روان شناسی علم شکست خورده‌ای ست
ما روانشناسانی که ما را نمی فهمند

روان شناسی علم شکست خورده‌ای ست

نویسنده : صدیقه حسینی
من فکر می‌کنم روان‌شناسی علم شکست خورده‌ای‌ست. هیچ‌وقت روایت کردن یک اتفاق، خود اتفاق نیست. هیچ‌وقت نمی‌شود زمان و مکان و حالات درونی و همه‌ی چیزهای دیگر را که ماهیت آن اتفاق است، بازسازی کرد. این است که روان‌شناس‌ها به جای دیدن خود فیلم تعریفی از فیلم را می‌شنوند و دیدن آن صحنه‌های جاندار، حس و حالات درونی آدم‌ها، شنیدن موسیقی متن و کلی جزییات دیگر را از دست می‌دهند اما جالب است حتی روایت اتفاق هم برایشان پیچیده است و مدام کنکاش می‌کنند به ساده‌ترین روایت ممکن برسند جوری که بتوانند با آموخته‌های قبلی‌شان تحلیلش کنند، نشانه‌های ساده شده که فرسنگ‌ها از واقعیت دور شده را کنار هم قرار می‌دهند تا به چیزی برسند، به تو جمله‌های از پیش آماده و قراردادی یاد می‌دهند تا با کلماتِ آن‌ها با انسان‌های دیگر ارتباط برقرار کنی بدون در نظر گرفتن شخصیت‌های متفاوت آدم‌ها سعی می‌کنند از آن‌ها یک چیز ساده و حاضر و آماده بسازند تا بتوانند تحلیلش کنند.
روان‌شناسی واقعا علم شکست خورده‌ای‌ست و همیشه‌ی همیشه میلیون‌ها سال از زمان واقعی زندگی عقب مانده‌ است. می‌دانید؟!
برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
s_maroof
s_maroof
٩٧/٠٩/١٨
١
٠
به نظرم نسخه‌های روان‌شناسان یا مشاوران بیشتر به درد کسانی می‎‌خورد که شاخک‌های حسی ضعیفی دارند و برای همین، درمانگران به راحتی از پس درمان مراجعان هوشمند با گیرنده‌های حسی قوی برنمی‌آیند. حس متعلق به زمان و مکان، نکته بسیار مهمی بود که اشاره شد از این رو افراد هوشمندتر و احساسی‌تر به راحتی به درمانگران اعتماد نمی‌کنند ولی اینکه مطلقاً شکست خورده است، خیلی موافق نیستم.
Tardast
Tardast
٩٧/١٠/٠٤
٠
٠
شما از روانشناسی چی میدونید؟؟ آیا فکر میکنید برای درک فردی که ptsdداره باید دوباره همون بلا رو سرش بیاریم تا کاملا متوجه بشیم چه اتفاقی افتاده!!!!!اگر به قدر کافی از این رشته مطلع هستید و اینها نتیجه مطالعات شما در این رشته‌است من حرفی ندارم در غیر این صورت پیشنهاد بنده به شما اینه که بیشتر در این زمینه مطالعه کنید تا با آگاهی بیشتری صحبت کنید و متنی بنویسید.
[دخــتر آبــــــان]
[دخــتر آبــــــان]
٩٧/١١/٠١
٠
٠
منم هیچوقت نتونستم از این دوستان روانشناسمون یک مشاوره ی خوب بگیرم :) همه چیز با دنیای بیرون و واقعیت فرق داره.. نمیشه واقعا از قبل تعیینش کرد که چکار باید انجام داد
پربازدیدتریـــن ها