Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - نامه‌ای برای دختران سرزمینم www.jeem.ir
نامه‌ای برای دختران سرزمینم
فمینیست وارداتی!

نامه‌ای برای دختران سرزمینم

نویسنده : komeil

چندروزی است که از سالگرد قیام مسجد گوهرشاد می‌گذرد. از سویی دیگر امروز سالروز ولادت حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها و روز دختر است. همان چندروز پیش میخواستم برای مسجد گوهرشاد بنویسم، برای جایی که دوست می‌دارم، برای تاریخ پرحکایتش، برای عشقی که از شور آن، این مسجد بنا شد و برای خلوتهای خودم در گوشه‌و‌کنار این مسجد. اما چندان دل‌ودماغی برای نوشتن از گوهرشاد و گرامیداشت شهدایش نداشتم. اما امروز که روز دختر است دوباره در فضای مجازی پدیده‌ای را دیدم که چندی است فراگیر شده. پدیده‌ای به نام فمنیسم که شاید خیلی از دختران این سرزمین را درگیر کرده‌باشد. اتفاقی که امروز بیش از هر زمان دیگری در جامعه ما شدت یافته است؛ از مسیح علی‌نژاد بگیر تا کلیپ رقص مائده هژبری، از ورود زنان به استادیوم‌ها تا دختران خیابان انقلاب و چهارشنبه‌های سفید.

توی ذهنم اما مسجد گوهرشاد با روز دختر و این وقایع پیوند می‌خورد. این‌بار که به مسجد گوهرشاد رفتم دریافتم که این مسجد چه‌قدر روحیه‌ای زنانه دارد. زنانگی‌اش را از ظرافت کاشی‌کاری‌اش فهمیدم، از گرمای محبت مادرانه شبستان گرمش و از سایه‌ی دیوارهای مسجد که انگار زائران را زیر چادر خود از آفتاب درامان می‌دارد. احساس می‌کنم این لطافت و زیبایی زنانه را از پیمانکارش به یادگار برده‌است؛ از گوهرشادآغا یا گوهرشاد بیگم‌خاتون، همسر شاهرخ‌شاه تیموری. همو که به‌خاطر عشق همسرش دو مسجد را به نام او ساخت، یکی در هرات و دیگری در مشهدالرضا. گوهرشادخاتون، زنی که به گواه تاریخ ثروتمند بود، عاشق بود، مومن و پارسا بود و البته موفق! زنی که حجابش را و پارسایی‌اش را محافظت می‌کرد و همزمان در عرصه‌ی اجتماع فعال بود و تاریخ از او اینچنین یادگاری دارد؛ مسجد گوهرشاد.

اما مسئله اینجاست که هیچ‌گاه کسی او را در ردیف نام زنان مبارز فمنیست نمی‌گذارد. همچنان که فاطمه‌معصومه(س) را. جالب اینجاست که حضرت معصومه‌(س) صاحب کاروانی است که برای دیدار برادر از مدینه عزم خراسان می‌کند. یعنی اوست که این کاروان را مدیدیت می‌کند. چیزی که دقیقا می‌خواهم بگویم این است که شاید طی سالیان و قرن‌ها عرف‌ها و هنجارهایی در جامعه بوجود آمده که زن ایرانی را محدود کرده و دلیل آن را هم اسلام بیان می‌کند. اما جالب است که درهمین دونمونه مشهود است که سیره زنان پارسای دین ما این چنین نبوده. امروز نیز اگر دختری در این سرزمین می‌خواهد با محدودیت‌هایش مبارزه کند، به او همین راه را توصیه می‌کنم. اما به او درباره‌ی فمنیسم وارداتی هشدار می‌دهم؛ راهی که انتهایش چیزی نیست جز ربودن تمام زیبایی‌ها، ظرافت‌ها و لطافت‌های زنانه‌اش و برچیدن حیا و اخلاق از جامعه، راهی که به بهانه برابری، از او مردی دیگر می‌سازد، بدون احساس و بدون عاطفه. 

می‌دانی همه‌ی این‌هارا برای چه می‌گویم؟ به عنوان مردی که شاید روزی پدر دختری باشد، می‌ترسم از آینده. می‌ترسم از وظیفه سنگینی که برای تربیت او-آنچنان که شاید و باید- دارم درمیان جامعه‌ای که پر خواهد بود از مسیح علی‌نژادها و آنها که او را به سوی دختر خیابان انقلاب‌شدن اغوا خواهند کرد و می‌ترسم از چهارشنبه‌های سیاهی که برایش روکش سفید خواهندزد. می‌دانی پدر است دیگر!

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٤/٢٥
٠
٠
می تونست یادداشت خوبی باشه اما پر از اشکالات محتواییه که بعضی هاش رو براتون می نویسم. «فمنیسم که شاید خیلی از دختران این...» توی مسائلی که آمار دقیقی وجود نداره و نمیشه نظر قطعی داد، آوردن واژه هایی مثل خیلی، بیشتر، کمترین، غالب و از این قبیل اشتباهه و بهتر از واژه ای مثل بعضی استفاده کنیم./ کلیپ رقص مائده هژبری، ورود زنان به استادیوم‌ها، دختران خیابان انقلاب، چهارشنبه‌های سفید چند مثالی بود که در کنار هم آوردین، دو تا نکته اینجا وجود داره: اول اینکه این مثال ها باهم همخونی ندارن، یعنی جنس هرکدوم با دیگری متفاوته و کنار هم آوردنشون اشتباهه و نکته دوم اینکه برخلاف ادعاتون اساسا هیچکدوم ربطی به فمینیسم ندارن/ «اما مسئله اینجاست که هیچ‌گاه کسی او را در ردیف نام زنان مبارز فمنیست نمی‌گذارد.» این جمله بدترین جمله یادداشت تون بود. اگر منظورتون اینه که چرا اسم حضرت معصومه و گوهرشاد در کنار اسامی حامیان و فعالان فمینیسم نمیاد(که همین طور هم برداشت میشه) باید بگم متاسفانه فقط یک چیزی از فمینیسم شنیدین و درباره اش تحقیق نکردین وگرنه چه دلیلی داره اسم این دو بزرگوار در کنار این اندیشه بیاد؟/ «ما به او درباره‌ی فمنیسم وارداتی هشدار می‌دهم» من منظورتون از این جمله رو می فهمم اما فمینیسم وارداتی یعنی چی؟ سعی داشتین با این واژه بازی کنین اما عبارتی رو بوجود آوردین که کاملا بی معناست.
komeil
komeil
٩٧/٠٤/٢٦
٠
٠
ممنون از انتقادتون. تاجایی ک اطلاع دارم و دخترانی رو ک اطرافم زندگی می‌کنن رو می‌بینم احساس می‌کنم حداقل یک‌باری به مسائلی از این دست فکرکردن و باهاش روبرو شدن البته حرفتون رو می‌پذیرم ک بهتر اینه ک آماری دقیق ارائه داد. اون چندتا مثال هم ک زدم خودمم میدونم جنس هرکدوم متفاوته و ممکنه من ب بعضیهاش ذاتا اعتراض داشته باشم و با بعضیهاش در نوع روش و جزئیات اما اونا رو کنار هم آوردم چون اتفاقاتی بودن ک تقریبن پشت هم افتادن و در همین رابطه هم بودن. دلیل عدم ربطشو نفهمیدم و ممنون میشم اگر تعریفی از فمنیسم ک میگین درسته رو ب بنده هم بگید و البته مطلبی و یا کتابی حول این موضوع میشناسین. در مورد شخصیتی مثل گوهرشاد هم باید بگم اساسن توی کشور ما هر جنبشی سعی می‌کنه تا برای خودش از دل تاریخ گذشته پیشینه‌ای دست و پا کنه. بنده انتظار ندارم ک زنان فمنیست گوهرشاد رو یه فمنیست معرفی کنن. نه! اما اگه بخوان میتونن ازش در فعالیتهاشون ضمن ساخت پشتوانه تاریخی از این شخصیت هم ب نیکی یاد کنن. و در آخر فمنیسم وارداتی! میشه راجع بهش کلی صحبت کرد و کلی نوشت. چیزی ک میتونه حتی بدل داخلی داشته باشه اما مثل خیلی از مفاهیم دیگه فقط ترجمه شده. فریاد برسر مشکلی ک نیست
asal_sadeghi
asal_sadeghi
٩٧/٠٤/٢٦
٠
٠
مگه مردا بدون احساس و عاطفن که میگی از او مردی دیگر بدون احساس و عاطفه بسازند؟؟؟
komeil
komeil
٩٧/٠٤/٢٨
٠
٠
حالا مردستیز هم شدیم؟ خودتون هم میدونید متظورم چیز دیگه‌ای بود. منظورم تفاوتیه ک از مردوزن بودن برمیاد
n_hasannejad
n_hasannejad
٩٧/٠٥/١٧
١
٠
لذت بردم :)