نوبل جایگزین هم به بازار آمد
رای گیری اینترنتی نوبل

نوبل جایگزین هم به بازار آمد

نویسنده : گزینه جیم

لابد در جریان هستید که بعد از انتشار آن خبر شنیع، نوبل ادبیات ۲۰۱۸ رفت روی هوا. جریان از این قرار است که زمستان گذشته ۱۸ زن رفتند عارض شدند که مدیر یک باشگاه کتابخوانی در استکهلم آن کار دیگر می‌کند. دست بر قضا این آقا همسرِ یک خانم شاعر از آب درآمد که عضو آکادمی سوئد یعنی بانیِ نوبل ادبیات بود. چند نفر از اعضای آکادمی گفتند باید این خانم اخراج شود، بین علما اختلاف افتاد، چند نفر قهر کردند و استعفا دادند، خود آن خانم را پادشاه سوئد اخراج کرد، دبیر آکادمی در اعتراض به دخالت دیگران استعفا داد و خلاصه تعداد اعضای آکادمی از ۱۸ نفر، به ۱۱نفر رسید و از رسمیت افتاد و دیدند چه کاری است که وسط این هیر و ویری نوبل هم بدهند؟ قرار شد سال ۲۰۱۸ نوبل ادبیات اهدا نشود و به جایش سال بعدی دوتا نوبل بدهند که بعداً گفتند آن هم معلوم نیست و اصلاح وضعیت آکادمی خیلی کار می‌برد. 

از جنگ جهانی دوم تا به امروز، این اولین‌باری است که در نوبل ادبیات وقفه می‌افتد و برای همین، قضیه به روشنفکرهای سوئد بر خورد. حالا صد نفر از نویسندگان، بازیگرها، روزنامه‌نگارها و باقی اصحاب فرهنگ در سوئد بیانیه‌ای امضا کرده‌اند که «نوبل را سقف بشکافیم و اعضا را براندازیم» و «نوبلی دیگر بیاید ساخت وزنو کادِمی» (متاسفانه آکادمی در این وزن جا نمی‌گیرد). 

آنها آکادمی خودشان را راه انداخته‌اند و می‌خواهند نسخۀ خودشان از نوبل را ارایه کنند. روش کار اینطوری است که کتابدارهای سوئدی می‌توانند هر نویسنده‌ای از هر کجای دنیا را که حداقل ۲کتاب و یکی‌اش را در ۱۰سال اخیر نوشته، به عنوان نامزد معرفی کنند. اسامی نامزدها برای رأی‌گیری عمومی می‌رود روی سایت و بعد هیأت داورانی از اساتید دانشگاه گوتنبرگ یکی از ۴نویسنده‌ای که بیشترین رأی را داشت انتخاب می‌کنند. نتیجه مثل هر سال در ماه اکتبر اعلام می‌شود و ۱۱ دسامبر و یک روز بعد از اعطای جایزه، این آکادمی تازه‌تأسیس منحل خواهد شد. 

این روش رأی‌گیری اینترنتی البته برای ما ایرانی‌ها خوب است که نماینده‌های خودمان را بفرستیم جزو ۴تا. اما مشکل اصلی اینجاست که معلوم نیست بنیاد نوبل قبول می‌کند جایزه ۹۹۰هزار دلاری را به برندۀ نوبل جایگزین بدهد، یا نه؟ مسأله این است! 

به قلم احسان رضایی

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
دختر آبان
دختر آبان
٩٧/٠٤/١٧
٠
٠
مهم ترین موضوع همون خط آخره دیگه :) تمام اعتبار نوبل به همونه :/
پربازدیدتریـــن ها
شعری سروده خودم

به نام خدا

٩٧/٠٦/٢٦
چند کلمه با جیمی‌ها

روزگار ما و جیم

٩٧/٠٦/٢٥
روی زمین چیزی برای دیدن ندارید

منزلگه عشاق دل آگاه حسین است

٩٧/٠٦/٢٨
شعری سروده خودم

آدمک فانی

٩٧/٠٦/٢٦
شعری سروده خودم

پهلوان بنی هاشم

٩٧/٠٦/٢٨
خانۀ شب

سر سوزن ذوقی

٩٧/٠٦/٢٦
چرا چایی می‌خوریم؟

روز جهانی چایی مبارک

٩٧/٠٦/٣١
شعری سروده خودم

بود و نبود

٩٧/٠٦/٣٠
آزادشهر سقوط کرد!

سفرنامه آذربایجان - قسمت ششم

٩٧/٠٦/٢٦
شعری سروده خودم

مادرم، مام وطن، نامم ولی ایران شده...

٩٧/٠٦/٣١
دل نوشته های یک معلم

عذاب معلمی - قسمت پنجم

٩٧/٠٦/٣١
شعری سروده خودم

اما اگر سالی چشمت به من افتاد

٩٧/٠٦/٢٩
جنگل پندارها

در جستجوری الی - قسمت هشتم

٩٧/٠٧/٠١
روضۀ یک نفره و اشک یک نفره

حسینیه‌ دل

٩٧/٠٧/٠١
هوا، کولر، سطل آشغال و دیگر هیچ...

سفرنامه آذربایجان - قسمت هفتم

٩٧/٠٧/٠١
شعری سروده خودم

کیش و مات

٩٧/٠٧/٠١