Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - وقتی دخترها سرباز نمی‌شوند! www.jeem.ir
وقتی دخترها سرباز نمی‌شوند!
گزارش اختصاصی سایت جیم از سربازی رفتن دخترها

وقتی دخترها سرباز نمی‌شوند!

نویسنده : لیلا جان قربان

 

بچه که بودم، داداشم سرباز بود! اعتراف می‌کنم که از بس سربازی رفتن را دوست داشتم، گاهی بعد از ظهرها پیراهن سربازی داداشم را می‌پوشیدم و می‌رفتم در کوچه و با بچه‌ها دزد و پلیس بازی می‌کردیم! از همان موقع این حسرت روی دلم ماند که چه کاری است که پسرها شایسته پوشیدن این لباس و به دست آوردن این مقام و جایگاه هستند ولی دخترها نه! دیدن اسمی که سرجیب دوخته می‌شد، کارتی که داده می‌شد و البته از همه مهم‌تر قربان و صدقه رفتن‌های مادر گرامی؛ همه شده بود عقده‌ای بر این دل من! اما جالب این بود که هیچ وقت، هیچ پسری را ندیدم که از سربازی رفتن راضی باشد! انگار بخش اعظمی از خاطرات بد آن‌ها مربوط به دورانی است که خدمت می‌کرده‌اند! 

سربازی را این‌بار می‌خواهیم از نگاه دخترانه نگاه کنیم! به پسرها و خاطرات و مخاطرات‌شان کاری نداریم! به نظر شما سربازی رفتن دختران چقدر خوب می‌تواند باشد! اصلا تا به حال به این فکر کرده‌اید که شما هم اگر به سربازی بروید چه می‌شود! 

 

یک وضعیت دوست داشتنی

الهه دانش‌آموز سال سوم دبیرستان است. او سربازی رفتن را خیلی دوست دارد و می‌گوید: بهتر از این نمی‌شود! با بچه‌ها هماهنگ می‌کنیم و با هم یک جای خوش آب و هوا می‌رویم و خوش می‌گذرانیم! به او می‌گویم احتمالا سربازی را با پیک‌نیک اشتباه نگرفته است! در جوابم می‌گوید: نه با فرمانده طرح رفاقت می‌زنیم همه چی خوب می‌شه! تازه هم وقتی فرمانده ببینه ما دخترای خوب و تمیزی هستیم، تشویقی هم به ما می‌ده! 

 

فکرش هم آزار دهنده است! 

مریم هم سال سوم دبیرستان است و از آن بچه درس خوان‌هاست. از ظاهرش معلوم است که زیادی به تمیزی اهمیت می‌دهد! شاید یک چیزی در حد وسواس! او با صورتی آکنده از چندش می‌گوید: فکرش هم آزار دهنده است! فکر این‌که بخواهی یک روز از صبح تا شب پوتین به پا کنی و یک سره از این طرف به آن طرف یا راه بروی یا بدوی و یا سینه خیز کنی! به او می‌گویم اگر سربازی رفتن دخترها اجباری بود چه می‌کردی؟ با ناراحتی تمام می‌گوید: از مامانم می‌خواستم که برود نظام وظیفه و خواهش کند من را نبرند!

 

سربازی به شروطه‌ها

زهرا مرادی دانشجوی ترم دوم روانشناسی است. زهرا با سربازی رفتن موافق است اما می‌گوید که سربازی دخترها با پسرها باید کمی متفاوت باشد! او می‌گوید: سربازی دخترها باید در حوزه‌های آموزشی باشد نه در حوزه‌های نظامی! مثلا دخترها باید بروند معلم شوند در مناطق محروم و یا در روستا طرح پزشک خانواده داشته باشند!

 

پادگان جایی شبیهه به خوابگاه

الناز پشت کنکوری است. او سربازی رفتن را مثل قبولی در دانشگاهی در شهری دیگر می‌داند و می‌گوید: فکر نمی‌کنم قواعد پادگان سخت‌تر از قواعد خوابگاه باشد! حالا خوب است که حداقل سربازی به سختی معروف شده است اما کسی از سختی‌های خوابگاه نمی‌گوید! 

**********************

سربازی؛ به شیوه کاملا دخترانه!

فکرش را بکنید که دختران به سربازی بروند! چه اتفاقی می‌افتد! از همان لحظه ورود شروع کنیم! اولین اتفاقی که رخ می‌دهد چیست! روز اول به جای صبحگاه در حال شستن پتوها و نظافت خوابگاه هستند! یکی فرش‌ها را می‌شوید! یکی جارو به دست است و تارهای عنکبوت را ویران می‌کند! البته این اول ماجراست! وقتی نوبت به صبحانه برسد قطعا هیچ کس حاضر نیست در سلف بنشیند و غذا بخورد و هنوز ظهر نشده برنامه اخراج آشپز پادگان ردیف شده است! و البته تا یادم نرفته است مثل همان ماجرای فوتبال بازی نکردن خانم‌ها به خاطر لباس‌های یک مدل! به احتمال زیاد هرکسی برای خودش یک مدلی لباس می‌دوزد و تنوع رنگ و مدل اتفاق دیگری است که در پادگان‌ها رخ می‌دهد! همراه با حساسیت خانم‌ها سرویس‌های بهداشتی و حمام‌ها هم رنگی باز خواهند کرد و البته مصرف آب، برق، گاز و حتی تلفن پادگان هم سر به فلک درخواهد آورد! بحث‌های حاشیه‌ای را هم در کنار این موارد در نظر باید گرفت! یکی مرخصی می‌خواهد تا بچه‌اش را ببیند! یکی نامزدش از شهرستان آمده است! یکی مامانم اینا آمده‌اند دنبالش و... در کنار این موارد، زود رنج و حساس بودن خانم‌ها را هم نباید فراموش کرد! به نظرتان اگر یک روزی فرمانده دادی بر سر مبارک یکی از خانم‌ها بکشد چه اتفاقی خواهد افتاد!

**********************

چرا دخترها سربازی نمی‌روند!

سابقه خدمت سربازی در کشور ما به سال‌های دوری برمی‌گردد! و به سال 1304 می‌رسد که رضا شاه برای خلاصی از نیروهای پراکنده وابسته به ایلات و عشایر و ایجاد یک نیروی متحد الشکل، سربازی اجباری را ایجاد کرد. اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، بار گران سربازی از دوش دخترها برداشته شد و دیگر آن‌ها را به اجباری نبردند! دلیل اصلی سربازی نرفتن خانم‌ها در ایران، اهمیت دادن به نقش و جایگاه زنان است. در شریعت ما مقام والایی در نقش‌های تربیتی برای زنان در نظر گرفته شده است که در این مورد نیز به خوبی به آن توجه شده است، از سویی دیگر معافیت دختران از سربازی اختصاص به ایران فقط ندارد. در بعضی کشورهای دیگر نیز دختران از خدمت زیر پرچم معاف هستند و یا داوطلبانه به سربازی می‌روند. این هم نشان می‌دهد که برخی از محدودیت‌های فردی و اجتماعی موجب شده‌اند که دختران از سربازی معاف باشند، از جمله این‌که دختران توان آموزش‌های نظامی طاقت‌فرسا و کارهای سخت را ندارند، انجام بعضی از مأموریت‌ها و فعالیت‌ها برای آنان مشکل است.

همان‌طور که می‌دانید سربازان کسانی هستند که در جنگ‌ها شرکت می‌کنند و وظیفه دفاع از کشور را برعهده دارند. این فعالیت با وضع جسمی و روحی دختران هم‌سویی ندارد، و آمادگی جسمی پسران برای این فعالیت‌ها بیشتر از دختران است. در جامعه اسلامی ایران علاوه بر محدودیت‌های فردی و اجتماعی، محدودیت‌های اخلاقی نیز وجود دارد؛ که زحمت خدمت سربازی را از دوش دختران برمی‌دارد!

البته در کشورهای زیادی دختران به سربازی می‌روند! ژاپن، ویتنام، ترکیه، اسپانیا، روسیه، اسلواکی و... از جمله این کشورها هستند. در این کشورها دخترها، هم پای پسران و با شرایطی یک سان خدمت سربازی می‌کنند. 

 

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Eli-soltani
Eli-soltani
٩١/١٢/٠٦
٤
١
آخ منم خیلی دوست داشتم برم سربازی کاشکی میشد یه کوله بار خاطره های قشنگ و به یاد موندنی به همراه تجربه تا آخر عمر همراهیم میکرد ولی حیف ...
nikta_21
nikta_21
٩٢/٠١/٢٦
٣
٢
اون جا چایی نمیدن تو سربازی ها!بگم...
علیرضا
علیرضا
٩١/١٢/٠٦
٤
٠
نظری ندارم :)))) ولی خانوما الان ماشاالـ... بعضی وقتا دست مردهارو هم از پشت می بندند!!
علیرضا
علیرضا
٩١/١٢/٠٦
٤
٢
و با نظر خانوم "زهرا مرادی"(دخترها باید بروند معلم شوند در مناطق محروم و یا در روستا طرح پزشک خانواده داشته باشند) موافقم این جهاد به نظر من بهتر از جهاد در جنگ نباشه کمتر نیست....
m-nas
m-nas
٩١/١٢/٠٦
١
٠
کی گفته بدترین خاطرات پسرا مال سربازیه هر کی از رفیقام رفته ارزو می کنه دوباره اون دورانش تکرار بشه
دریا . ش
دریا . ش
٩١/١٢/٠٦
١
٢
من ک دوس ندارم برم ....
parisa
parisa
٩١/١٢/٠٦
٢
٠
منم خیلی دوست دارم برم سربازی...به داداشم که میگم میگه تو خلی..........اون از سربازی رفتن فراریه و عاشق سربازی........
PAEEZ
PAEEZ
٩١/١٢/٠٦
٣
٠
من دوست داشتم یه جوری تجربش کنم:)2
sahar.s
sahar.s
٩١/١٢/٠٦
٠
١
منم دوس ندارم برم باوا ! چیه !
اسمانه
اسمانه
٩١/١٢/٠٦
٣
٠
فقط مونده برم سربازی..سربازی هم که برم برای خودم مردی میشم ها..
محمود
محمود
٩١/١٢/٠٧
٢
٠
من که از سربازی رفتنم خیلی هم راضیم.هنوز بعد 4سال دلم واسه شباش تنگ میشه. آخییییییی
sherlok
sherlok
٩١/١٢/٠٧
٣
٠
خاطرات خدمت محاله یادم بره . اون همه عشق و حال محاله یادم بره. (البته همش عشق و حال نبود) در کل با سربازی رفتن خانمها موافقم!
mo_so
mo_so
٩١/١٢/٠٧
٠
٠
نظری ندارم
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/١٢/٠٧
٣
٠
چون میدونن نمیرن میگن دوس داریم اگه ن مثل من بد بخت تو دماای 60 درجه جنوب ایران می رفتن می فهمیدن سربازی چیه بگذریم از این ک 1 ماه کلن آب قطع بود و با تانکر آب می آوردن و برق هم ک اگه یه روز نمی رف تعحیب میکردیم
taba_sa
taba_sa
٩١/١٢/٠٧
١
٠
آره بابای منم سربازی اهواز بودن..... اونم تو تابستون.......
taba_sa
taba_sa
٩١/١٢/٠٧
١
١
من که دوست ندارم برم......
raaahil.m
raaahil.m
٩١/١٢/٠٧
٥
١
من نمیفهمم اگه آقایون ازسربازی بدشون میاد چرا پس بعدسربازی نصف خاطرات زنگیشون به سربازی مربوط میشه؟
٩١/١٢/٠٨
٢
٠
این برا من هم سوال!!!
نگارا
نگارا
٩١/١٢/٠٧
١
١
خیلیم خوش میگذره!
----
----
٩٢/٠٦/٢١
١
٠
ااااا پپپپپپپپپپپپو
s.a
s.a
٩١/١٢/٠٧
١
٤
از سربازی متنفرم!
جاويد حسيني
جاويد حسيني
٩١/١٢/٠٧
١
٤
اگر برين متوجه ميشين كه ما پسرا واسه چي از خدمت بدمون مياد، حالا چون نميرين خدمت ميگين دوست داريم، خوش ميگذره و از اين حرفا، آره
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩١/١٢/٠٧
١
٢
قبلا اینجا یه نظر گذاشتم حذف شد!پس دیگه نظرمو نمیگم!چیششششششششششششششششششششششششششششششششششششششش
f_tasnim
f_tasnim
٩١/١٢/٠٧
٣
١
البته خب یه ذره محدودیت هایی داره واسه خانوما که ممکنه کلافشون کنه ولی در کل فکر میکنم به کنار دوستا بودن به ارزه!
نسیم
نسیم
٩١/١٢/١٣
٢
١
اما به اون خاطره های بیاد موندنیش می ارزه.
a_davoodi
a_davoodi
٩١/١٢/٠٧
٤
٣
فکر کن: یه دختر شبا نگهبانی بده، یه پادگان دختر برن خشم شب چییی میشه، باید کچل هم بکنن؟! خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
فاطمه
فاطمه
٩٢/٠١/٠١
٣
٢
فکر نمیکنم خنده دار باشه...یعنی الان پسرا شب نگهبانی می دن و یه پادگان خشم شب می رن مضحک و خنده داره؟؟!!!! دخترا هم مثل اونا!...توی کشورهای دیگه که دخترا سربازی میرن هیچی مضحک نیست.
sahar-s
sahar-s
٩١/١٢/٠٨
٢
١
منم خیلی دوست دارم تجربه کنم:)
پسر جهنمی
پسر جهنمی
٩١/١٢/٠٨
٠
٤
حالم بهم می خوره از این خلاصه تر تا حالا نگغته بودم
نسیم
نسیم
٩١/١٢/١٣
٥
١
منم دوست دارم دو سال برم سربازی اونوقت مثل پسرا اندازه صد سال بیام خاطره تعریف کنم!!! D:
hana
hana
٩١/١٢/٢٤
٢
٣
man mikham!!!!!!!!!
فاطمه
فاطمه
٩٢/٠١/٠١
٣
١
منم خیلی دوست دارم برم...
رضا
رضا
٩٢/٠١/٠٩
٥
٠
تو رو خدا من حاضرم جای خودمو به یک دختر خانم بدم بره خدمت با کل هزینه ایاب و ذهابش
shina777
shina777
٩٢/٠٥/٢٥
٢
٠
من حاضرم به جای شما برم..
بی نام
بی نام
٩٢/٠١/١٤
٣
١
سلام دخترا باید سربازی برن تا بفهمند که سختی چیه چطور تو کشورهای دیگه دخترها میرن سربازی باید دخترها سربازی برند تا عدالت رعایت بشه کشورهایی مثل امریکا-ژاپن و .... که اینقدر پیش رفته اند یکی از دلایلشون همین عامله چون حتی دختراشون واقعا کارکن هستند و همین طوری ول نمی گردند اگر پسرا سربازی میرن باید دخترها هم برن یعنی چی که دخترا نمی رن
٩٢/٠١/١٥
٢
٢
برو داداش دخترا همون اول غش میکنن
shina777
shina777
٩٢/٠٥/٢٥
٢
١
کی گفته هااااااااااااااااا من میرم اصلا هم غش نمیکنم.......!!!!!!!!!!!1
زینب سادات
زینب سادات
٩٤/٠٤/٠١
٢
٠
نه اینکه اینجا پسرا چون سربازی میرن خیلی کار کن هستن و تا 30سالگی علاف نمیچرخن؟؟
فرناز
فرناز
٩٥/٠٣/٠٦
٠
١
از سختی دخترا تو چی خبرداری اخه؟؟؟/ از محدودیاتا و عقده نخواستن و نرسیدن درونیشون اگه سختیشونو میکشیدین الان سربازی رفتنو بهشت میدونستیدبهتره مواظب حرف زدنت باشی
٩٢/٠٤/١٠
٤
٠
به نظرم یک دوره کوتاه آموزشی برای آشنایی خانم ها با اسلحه -کار با آنها و سایر وسایل نظامی لازم است.یا یک دوره آموزش دفاع شخصی. مکان آموزش هم در شهر محل سکونت باشه
زینب سادات
زینب سادات
٩٤/٠٤/٠١
٣
١
2سال عمر بی زبون ب باد میره.هیچ کار مفیدی جز همون 3ماه آموزشی انجام نمیدن
مــهــدیـــســ
مــهــدیـــســ
٩٤/٠٦/١٧
٢
٠
من یگی از عقده هام شده کخ برم سربازی ینی شده خودمو شبیه پسراااا کنم پا میشم میرم سرباااازی شده فقد 3ماه اموزشی برم میرممممم
پربازدیدتریـــن ها