات ذهن خطرناک رو هنوز ندیدم
[دخــتر آبــــــان]
[دخــتر آبــــــان]
٩٧/٠٧/٢٣
١
٠
برای من نیز جذب کنندگی ش خیلی زیاد بود:) ینی خیلی خوشمان آمد :)
پربازدیدتریـــن ها