نان محبت
این نانوایی دیگر آن نانوایی قبل نیست

نان محبت

نویسنده : komeil

توی محله‌ی ما مغازه‌ای هست که از زمانی که به یاد دارم-تقریبا ۶سالگی- تا به امروز نانوایی بوده است. مسئله جالب درباره این نانوایی اینست که طی این سالها صاحبان نانوایی زود‌به‌زود عوض می‌شدند و هرکدام بیش از یکسال دوام نمی‌آوردند. برای این مسئله هم دلایل زیادی وجود داشت. از پایین بودن کیفیت نان بگیر تا واقع شدن مغازه در جایی که زیاد عبور‌ومرور ندارد. 

حالا اما دوسالی است که امتیاز نانوایی در دست یک نفر مانده. کسی که هرگاه به نانوایی می‌روم با لفظ "پسرعمو" با من خوش‌و‌بش می‌کند و من هم از روی شوخی با همان "پسرعمو" پاسخش را می‌دهم. طی این دوسال پسرعمو توانسته کیفیت نانش را بالا ببرد، مشتری‌های ثابت زیادی را برای خودش جمع کند و حتی مغازه را گسترش دهد، تنور سنتی را به تنور ماشینی اضافه کند و نان را در انواع مختلف بدست مشتری برساند. البته کیفیت نانهای پسرعمو از روز اول همین‌قدر خوب نبود. مثل نانواهای قبلی که تا می‌آمدند با آزمایش‌وخطا کیفیت نانشان را بالا ببرند، می‌دیدند شش‌ماهی و یا یکسالی گذشته و دیگر کار در این نانوایی نمی‌صرفد. اما اوضاع برای پسرعمو این‌طور نبود؛ او دوچیز در وجودش دارد که قبلی‌ها نداشتند: یکی صبر و دیگری -که مهم‌تر است- اخلاق خوش. تمام اهالی محل شاید حدود یکسال کیفیت نان پسرعمو را تحمل کردند چون صداقت و تلاش او برای رساندن نان خوب به دست مردم را می‌دیدند، چون با هر مشتری با روی خوش رفتار می‌کرد و از هرکدام حال واحوال خودشان و زندگی‌شان را می‌پرسید. می‌شود گفت پسرعمو اهالی محل را با اخلاق خوبش نمک‌گیر کرده‌بود. حالا هنوز هم همان اخلاق خوب را دارد و البته که ابن‌روزها سرش شلوغ است. در این روزهای تابستان علاوه بر شاطری دیگر و جوانی که برایش کار می‌کنند، دو پسرش را نیز برای کمک به نانوایی آورده است و هنگام انتظار برای پخته‌شدن نان به من از نقشه‌هایش برای آینده نانوایی می‌گوید. 

باور من این‌است که پسرعمو نان خوش‌قلبی‌اش را می‌خورد و نان محبتش را بدست مردم می‌دهد.

این نانوایی دیگر آن نانوایی قبل نیست...

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
بانوی غم(A_B)
بانوی غم(A_B)
٩٧/٠٥/١٤
١
٠
جمله آخر خیلی به دل نشست:) موفق باشید:))
سارا
سارا
٩٧/٠٥/١٤
١
٠
خیلی خوب بود
SHAHRAM-BAZLI
SHAHRAM-BAZLI
٩٧/٠٥/١٥
١
٠
خدا خیرش بده ...همین که نان را گرامی داشته و برای پول حلالی که کسب میکند .زحمت میکشد تا رضایت مشتری اش را جلب نماید ‌.ستودنیست ..‌خدا به ان نانوای خوش قلب برکت .و برای شما مشتری خوب و نکته سنج .سلامتی و عزت عطا نماید ‌.‌‌
پربازدیدتریـــن ها