یک، دو، سه، بالا بیا!
5 روش برای افزایش سرعت بوت شدن کامپیوتر

یک، دو، سه، بالا بیا!

نویسنده : Mohammad JAVAD Ghandehari

زمان بوت شدن کامپیوتر برای همه آزار دهنده است، به همین دلیل کاربران سعی می‌کنند تا حد امکان کامپیوتر خود را ریستارت نکنند و به دنبال روش‌های مختلف برای کاهش زمان بوت شدن کامپیوتر خود باشند. در برخی از کامپیوترهای مبتنی بر سیستم عامل ویندوز، زمان بوت شدن کامپیوتر بیش از 1 یا 2 دقیقه طول می‌کشد. در این مقاله 5 روش برای سرعت بخشیدن به روند بوت شدن کامپیوتر را آموزش خواهیم داد.

 

1. از ب بسم ا... شروع کنید

BIOS  اولین نرم افزاری است که پس از روشن کردن کامپیوتر اجرا می‌شود. BIOS  سخت افزارها را در اختیار سیستم عامل قرار می‌دهد، زمانی که کامپیوتر روشن می‌شود BIOS سخت افزارها را شناسایی و معرفی می‌کند تا سیستم عامل از آن‌ها استفاده کند. تنظیمات اولیه BIOS به نحوی تنظیم شده‌اند تا کاربر به راحتی بتواند سیستم عامل را نصب کند اما پس از نصب سیستم عامل می‌توانید برخی از تنظیمات را تغییر دهید تا سرعت بوت شدن را افزایش دهید. معمولا با فشار دادن کلید Del یا F2بلافاصله پس از روشن کردن کامپیوتر می‌توانید وارد بایوس شوید. پس از آن وارد Advance BIOS Feature شده و مقدار First Boost Device را Hard Disk  یاSSD  انتخاب کنید، این گزینه معمولا بصورت پیش فرض Floppy Drive یا CD / DVD Drive است تا کاربر با ورود دیسک سیستم عامل براحتی بتواند عملیات نصب را انجام دهد. اگر Quick Boot نیزDisable  است آن را Enable کنید. این تغییرات باعث افزایش سرعت بوت شدن کامپیوتر می‌شوند. همچنین اگر در آینده نیاز به نصب سیستم عامل داشتید می‌توانید با فشار دادن کلید F8 وارد منوی انتخاب DVD ROM شوید و یا First Boot Device را از همان روش بالا به DVD ROM  تغییر دهید.

 

2. نرم افزارهای اضافی را از استارت آپ حذف کنید

اگر نرم افزاری در لیست StartUp قرار داشته باشد بلافاصله پس از بوت شدن سیستم عامل بصورت خودکار اجرا می‌شود. اگر نرم افزارهای زیادی در لیست استارتاپ قرار داشته باشند زمان زیادی نیز برای اجرا نیاز خواهند داشت به همین دلیل بهتر است تا حد امکان تعداد نرم افزارهای استارتاپ را کاهش دهید. بسیاری از نرم افزارهای مخرب و ویروس‌ها نیز از استارتاپ برای اجرا شدن استفاد می‌کنند، پس با مراجعه به لیست استارتاپ شاید از ویروسی بودن کامپیوتر خود نیز مطلع شوید. برای مشاهده نرم افزارهای موجود در لیست استارتاپ می‌توانید از ابزار داخلی ویندوز با نام msconfig  استفاده کنید. در ویندوز 7 عبارت msconfig  را در جعبه جستجوی ویندوز 7 در منوی استارت و یا در قسمت Run (در کلیه ویندوز ها) وارد نمایید.

در تب StartUp لیست نرم افزارها به همراه توضیحات مربوطه وجود دارد تا حد امکان سعی کنید با برداشتن تیک نرم افزارهای غیرضروری، لیست را کاهش دهید. اگر نرم افزار را از لیست خارج کردید و بعدا پشیمان شدید می‌تواند با مراجعه به msconfig مجددا آن را به لیست استارتاپ اضافه نمایید.

 

3. آنتی ویروس خود را بروز رسانی کنید

برروی کامپیوتر خود آنتی ویروس نصب نموده و آن را همواره بروز نگاه دارید. اگر آنتی ویروس با سریال معتبر داشته باشید زمانی که به اینترنت متصل می‌شوید، آنتی ویروس به صورت خودکار بروز می‌شود ولی اگر بدنبال آنتی ویروس مجانی و قابل بروز رسانی هستید می‌توانید از avira  استفاده کنید.

 

4. فونت‌های اضافی را پاک کنید

ویندوز فونت‌ها را در زمان استارتاپ در حافظه بارگذاری می‌کند و اگر تعداد فونت‌های شما بیش از حد زیاد باشد، زمان زیادی برای لود شدن آن‌ها صرف خواهد شد .ویندوز 7 حدود 200 فونت را به صورت پیش فرض در حافظه بارگذاری می‌کند اگر MS Office را نصب کرده باشید، تعداد این فونت‌ها بیشتر نیز می‌شود. پس اگر نیازی به برخی از فونت‌های خود ندارید آن‌ها را حذف کنید.

برای این کار از Control Panel و اردFonts  شوید و یا در جعبه جست‌وجو در منوی استارت عبارت Fonts  را تایپ و Enter را فشار دهید. توجه داشته باشید که اگر با فونت‌ها آشنا نیستید، نباید آن‌ها را حذف کنید چون برخی از این فونت در نرم‌افزارهای مختلف استفاده می‌شوند و پاک کردن آن‌ها ممکن است باعث نمایش غیرصحیح متون در این نرم افزارها شود.

در عوض می توانید فونت ها را Hide کنید بدین ترتیب در هنگام بوت فونت‌های Hide شده در حافظه لود نمی‌شوند.

 

5. حافظه RAM را افزایش دهید

با نصب ماژول اضافی حافظه RAM سرعت اجرای نرم افزارها و استارتاپ ویندوز افزایش می‌یابد. امروزه حافظه‌های RAM قیمت نسبتا پایینی در قیاس با سایز سخت افزارها دارند و با کمی هزینه اضافی می‌توانید سرعت سیستم عامل را به میزان قابل ملاحظه‌ایی افزایش دهید.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
imanhkt
imanhkt
٩١/١٢/١٥
١
١
سپاسگزاریم دوست عزیز ...
ghandehari777
ghandehari777
٩٢/٠٢/٢٩
٠
٠
قربانت عزيزم
sasa10
sasa10
٩١/١٢/٢٢
١
٠
جالب بود
ghandehari777
ghandehari777
٩٢/٠٢/٢٩
٠
٠
mer30
A.hosseiny
A.hosseiny
٩٢/٠٣/٠٨
٠
٠
ممنون
Mohammad Ghandehari
Mohammad Ghandehari
٩٢/١٠/٠١
٠
٠
خواهش میشود
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٧/١٩
٠
٠
سلام ... بهترین روش تغییر کامپیوتر است
Mohammad Ghandehari
Mohammad Ghandehari
٩٢/١٠/٠١
٠
٠
سلام بله دیگه
پربازدیدتریـــن ها