پرتاب طبقه متوسط به زیر خط فقر!
حذف طبقه فراگیر جامعه به همت مسئولان

پرتاب طبقه متوسط به زیر خط فقر!

نویسنده : مازیار حکاک

سالیان سال بود که بیشتر مردم از وضع اقتصادی طبقه متوسط جامعه گلهمند بودند. این طبقه متوسط همان، کارمند، کارگار، روزنامه نگار، مسئول سالم دولتی و... بودند که علیرغم تلاش زیاد برای کسب روزی حلال همیشه پسرفت داشتند! این بود که تلاشی بزرگ در راستای حذف فاصله طبقاتی ایجاد شد، اما این توجه سرنوشتی مانند بسیاری از توجههای دیگر که کلاً موضوع را با خاک سیاه یکسان میکند، پیدا کرد.

این حرکت به جای کم کردن فاصله طبقاتی به سادگی هر چه تمام باعث حذف طبقه متوسط از جامعه شد. حالا مردم دو دسته‌اند، قشر مرفه و قشر زیر خط فقر! این حرکت به هر حال اگر برای قشر ضعیف آبی نداشت برای قشر پولدار خوب نانی داشت؛ چرب و تُپل. در این بین البته شاخصهای تورم و سطح خرید بانک مرکزی با واقعیت بازار تطابق جالبتری دارد. حالا برای کدام مسئول وضعیت جوان مملکت مهم است، مشخص نیست؟! تازه این‌که دغدغه دارند یا ندارند هم با این وضع اقتصادی مشخص نیست؟!

 

متوسط بی‌متوسط!

مشکل اصلی در مسئله فقر و سطح خرید مردم نموداری بود که همواره برای اهالی زیر خط فقر روند رو به رشدی داشت، اما با این حال عدهای زیادی نزدیک به مرز بودند اما تکلیفشان مشخص نبود که میخواهند افتخار زیر خط فقر بودن را داشته باشند یا نه؟ این شد که همان تیم معروف، جلسات بسیار زیادی گذاشت و در نهایت نتیجه این جلسات این شد که کافی است خط نمودار را چند متر جابجا کنیم، آن وقت است که همه میروند زیر خط فقر و فاصله طبقاتی کم میشوند و دیگر لازم نیست که نگران مردم بود. ملت یا پولدارند یا فقیر. اگر پولدار باشند که دغدغه‌ای ندارند و اگر فقیر باشند آن‌قدر ندارند که یکسره درگیر نداریهایشان باشند. همین هم شد که ملت امروز با عیدانه 85 هزار تومانی در حد تیم ملی برزیل کیف کنند، قافل از این‌که با این پول یک قلم جنس دم دستیشان را هم نمیتوانند، تهیه کنند.

 

تورم کیلویی چنده؟

کلا کشور ما در بحث آمار، اوضاع و احوال جالبی دارد، کلا آمار آن چیزی است که مسئولان میخواهند، نه آن‌که واقعیت دارد. به صورت کیلویی هم عمل میشود، چون ملاک در کشور کیلویی است، برای همین است که نرخ تورم در بانک مرکزی 30 درصد است ولی در واقعیت بعضا 100 درصد، 200 درصد، 300 درصد و همین طور بگیرید بروید جلو تا کلهتان بخورد به دیوار! در واقع دولت و بانک مرکزی برای محاسبه نرخ تورم از یک سبد با 359 قلم کالا و خدمات استفاده میکنند که بسیاری از آن‌ها جزو اولویتهای بخش زیادی از مردم نیست، اما اکنون حتی همان کالاها و خدمات نیز افزایش چشمگیر قیمت داشته است، با این حال معلوم نیست شاخصهای دولتی بر چه مبنایی، تورم را کمتر از یک سوم یا یک چهارم این میزان نشان میدهند!

 

مشکل اصلی، زندگی!

وقتی مخارج اصلی و کاربردی زندگی مثل خوراک، پوشاک، مسکن را در کنار پایه حقوق 380 هزار تومانی کارگری میگذاریم، میبینیم اوضاع چقدر بحرانی است و گرانیهای اخیر چقدر آن را بحرانیتر کرده است. حالا آقای مسئول که حقوق میلیونی دارد میآید در صدا و سیما مینشیند و میگوید اوضاع ازدواج نگران کننده است! خب معلوم است که نگران کننده است با این اوضاع گرانیها و رسم و رسوم واردات شده از فرهنگ غربی، ازدواج و افتادن به دامگاه خرج‌های کذایی و بیچاره کنندهاش، با هیچ عقل سلیم سازگار نیست و راستش را بخواهید دور از جان شما و گلاب به روی‌تان مغز خر میخواهد و جگر شیر! (این دو با هم لازم است و داشتن یکی به هیج وجه دلیلی برای ازدواج نیست!)

مگر میشود با حقوق 380 هزار تومانی هم خرج کرایه خانه داد، هم لباس خرید، هم در حد معولی و زنده ماندن خورد؟! آن هم با این سطح توقعات کذایی که بعضاً همین صدا و سیمای مملکت اسلامی غافل ازشرایط زندگی مردم به آن دامن میزند. اگر حقوق آن آقای مسئول، وزیر، وکیل برای یک ماه به کارگر جامعه شباهت داشت آن وقت می‌فهمیدند چه تاج گل چند طبقهای در حذف طبقه متوسط و توان خرید مردم به آب دادهاند. 

 

کلاه گشاد، حقوق ثابت!

رئیس جمهور محترم در آخرین صبحتهایشان این موضوع را اذعان کردند که فقط کمی افراد حقوق ثابت بگیر از این ماجرای گرانیهای اخیر ضرر برده‌اند. کاری به صحبتهای رئیس جمهور، توصیههای دلسوزانه، باورنکردنها و حتی انداختن توپ گرانیها فقط و فقط در میدان تحریم نداریم، اما خود رئیس جمهور به عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور میدانند که بیشتر جمعیت کشور را همین حقوق بگیران ثابت تشکیل میدهند. معلوم است که به ضرر این عده شده آن هم نه یکم و دو کم بلکه خیلی و خیلی. سرمایه داران و جماعت مرفه که برایشان فرقی نمی‌کند دلار 1500 تومان باشد یا 3700 یا حتی 4200. آن‌ها هر روز پولدارتر و فربهتر میشوند. این جماعت فانوس به دست حقوق بگیر هستند که یک قران گرانی دلار برایشان حکم مرگ و زندگی و سرافکندگی در خانواده را دارد. راستی در این گرانی‌های اخیر قِران که هیچ، تومان یا حتی هزار تومان معنی دارد؟!

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
mrm
mrm
٩١/١٢/١٠
٤
٠
با تشکر از زحمات فراوان شما
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٢/١٤
٠
٠
خواهش...سپاس از همراهی شما...
علیرضا
علیرضا
٩١/١٢/١٠
٤
٠
واقعا چرا کشور ما در بحث آمار اینقدر ضعیف است نمی فهمم!! مسئولین با این کارشان صورت مسئله را فقط پاک می کنند!! چرا یکی پیدا نمی شود تا آمار واقعی بدهد ! بعد هم مردم خودشان به هم آمار می دهند و می شود قوز بالا قوز!! آخه چرا هر مسئولی مشکل را پاس می دهد به مسئول دیگر!! آخر چرا اینقدر به مردم ظلم می کنند نمیدانم! ولی این را میدانم که تورم برایشان معنی ندارد! چون آنها چندین متر بالای خط فقر هستند!
شیعه زاده
شیعه زاده
٩١/١٢/١١
٢
٠
لایک
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٢/١٤
١
٠
راستش آدم متوجه نمیشه که این آقایون با ما مردم زندگی می کنند یا اون ها تو شهرکی رویایی و آرمانی‌اند که همه چی بر وفق مراد...
زهره
زهره
٩١/١٢/١٠
٢
٠
هی ...................................
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٢/١٤
٠
٠
چه جوری شما یه هی می نویسی دو تا مثبت می خوره؟!
PAEEZ
PAEEZ
٩١/١٢/١٠
٠
٠
چی بگم؟!!!!با یه گل بهار نمیشه!
٩١/١٢/١٠
١
٠
خدا بزرگه............من که مجردم.......نفسی میاد....نفسی می ره.....وقتی خدا می گه روزی میده ...پس می ده.....هییییییییییییی خدا فرج امام زمانمون رو هرچه زودتر برسون...هی خدا!
اسمانه
اسمانه
٩١/١٢/١٠
١
٠
چی بگم خوب چی بگم..از ماست که برماست..وقتی میریم کیسه کیسه برنج میخریم..سکه میخریم دلار میخریم ..چی می تونم بگم..
٩١/١٢/١٤
٠
٠
این که سکه می خریم، برنج می خریم دو تا دلیل داره... یک ما ایرانی ها کلاً محتکری در خونمون جریان داره و دومی که از اولی مهم تره این که نقدینگی بی کاربرد دست خیلی ها زیاده...
sherlok
sherlok
٩١/١٢/١١
١
٠
فقط همینو میدونم که روز به روز پولدارها پولدار تر میشن و فقیره فقیرتر. پولداره هرچی میخره گرون میشه، متوسط و فقیر هم یا چیزی نمیخرن یا اگه بخرن ارزشی نداره
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/١٢/١١
٢
٠
مشکل از اونجایی شروع شد ک تعهد مهم تر از تخصص شد.یه زمانی تعهدی هم بود .اما الان ن تعهد هست نه تخصص
mo_so
mo_so
٩١/١٢/١١
٠
٠
سیر را ز گرسنه خبر نیست فقط همین
mah-tkh
mah-tkh
٩١/١٢/١١
٠
٠
بله درسته اینا حرف دل همس! ولی چه میشه کرد واقعا؟
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩١/١٢/١١
٠
٠
یکی از مسائل اینه که هیچ مسئولی اینجا زیر بار مسئولیتها و اشتباهاتی که کرده نمیره.هر کی هر کاری میکنه و بد میشه میندازه گردن یکی دیگه.ما نخواستیم مثل مسئولان کشورای دیگه بیان عذرخواهی کنن.ولی لااقل هم قبول کنن اشتباهشونو و برن برای رفعش.
مجید
مجید
٩١/١٢/١١
٠
٠
111111111111111
شکوفه گیلاس
شکوفه گیلاس
٩١/١٢/١٢
٠
٠
بدبختشون ما دهه 60یاییم..........البته دهه 4هم چیزی ندیدن ....
m_kashiyan
m_kashiyan
٩١/١٢/١٢
٠
٠
این حرف رئیس جمهور مثله همونه که گفتن ما تو ایران گرسنه نداریم!!!!
نسیم
نسیم
٩١/١٢/١٣
٠
٠
هر چی می کشیم از دست این جماعت مرفه فربه بی درده!!!
Niva
Niva
٩١/١٢/١٦
٠
٠
بس که خوندم و نوشتم گرونی خسته شدم!!! تازه میفهمم قبلا چه ارزونی بوده!
پربازدیدتریـــن ها