کمال طلبی چیست؟
کار سخت برای اثبات خود

کمال طلبی چیست؟

نویسنده : Zahra_Talaei97

تعریف کمال طلبی:

کمال طلبی ضرورتا درباره‌ی «کامل بودن» نیست. از خودتان بپرسید... آیا واقعاً ممکن است %100 عالی و کامل باشی؟ خب پس اگر در مورد عالی بودن نیست، وقتی درباره‌ی کمال طلبی صحبت می‌کنیم منظورمان چیست؟

اگرچه تعریف کاملی درباره‌ی از آن  نیست، کمال طلبی را شامل موارد زیر می‌دانیم:

1. تلاش  بی‌وقفه برای استانداردهای سطح بالا (برای خود و/ یا بقیه) که در شرایط فردی سخت است. (اغلب از دید یک فرد دیگر، با در نظر گرفتن شرایط این ارزش‌ها غیرمنطقی به نظر می رسند.)

2. قضاوت ارزش فردی‌تان به‌طورکلی بر اساس توانایی شما برای تلاش و دستیابی به آن ارزش‌های طاقت‌فرسا

3. تحمل اثرات منفی مشخص کردن این ارزش‌های سخت؛ علی‌رغم بهای سنگینی آن برای شما، بازهم به تلاش برای دسترسی به آن‌ها ادامه می‌دهید.

 

نقطه‌ی تضاد کمال طلبی:

بسیاری از افراد کمال طلبی را مثبت تلقی می‌کنند. کمال طلبی اغلب به‌عنوان دنبال کردن برتری، مشخص کردن استاندارهای بالا و کار سخت برای اثبات خود تلقی می‌شود.

مردم معمولاً دلایل خوب و کافی برای کمال‌گرا بودن دارند. آن‌ها ممکن است بگویند کمال طلبی به آن‌ها اجازه می‌دهد که کارآمد و منظم باشند یا آن‌ها را برای هر چیزی آماده کند.

اگرچه داشتن استاندارهای بالا و اهداف ممکن است به ما کمک کند تا در زندگی دستاوردهایی به دست آوریم، گاهی این استانداردها مانعی در شادی‌های شما می‌شوند و درواقع می‌توانند به عملکرد شما آسیب بزنند. این در تناقض با کمال طلبی است.

فشار بیش‌ازحد برای دستیابی به سطح عملکرد بالا شکست و علیه خودتان است؛ زیرا شانس کمی برای رسیدن به اهداف و داشتن احساسات خوبی درباره‌ی خودتان باقی می‌گذارد. این نوع فشار معمولاً باعث می‌شود احساس عصبی و استرس داشته باشید.

کمال طلبی هم‌چنین می‌تواند ارزش فردی‌تان را کاملاً آسیب‌پذیر کند؛ نرسیدن به استانداردهایی (احتمالاً دور از دسترس) که برای خودتان مشخص کرده‌اید، منجر به احساسی شبیه شکست در شما می‌شود.

دنبال کردن این استانداردهای شخصی سخت می‌تواند تأثیر زیادی بر روی سلامتی شما بگذارد و شمارا به سرخوردگی، نگرانی، گوشه‌گیری از اجتماع، افسردگی و حس دائمی شکست سوق بدهد.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٧/٠٤/٢٠
١
٠
بسیار خوب
Zahra_Talaei97
Zahra_Talaei97
٩٧/٠٤/٢٠
٠
٠
ممنونم
بوریسونا پوگاچوا
بوریسونا پوگاچوا
٩٧/٠٤/٢٠
١
٠
چه جالب:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٤/٢١
٠
٠
این استرس و عصبی شدن ناشی از کمال گرایی واقعا انسان رو از زندگی کردن می اندازه گاهی...
Zahra_Talaei97
Zahra_Talaei97
٩٧/٠٤/٢٢
٠
٠
تنها راه یاد گرفتن مقابله و کنترل این کمال طلبیه
مائده رئیس الساداتی
مائده رئیس الساداتی
٩٧/٠٤/٢٤
٠
٠
خیلی مطلب مفیدی بود کاش راه های غلبه بهش هم میگفتین.
Zahra_Talaei97
Zahra_Talaei97
٩٧/٠٤/٢٩
٠
٠
توی مقاله ی بعدی حتما دراین مورد میگم
ردپای قلم
ردپای قلم
٩٧/٠٤/٢٥
٠
٠
سلام...اين چيزي كه شما توضيحش رو داديد ...در واقع مربوطه به معنا و خصوصيات ايده آل گرايي...در نگاه ايده اليست انسان دنبال بهترين و عالي ترين حد ازهر چيزي است.وليكن در كمال گرايي انسان دنبال رسيدن و دست يافتن به چيزي هايست كه او را كامل كند. در تعريف خاص كمال گرايي اين است كه تلاش و كوشش براي رشد دادن براي رسيدن به قرب اهلي و رضايت پرودگار... ودر معناي عام ميشه اينجور معني كرد كه انسان به دنيال چيز هايي مي رود كه نقصان او را برطرف كند يعني او را كامل كندو...
Zahra_Talaei97
Zahra_Talaei97
٩٧/٠٤/٢٩
٠
٠
ممنونم از ایت توضیح کامل تون. بله کمال گرایی چیزیه که شما بیان کردید و این اتفاقا خصوصیت مثبتیه اما این مقاله درباره کمال طلبی بود که کاملا با کمال گرایی فرق داره و نه تنها مثبت نیست بلکه باعث اذیت انسان هم میشه
n_hasannejad
n_hasannejad
٩٧/٠٥/١٣
٠
٠
مطلبتون یه خورده گنگ بود برام و زیاد باهاش موافق نیستم.........
Zahra_Talaei97
Zahra_Talaei97
٩٧/٠٧/٠٤
٠
٠
کجای متن برای شما گنگ بود و نظر شما چیه؟