خراسان قهرمان، سرور نصف جهان!*
حاشیه‌نگاری لحظه به لحظه جیم از رقابت فینال گونه لیگ هندبال

خراسان قهرمان، سرور نصف جهان!*

نویسنده : مازیار حکاک

در کشور ما تمامی ورزشها زیر سایه و یا در واقع زیر سلطه فوتبال هستند و همین فوتبال به زمین گرم خورده هم دلیلی است برای عدم توجه به سایر ورزشها. برای همین نمی‌توان توقع داشت که به ورزشی نظیر هندبال توجه شود چه برسد به این‌که هواداران بخواهند حنجره طلاییشان را در لیگ هندبال خرج کنند. گو این‌که دو تیم خراسانی در رقابتهای لیگ برتر هندبال خوش درخشیده باشند و پس از مدتها در رشته تیمی عنوان قهرمانی را برای استان کسب کرده باشند و از همه مهمتر پرچم قهرمانی اصفهان در لیگ برتر هندبال را بعد از مدتها پایین کشیده باشند.
پنج شنبه هفته گذشته در هفته یکی مانده به آخر لیگ برتر هندبال در رقابتی فینال گونه، دو تیم ثامن الحجج مشهد و ثامن الحجج سبزوار در سالن شهید بهشتی مشهد به مصاف هم رفتند. دیداری که برای هر دو تیم حکم مرگ و زندگی را داشت و علاوه بر زیبایهای فنی، پر بود از حاشیههای ریز و درشت که جان میداد برای یک گزارش جیمی. پس این شما و این گزارش بازی به سبک جیم. 

|قبل از حادثه| تیم ثامن الحجج مشهد در حالی مقابل هم خانواده سبزواری خود قرار میگرفت که هفته گذشته توانسته بود تیم سپاهان اصفهان را در دیداری تناتنگ و نفس‌گیر آن هم در اصفهان شکست بدهد و قهرمانی یک تیم از استان را سند بزند. پیروزی هر یک از دو تیم در این دیدار با توجه به بازی آسانشان در هفته پایانی به معنای گرفتن جام قهرمانی بود. هر چند برای تیم مشهدی گرفتن تساوی هم همین حکم را داشت.

|جذب با پلو قیمه| از جایی که این فوتبال نامرد هوادار برای سایر ورزش‌ها نمی‎گذارد، مسئولان باشگاه ثامن مشهد تدابیر و متدهای ویژهای را برای جذب تماشگر در نظر گرفته بوند که انصافاً جواب داد. ورود طرفداران برای تشویق تیم مشهدی برابر بود با پذیرایی پلو قیمه و صد البته باز کردن نوشابه! گو این‌که کسی هم مسئول سرشماری بود تا دوبل یا سوبل هزینه غذا را از حنجره هوردارن درآورد. البته اوضاع برای سبزواری کمی متفاوت بود و آن‌ها بدون این حرفها و صرفاً به جهت تعصب و عِرق به وطن بی‌پلو قیمه میدنگیدند.

|تشویق با تیمپو برقی| یکی از مهم‌ترین ابزار تشویق تیمپو بود که گاهاً با صدای طبل، شیپور و سنج همراه میشد. از این جهت هم اسم آن را تیمپو برقی گذاشتیم که یک لحظه آرامی نداشت و حتی در بین دو نیمه هم مشغول نواختن آثار هنری نظیر «جواد مشدی» بود که با سوت هماهنگ تماشاچیان همراه میشد. البته در سکوی سبزواری هنر بیش از آن طرف بیداد می‌کرد. نوای آهنگ همراه بود با حرکات موزون و خیلی موزون و بیشترتر موزون آن هم با آهنگ‌های قدیمی خراسانی که انصافاً دوربینی برای ثبت این آثار ناب لازم بود.

|بازی تعجب برانگیز!| علیرغم بازی خوب تیم ثامن مشهد در هفتههای قبلتر که توقع از این تیم را بالا برده بود و این‌که تیم با یک تساوی میتوانست گام محکمی در راستای قهرمانی بردارد اما بازی با ضعف ثامن مشهد در حمله و دفاع و دیکته بازی پرگل از سوی سبزواری‌ها همراه شد. تا جایی که سبزواریها در نیمه اول 17 گل را وارد دوزاه میزبان کردند و هر گل برابر با انفجار و زلزله در سمت جایگاه. در پایان نیمه اول بازی با نتیجه 17 به 7 به پایان رسید، اختلاف امتیازی که غیر قابل جبران به نظر میرسد.

|نیمه مربیان| هندبال هم مثل فوتبال نیمه مربیان دارد؛ برای همین شروع نیمه دوم با بازی خوب ثامن مشهد همراه شد. بازی خوب این تیم و طرفدرای جالب هورادران مشهدی (که به نظر میرسید پلو قیمهها بدجوری رویشان اثر کرده بود) باعث شد تا اختلاف به 4 گل برسد اما این برتری دوامی نداشت تا ثامن سبزوار مجدداً مسلط بر بازی شود و برتریاش را به تیم مشهدی دیکته کند.

|پذیرایی از خانواده داور| کلاًً یکی از مهمترین و محبوبترین اتفاقات در هر مسابقه مورد عنایت قرار دادن خانواده داور است. در واقع داوران قبل از ورود به عرصه قضاوت و داوری قید خانواده را میزنند تا درمحیط سالم ورزشگاه دچار مشکل نشود. در اواخر نیمه دوم در حالی که اختلاف 7 امتیازی بین دو تیم حاکم بود شعار داور دقت کن با توپ، تانک، فشفشه بدجوری قاطی شد و در نتیجه تاج گلی بر سر خانواده داور زد. موضوعی که بازی را هم برای چند لحظه متوقف کرد.

|نتیجه نهایی| در پایان 60 دقیقه تلاش دو تیم بازی با نتیجه 29 بر 22 به سود ثامنالحجج سبزوار تمام شد تا هر دو نماینده مشهد و سبزوار در لیگ برتر 26 امتیازی شوند و تکلیف قهرمان در آخرین هفته مشخص شود، هر چند که قهرمانی تا حد زیادی از دست ثامن مشهد پرکشید. با این نتیجه، جایگاههای اول و دوم هر دو تیم خراسانی در لیگبرتر قطعی شد و هر دو تیم جواز حضور در رقابتهای آسیایی سال آینده را کسب کردند. این یعنی از مدتها تیمی از مشهد در مسابقات آسیایی حضور خواهد داشت که در نوع خود بسیار ستودنی است.

|شعار تبانی| پایان بازی همراه بود با شعار تبانی از سوی هواداران ثامن مشهد که معتقد بودند تیمشان در بازی محکوم به باخت شده است. در حالی که تیم ثامن مشهد دربازی رفت تنها با یک اختلاف امتیاز بازی را به حریف واگذار کرده بود اما در این بازی با نمایش بازی ضعیف به این شایعه دامن زد. هر چند مربیان دو تیم این موضوع را به شدت تکذیب کردند اما علاقه دکتر میرعلی مدیرعامل سبزواری ثامن الجج از یک سو و وعده پاداش به تیم سبزواری و بی‌خیالی نسبت به شاهکار تیم مشهدی در بازی اصفهان همه دلایلی بود برای ادعای تبانی هواداران.

|اصل ماجرا دعوا| این‌قدر هواداران سبزوار پایکوبی کردند و حرکات موزون و نیمه موزون، باله و در نهایت بندری به نمایش گذاشتند که در بیرون از سالن با جمله معروف و صد البته کارساز « مشت اول هزار تومن» بین هواداران دعوای سختی درگرفت. هر چند از تعداد مجروحان حادثه خبری در دست نیست اما به واقع خبرنگار جیم با خوش شانسی از این مهلکه جان سالم به در برد!
==================
* شعار هماهنگ هواداران مشهدی و سبزواری در بین دو نیمه که میخواستند قهرمانی تیمی از استان را به رخ اصفهانیها بکشند و با این کار جیزک جیزکشان بدهند.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩١/١٢/٠٧
٣
٠
ای بابا!باید جام میومد مشهد!یاد جوونیای خودم افتادم که هندبال بازی میکردم!همیشه با این سبزواریا کل کل داشتیم!همیشه هم آخر بازی دعوا میشد!اصلا سبزواریا اصاب مصاب ندارن ها!ولی خدایی هندبال بازی میکردن!الانم همینجورین ماشالا.مشهدم تیم خوبی داره!همین که جفتشون از استان مایین و روی اصفهانیارو کم کردن خودش کلیه!
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٢/٠٨
١
٠
ما هم همین نظرو داشتیم برای همین بین هواردارای سبزوار با ریسک بالا مشهدو تشویق می کردیم...
علیرضا
علیرضا
٩١/١٢/٠٧
١
١
تبریک به همشهری های عزیز...
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٢/٠٨
٠
٠
ما هم ، هم.... مگه ما چند تا افتخار ورزشی در استان داریم... البته فراموش نکنیم که همین ثامن الحجج سبزوار در لیگ کشتی هم یکی دو سالیه که خوب قهرمانی رو به استان میاره... هرچند که در تیم کشتی بومی خیلی کم داریم یا اصلاً نداریم...
imanhkt
imanhkt
٩١/١٢/٠٧
٠
٠
از هندبال و کشتی خوشم نمیاد ... ولی تبریک رو میگم ...
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٢/٠٨
٠
٠
ورزش های به این جذابی...آخه چرااااااااااااااااااا؟
اسمانه
اسمانه
٩١/١٢/٠٧
١
٠
افرین ..باز خدا رو شکر ..از ابو مسلم که بخاری بلند نمی شه...
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٢/٠٨
٠
٠
آره اگه از اونا بخاری بلند نیمشه از اینا دود بلند میشه... :) حسابی بترکون عمل کردن....
taba_sa
taba_sa
٩١/١٢/٠٧
٠
٠
خدا رو شکر..... مبارکه.....
علی
علی
٩١/١٢/٠٨
٠
٠
تیکه تیمپو برقی و رقص پایکوبی های سبزواری با حرکات موزون خیلی بامزه بود...خدا رو شکر که نماینده ای از استان بعد مدت ها تونست یه کاری بکنه....
طاها
طاها
٩١/١٢/٠٨
٠
٠
کاش ابومسلمی ها هم از هندبال یاد بگیرند. اونوقت لازم نیست برای صعودشون به لیگ برتر سماق بمکیم
faryad.taze2
faryad.taze2
٩١/١٢/٠٨
١
٠
درود بر مازیار عزیز... :-) عالی بود رفیق :-) مرسی :-)
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٢/٠٨
١
٠
سپاس استاد اخوان.... چشماتون قشنگ می بینه.... :)
faryad.taze2
faryad.taze2
٩١/١٢/٠٨
٠
٠
می گم مازیار بیا بازی این هفته رو با هم بریم. من باید برم. پایه ای با هم بریم؟
چرا ناشناس مهشیدم
چرا ناشناس مهشیدم
٩١/١٢/٠٨
٠
٠
........
بامعرفت
بامعرفت
٩١/١٢/٠٩
٠
٠
سلام منم تبریک میگم . راستی احوال جناب مازیار حکاک چطوره ؟ ما رو که یادت هست ؟ مهدی شاندیزی از بچه های قدیم شاهد امام هستم رفیق.
پربازدیدتریـــن ها
عوضی شده بود

من او را کشتم

٩٧/٠٢/٢٣
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٣
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
همیشه به آدم های احساسی می گویند

کمی منطقی باش

٩٧/٠٢/٢٣
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
این حجم ندانستن

خدایا تا کی؟

٩٧/٠٢/٢٣
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠