نقش پتو در سرنوشت اجتماعی ایران
چه شد که اینطوری شد؟

نقش پتو در سرنوشت اجتماعی ایران

نویسنده : pim.he
زمانی که برای خودم بر روی بالکن خانه‌مان خلوتی گزیده بودم و سناریوی این یادداشت را روی تخته وایت برد می‌نوشتم، هوای مشهد بارانی و سرد بود. در تاریخ ما ایرانی‌ها هرجایی که حرفی سینه به سینه نقل شده است، پتو حضور داشته است. مثلا شاهنامه شامل داستان‌هایی است که از زمان قدیم سینه به سینه نقل شده تا اینکه رسید به سینه فردوسی! خب به طور قطع، در اتاقی که فردوسی حضور داشته است، کرسی، تنقلات، بابابزرگ و پتو هم وجود داشته‌اند (به خاطر همین‌ها بوده که حرف قشنگ منتقل شده است). یا مثلا می‌توان همین استدلال را برای اشعاری آورد که متکی به داستا‌ن‌های اصیل ایرانی بوده‌اند.
فلذا می‌توان نتیجه گرفت که پتو نقش مهمی در حرف‌سازی یا انتقال حرف‌ها داشته است. اما نمی‌دانم چرا در نود و هفتمین سال از قرن 13 شمسی این اتفاق دیگر نمی‌افتد. یعنی پتو هست، بابازرگ هست و تنقلات هم به مقدار کافی وجود دارد، ولی حرف نیست. کلا حرف منتقل نمی‌شود! نمی‌دانم مشکل نخ‌هایی است که از چین وارد می‌کنیم یا مشکل از ما آدم‌هایی است که سرو کارمان با حرف‌های چینی است.
اگر کمی دقت کنیم متوجه می‌شویم که دقیقا مشکل ما آدم‌ها (مخصوصا ما ایرانی ها) هستیم. یعنی کلا ما حرفی نمی‌زنیم و اگرهم قرار بر این باشد که حرفی را منتقل کنیم، بدترین حرف را انتقال می‌دهیم. زیر پتو خوابیم که خدا تصمیم می‌گیرد زمین بلرزد. کلا تکانی به خودمان هم نمی‌دهیم ولی تا دلتان بخواهد در تلگرام و دیگر پیامرسان‌های مجازی پیام‌های مرتبط با زلزله فوروارد و لایک می‌کنیم. زیر پتو خوابیم که دولت تصمیم می‌گیرد نرخ دلار را ببرد بالا (انشاءالله دیگر همچین تصمیم‌هایی نگیرد)، بعد کسانی معترض افزایش نرخ دلار می‌شوند که هم زیر پتو هستند و هم اینکه دلار هیچ تاثیری در زندگی‌شان ندارد. فکر می‌کنم این بیماری ویروسی «نقل سینه به سینه حرف‌های چینی» اپیدیمی شده است. زیر پتو می‌رویم و فقط حرف می‌زنیم.
برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
[دخــتر آبــــــان]
[دخــتر آبــــــان]
٩٧/٠٧/٢٣
٠
٠
یاد دوستان برانداز افتادم :) چنج کردن رژیم از زیر پتو :))))
sara_j
sara_j
٩٧/٠٧/٢٤
١
٠
حالا یه چیز جالب از پتو بگم یه شب بعد مدت ها می خواستم وارد اینستام بشم و شب بود و همه خواب بودن منم زیرپتو خلاصه تا یوزر و پس زدم گوشی ام همون لحظه یه عکس ازم گرفت و به ایمیلم فرستاد و گفت فلانی با این هویت الان سعی کرده وارد حساب شما بشه هیچی دیگه خدا رو شکر کردم که موقع ثبت نام ایمیل خودمو داده بودم : دی
پربازدیدتریـــن ها