Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - روزگار ما و جیم www.jeem.ir
روزگار ما و جیم
چند کلمه با جیمی‌ها

روزگار ما و جیم

نویسنده : یاسین ناطقی
سراغ آرشیو مطالب سایت جیم که بروید، سرآغاز را در شهریور سال 91 پیدا می‌کنید. روزی که چراغ کامنت‌ها یکی یکی زیر مطالب ایمان فروزان نیا روشن می‌شد و می‌رفت که تا شهریور شش سال بعدش ادامه پیدا کند. روزی که هنوز کسی فرق میان گروه تلگرامی و سوپرگروه تلگرامی را نمی‌دانست. آن موقع برای این که در وبلاگت کامنت ‌بگذارند، باید سراغ ده‌ها وبلاگ دیگر می‌رفتی و زیر پست‌هایشان کامنت می‌گذاشتی تا برادری‌ات را ثابت کنی. فیلترشکن هنوز تا این حد نقشش حیاتی نشده بود. کف مطالبات مردم از رئیس جمهور و وزیر ارتباطات خیلی با الآن فرق داشت. آن موقع، برخلاف الان، فیلتر نشدن یک پیامرسان دست‌آوردی اساسی برای یک دولت تلقی نمی‌شد.
بگذریم. می‌خواهم بگویم زمانه عوض شده و عوض شدنش حتی برای ما نوزده بیست‌ساله‌ها هم مشهود است. برای ما که دهه شصتی نبودیم و گذر از صابون‌های نارنجی مراغه به شامپوهای داروگر را حس نکردیم. برای ما که نه «اوشین» را دیده بودیم و نه با تماشای «واتو واتو» خاطره داشتیم. برای لمس گذر زمان لازم نیست دهه شصتی باشی. همین که ببینی پدرت نسبت به سال قبل پله‌های ساختمان را آرام‌تر بالا می‌رود و مادرت دیگر نمی‌تواند با جوک‌های فورواردی به گروه خانوادگی بخندد، شیرفهمت می‌کند که زمان دارد جلو می‌رود. نوستالژی ما، حذف دکمه دایره‌ای پایین گوشی‌های اپل است و سوییچ کردن از تاکسی‌های زرد و سبز به تپ‌سی و اسنپ. یا حتی ورود به همین جیمِ سرخ و سیاه. همین جیم که مثل خودمان، عدد مقابل سنّ‌اش دارد هی بالاتر می‌رود، اما خودش جوان و نامش کماکان حرف اول واژۀ «جوان» باقی مانده‌است. این وسط، قالبش فقط کمی تغییر می‌کند و کاربران جدیدتری به خود می‌بیند.
آمدم بگویم که چند روز دیگر، تقریبا همزمان با سالروز انتشار نخستین مطلب در سایت و آمدن مدیر و دبیر جدیدش، بیست هزارمین مطلب به سایت جیم ارسال و در آن منتشر خواهد شد. بیست هزار مطلبی که خودمان نوشتیم و ارسال کردیم و عده‌ای گفتند: «خوب است» و بعضی گفتند: «بد است.» با گذر زمان، هرکدام‌مان یاد گرفتیم که چه‌طور بهتر باشیم و بهتر بنویسیم و دوستانی بهتری بیابیم. برخی‌مان در جیم کمی نویسنده شدیم و همه‌مان آدم‌هایی بهتر. آمدم بگویم که هم‌چنان هستیم برای ادامه راه جیم و ساختن خاطرات جدید و آشنایی‌های نو و خواندن کلماتی که از دستان‌تان چکیده. امیدوار و شاداب.
برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
حسین ابن غلامسخی مداحی
حسین ابن غلامسخی مداحی
٩٧/٠٦/٢٥
٠
٠
ایشالا روزای خوبی توی راهه
YaseenNateghi
YaseenNateghi
٩٧/٠٦/٢٥
٠
٠
ان‌شاءالله، به امید خدا
بوریس برزوفسکی ارجمندوسکی
بوریس برزوفسکی ارجمندوسکی
٩٧/٠٦/٢٥
١
٠
عاقا من کلا اینجور نوشته های برای هر نهادی که باشه میخونم رو غمگین میشم! یکم شاد تر مینوشتین!:دی برا قدیمها هم دلمان تنگید چه کاغذی چه سایت... امیدوارم روند جیم طوری باشه که به جدیدتر ها بگیم : الانو نبین که انقد طرفدار داره و جذاب و حرفه ایه. قبلنا درین حد نبود... نه اینکه برعکسشو... . ضمنا آرشیو مطالب سایت کجاست؟ پیداش نکردم!
YaseenNateghi
YaseenNateghi
٩٧/٠٦/٢٥
٠
٠
نوشتنش کلاً یک ربع طول کشید. ویرایشش ولی از عصر دیروز بود تا همین نیم ساعت پیش :) یه تلاش عظیم هم کردم برای این که شاد و شنگول باشه. و فکر میکنم که بود تا حدودی / ما هم امیدواریم و البته با قدرت میریم که عملی کنیم این هدف رو. و حتما هم همینطور خواهد شد. / اینم آرشیو سایت: http://jeem.ir/blog/new/ بعد از اون new یه اسلش بزنید و یک عدد بین 1 تا 798 انتخاب کنید :) / ممنون از شما
notareal
notareal
٩٧/٠٦/٢٥
١
٠
درود گرامی.// روان، خودمانی، و دل نشین سخن گفتید؛ اگر این چنین کهنه خو نبودم از شمای بهتر از خود می آموختم. از این رو برای تان آرزوی بهتر از داروگر را دارم.// به جای اینکه به بهین گزینی*۱ پردازم، رخصت که چکیده ای از آنچه اندیشم جیم و جیمی تواند در راه به نگری، خدا را چه دیده اید شاید نیز بهزیستی ایران ما، هم وندان*۲ و به اندیشی آنان کند، ارایه دارم - امید که کلک*۳ به کژی*۴ نبرم.// آنانی که از جیم رفته اند تالاب اندیشیدن و گفتمان خود و دیگری خشک دیده، پرنده بوم رها*۵ گشتند؛ گرچه، نه این دست آویز*۶ همه ی آنها، که برخواسته از سرشت گستره راستین نما*۷ نیز باشد. باید که این تالاب از نو خوش گوار پر کرده زاینده ی رودهای ادب و اندیشه کارآرا گردیم. باشد (که) در پی اش کنش نیک از جیم به فراجیم - خراسان و ایران - لب ریزش کند.// چند پیشنهاد، با فروتنی، ارایه می دارم - گرچه مباد که مهر یاران از خود دور نکنم - افزودن بایستی که در بسیاری راستاها بیشینه*۸ هم وندان پایش*۹ می کنند، آن هنگام است که سخن ام چون چکه ای بر اقیانوس نماید: (پی گیری در پایین)
notareal
notareal
٩٧/٠٦/٢٥
١
٠
۱- ادب ما به ز نوشته ماست؛ ۲- پی ورزی*۱۰ نابخردانه پوچ اندیشی زاید؛ ۳- پابرجا*۱۱ بودن، مگر آن که آموزه ها کژی ها را به رخ کشد؛ ۴- دوری گزیدن از سالوس و ناراستینگی*۱۲؛ ۵- پرهیز از رفتار دستوری و چرب زبانی برترها کردن؛ ۶- یار هم، تا سوار برهم بودن؛ ۷- دیدگاه های*۱۳ آموزنده گذاشتن - گرچه نه چون این مهرورز فرسنگ ها سنگ فرش واژه کردن؛ ۸- یارای دگرگون شدن در برابر فرنود*۱۴ داشتن؛ ۹- یاران را نه از روی «ریا،» بل از در همراهی راه نمایی کردن؛ واژه «ریا» چه نیک در خراسان به کار گیرند، در تهران چمی*۱۵ کران مندتر*۱۶ دارد، شوربختانه.// به پایان آمد این دفتر، چراکه دانش این مهرورز خُرد و سخاوت در بردباری از سوی شما در پذیرش پارسی ام، شرمنده می کندم.// جیم و جیمی پویا و مانا باد، با یاری پروردگار مهربان و بزرگ.////۱: نقد؛ ۲: عضو(ها)؛ ۳: قلم؛ ۴: خطا، اشتباه، ۵: مهاجر؛ ۶: بهانه؛ ۷: فضای مجازی؛ ۸: اکثرِ؛ ۹: مراعات؛ ۱۰: تعصب؛ ۱۱: ثابت گام (دم دمی مزاج نبودن)؛ ۱۲: دروغ؛ ۱۳: کامنت(های)؛ ۱۴: منطق؛ ۱۵: معنا(یی)؛ ۱۶: محدود(تر)؛
YaseenNateghi
YaseenNateghi
٩٧/٠٦/٣٠
١
٠
سلام به شما. سپاس از حضور شما و لطفی که به ما داشتید و دارید. موارد خوبی رو فرمودید که ان‌شاءالله تلاش بر رعایتشون خواهد بود. زنده باشید و سلامت.
n_hasannejad
n_hasannejad
٩٧/٠٦/٢٥
٠
٠
نوستالژی می دوست :))))))))
YaseenNateghi
YaseenNateghi
٩٧/٠٦/٣٠
٠
٠
:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٦/٢٩
٠
٠
انشالله چراغ جیم همیشه روشن بمونه و یک روزی تبدیل به چلچراغ هم بشه ^_^
YaseenNateghi
YaseenNateghi
٩٧/٠٦/٣٠
٠
٠
ان‌شاءالله با کمک همدیگه
[دخــتر آبــــــان]
[دخــتر آبــــــان]
٩٧/٠٦/٣٠
٠
٠
اخی :) کاش به صاحب بیست هزارمین مطلب یه 206 میدادن :| :) منم یه بار رفتم سراغ آرشیو :) دیدن اون همه کامنت زیر یه مطلب باید حس خوبی میداشته :)
YaseenNateghi
YaseenNateghi
٩٧/٠٦/٣١
٠
٠
اون پایینیه برا شما بود! :)
YaseenNateghi
YaseenNateghi
٩٧/٠٦/٣٠
٠
٠
از همین تریبون اعلام می کنم که به صاحب بیست هزارمین مطلب ارسالی به سایت، یک هدیه تقدیم می کنیم! :))
[دخــتر آبــــــان]
[دخــتر آبــــــان]
٩٧/٠٦/٣١
٠
٠
عه پس ینی بیست هزارمین مطلب منتشر نشده :) چون این مطلبتون بیست و پنجم منتشر شده گفتم شاید تو روزای قبل از بیست هزارمین مطلب رد شده :)) داش نزدیک میشد بگین مطلبمو بفرستم ^_^ هدیه دوس ^_^
Saleheh_sh79
Saleheh_sh79
٩٧/٠٧/٠٢
٠
٠
جیم خیلی اتفاق خوبی بود توی زندگیم