سفرنامه آذربایجان - قسمت دوم
زیر خط فقر

سفرنامه آذربایجان - قسمت دوم

نویسنده : حسین ابن غلامسخی مداحی

قسمت قبل را از اینجا بخوانید.

 

به لطف مدیریت صحیح و خیلی اصولی مدیران عزیز کشورمان، گزینه‌های روی میز برای گردشگری روز به روز نامحدودتر میشود. این اواخر که خدا را شکر خیلی دیگر نامحدود شد. حالا یک چیزی میگویم دلتان بسوزد؛ ما دستشویی‌مان توی حیاط‌مان است و این یعنی من از همۀ شماهایی که دستشویی‌تان توی خانۀ‌تان است گردشگرتر محسوب میشوم. حالا جا دارد خدا را شکر کنم ارائۀ نظریه «تغییر دکوراسیون هم خود نوعی گردشگریست» بعد از چیدن برنامه‌هایمان صورت گرفت؛ وگرنه ممکن بود یکی از بچه‌ها بگوید به همان تغییر دکوراسیون اکتفا کنیم.

شیراز و اصفهان و تبریز و شمال را گذاشتیم روی میز و بهشان نگاه کردیم. شیراز و اصفهان و تبریز دور بودند. اصفهان و شیراز به نظر گرم می‌آمدند و تبریز نسبتا بهتر بود. شمال را هم که سال گذشته یاورش را استاد کردیم رفت پی کارش. فقط ماند تبریز و خیلی سریع و اکشن تبریز را به عنوان مقصد سفرمان برگزیدیم. این گزینش شروع برنامه ریزی‌هایمان را کلید زد. خیلی سریع شروع کردم و همه چیز را توی سررسیدم نوشتم. از هزینه و زمان سفر بگیرید تا لیست سی، چهل تا مسافرخانه و شماره تلفن و آدرسشان و مقاصد گردشگری و...

همه چیز داشت خوب پیش می‌رفت و طی این مدت که ما منتظر فرارسیدن زمان شروع سفر بودیم. فقط یک مورد تغییر کرد و آن هم هزینه حمل و نقل جاده‌ای بود که بیست درصد کشید بالا! زندگی خوش و خرم داشت پیش می‌رفت که ناگهان دیدیم یک هفته مانده به سفر و یاسین هنوز جواب قطعی در مورد اجازۀ والدینش را به ما اعلام نکرده است! با خود گفتیم ای وای! خاک وَ چوک! حالا چه کار کنیم؟! با پیشنهادِ خیره کننده تِد قرار بر این شد که به یاسین زنگ بزنم و از اوضاع و احوالش باخبر شوم. این پیشنهاد خیره کننده را سریعا پذیرفتم و زنگی به یاسین زدم و بعد از احوالش جویا شدم.

 یاسین هم ناقلا شده بود و ما خبر نداشتیم! کَلَک می‌گفت غمی نیست، شب سفر به پدرم می‌گویم پدر من رفتم و بعد خیلی سریع می‌آیم! اصلا این حجم از ناقلایی را درون این پسر برنتابیدم. اطمینان خاطری ازش گرفتم و بعد خیلی سریع آن را با تِد هم به اشتراک گذاشتم.

این اطمینان خاطر البته فقط در رابطه با پا بودن و یا دست بودن یاسین بود. وگرنه از لحاظ مالی هنوز فقط تِد اطمینان خاطر داشت. آنقدر توی آن آجیل فروشی سر مردم کلاه گذاشته بود که برای خودش ثروتی افسانه‌ای اندوخته بود. نویسندۀ زردنویسی مثل یاسین و گرافیستی دون‌پایه مثل من، به شدت تباه بودیم و از پول هیچ خبری نبود! کلِ پولی که داشتم عبارت بود از دویست هزار تومان که از رئیسم طلب داشتم و هفتاد هزار تومان که از یکی از همکلاسی‌هایم می‌خواستم و جان ما آقا بیا و پول ما را بده. به جان خودت که میخواهم دنیا نباشد و تو باشی اصلا هزار تومان تخفیف میدهم بیا و شصت و نه هزار تومانم را بده. اَه... از اصل ماجرا دور نشویم؛ روی چند صد هزار تومان قرض گرفتن از اینور و آنور هم حساب باز کرده بودم. یاسینِ هم که شش هفت ماه حقوق از هفته‌نامه‌ای که اسمش را نمی‌برم طلب داشت و این مجتبی پولش را نمی‌داد. آقا بیا جان ما تو هم پول این بشر را بده. القصه؛ از لحاظ مالی وضعیت‌مان به شدت اسفناک بود و هر لحظه امکان لغو سفر از این لحاظ بود.

از لحاظ روحی ولی هر سه احتیاج به این سفر داشتیم و اگر این اتفاق نمی‌افتاد امکان خودزنی و خودکشی و از این قبیل در هر سه‌مان وجود داشت. اصلا همین تد هر روز خودش را می‌زد و می‌گفت «حسین به جان خودم سفر کنسل بشود می‌آیم مشهد و هردوی‌تان را می‌کشم!» می‌خواهم بگویم امکان قتل هم وجود داشت! بعد از یک سال کار طاقت فرسا این سفر به شدت می‌توانست حالمان را عوض کند و در این دوران جوانی اگر استفاده‌اش نکنیم پس کِی؟! چهار روز دیگر که متاهل شدیم دیگر از این سفرها خبری نیست. شما بگویید هست؟

پی‌نوشت: مقصود از «تد» همان «محمد 151» خودمان است.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
YaseenNateghi
YaseenNateghi
٩٧/٠٦/١٠
١
٠
:)) من حداقل شیش بار خوندم این رو! ولی کماکان جالبه برام خوندنِ داستان مسیری که طی شده برای رسیدن‌مون به آذربایجان.
حسین ابن غلامسخی مداحی
حسین ابن غلامسخی مداحی
٩٧/٠٦/١٠
٠
٠
از کرامات شیخ ما این است\شیره را خورد و گفت شیرین است! دیگه هنر مویه دیگه. چیکارش مشه کرد؟!
الهام بانو
الهام بانو
٩٧/٠٦/١٠
٠
٠
چه نوشابه ای برا باز میکنند :))) ینی یکی بخواد دور دنیا هم بگرده انقد ماجرا پیش نمیاد براش که بخواد چندین قسمت سفرنامه بنویسه :دی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٦/١٢
٠
٠
خیلی خوب نوشتین 😂
حسین ابن غلامسخی مداحی
حسین ابن غلامسخی مداحی
٩٧/٠٦/١٢
٠
٠
از ما غیر از این هم انتظاری نمیره! خخخخ
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٦/١٣
١
٠
صد البته 😊
n_hasannejad
n_hasannejad
٩٧/٠٧/٠٢
٠
٠
تو کل متن داشتم فکر می کردم تِد کیه؟ مرسی که منو از این پرسش مبرا کردین :))
حسین ابن غلامسخی مداحی
حسین ابن غلامسخی مداحی
٩٧/٠٧/٠٣
٠
٠
خواهش میکنم! هزار تومن میشه.
پربازدیدتریـــن ها