انگیزه به شرط چاقو!
چگونه به یک موجود باانگیزه تبدیل شویم!

انگیزه به شرط چاقو!

نویسنده : زهرا خنداندل

گاهی وقت‌ها حال هیچ‌کس و هیچ کار را ندارید، دست به هر کاری هم که می‌خواهید بزنید، افعال نمی‌شود و نخواهد شد را مدام با خودتان صرف می‌کنید. خلاصه بگویم انگیزه ندارید، یا به قول خودمان حالش نیست! رفتیم سراغ این‌که حال شما را جا بیاوریم و به شما انگیزه تزریق کنیم درحد تیم ملی! بیایید یک امتحان بکنید راه حل ما را امتحان کنید! بدو بدو انگیزه به شرط چاقو!

 

-امروز نوبت یک کاره تازه است 

اگر به گذشته نگاه كنيد، متوجه خواهيد شد كه بسيار پيش آمده، براي انجام كاري بي‌نهايت هيجان زده بوده‌ايد و پس از گذشت زمان كم‌كم از شدت شور و هيجان شما كاسته شده است. خوب اين طبيعي است. ايجاد انگيزه مانند دوش گرفتن است، شما براي نظافت بدن خود بايد هر روز يا يك روز در ميان حمام كنيد. و اگر اين كار را نكنيد ديگر تميز و شاداب نيستيد. انگيزه هم مانند پاكيزگي ماندگار نيست. بنابراين بايد هر روز و هر لحظه آن را تازه كنيد. حال مي‌دانيم كه بايد انگيزه و شور شوق خود را مرتباً تمديد كنيم. اما چگونه؟

 

-باید این کارها را بکنم!

انگيزه يعني داشتن دليل براي انجام كار. خوب همه مي‌دانيم براي انجام هر كاري به يك دليل نياز داريد. و دليلي كه شما داريد از نگرش شما به زندگي ناشي مي‌شود. بنابراين چشم انداز شما بايد به اندازه كافي بزرگ باشد. تا براي شما ايجاد انگيزه و شور شوق نمايد. بگذاريد براي شما يك مثال بياورم: فرض كنيد در آمد شما 500 هزار تومان در ماه باشد. حال اگر با اين ديد كار كنيد كه در آمد خود را به 600 هزار تومان در ماه برسانيد، انگيزه شما خيلي قوي نخواهد بود، چون هدف كوچكي انتخاب كرده‌ايد. حال اگر براي خود چشم اندازي تعريف كنيد كه براي خود يك كار كاسبي پر رونق مستقل با 5 ميليون تومان درآمد ماهيانه در نظر بگيريد. انگيزه شما براي كار و تلاش بسيار بيشتر خواهد بود. البته براي رسيدن به هدف بزرگتر بايد برنامه و استراتژي مشخص داشته باشيد و روي آن كار كنيد. آن را به اهداف كوچكتر تقسيم كنيد ولي هدف اصلي خود را در خاطر داشته باشيد. در اين شرايط با پشتكار بيشتر برنامه خود را اجرا خواهيد كرد. پس فراموش نكنيد كه در انتخاب هدف دست و دلباز باشيد و هدف بزرگي براي خود انتخاب كنيد.

 

-تازه اول خط هستید!

حال كه شما يك هدف مهم قابل دفاع و با ارزش براي جنگيدن داريد. وقت آن رسيده كه تلاش و كوشش خود را شروع كنيد. توصيه من به شما اين است كه در ابتداي راه تلاش و كوشش خود را مضاعف كنيد. فرض كنيد براي كاهش وزن و تناسب اندام تلاش مي‌كنيد. حال اگر چند كيلوي اول را با تلاش بيشتري وزن كم كنيد از كار خود رضايت بيشتري خواهيد داشت و با اعتماد به نفس بيشتر به تلاش خود ادامه مي‌دهيد. بنابراين تلاش و كوشش شما در ابتداي راه بسيار مهم است تا با اميد بيشتر به سمت هدف حركت كنيد.

 

-شما آزاد هستید

همان‌طور كه قبلاً گفته شد بهتر است هدف اصلي خود را به اهداف كوچكتر تقسيم نماييد. با اين كار هر بار كه يك پله را گذرانديد، اميد شما براي رسيدن به مرحله بعد بيشتر مي‌شود. در عين حال مي‌توانيد براي خود يك جايزه قرار دهيد. مثلاً بعد از سه هفته كار سخت و گذشتن از يك مرحله به عنوان جايزه آخر هفته را مي‌توانيد با دوستان به گردش برويد.

 

-چقدر شیرین!

براي رسيدن به اهداف بزرگ هميشه موانع و مشكلات سر راه شما سبز مي‌شوند. و گاه اين موانع غير قابل عبور به نظر مي‌رسند. در اين هنگام يادآوري هدف بزرگ و زيباي شماست كه مي‌تواند به شما در گذشتن از مشكلات كمك كند. براي اين كار راه‌هاي مختلف وجود دارد. مثلا مي‌توانيد از اهداف خود را به صورت جملات زيبايي با خط خوش در محل كار و در مقابل ديدگان خود  قرار دهيد. يا حتي مي‌توانيد در صورت امكان از آن‌ها پوستر تهيه كنيد.

 

-من می‌توانم

وقتي كه قدم در راهي مي‌نهيد با تجارب مختلفي مواجه مي‌شويد. كه به توانايي‌ها و مهارت‌هاي شما مي‌افزايد. حال اگر به گذشته برگرديد و توانايي‌هاي كنوني خود را با آن زمان مقايسه كنيد، متوجه اين تغييرات در خود مي‌شويد. مي‌توانيد نمونه كارهاي قديمي خود را مرور كنيد. آن‌وقت است كه متوجه مشكلات قديمي (ناشي از بي‌تجربگي) مي‌شويد كه اكنون آن مشكلات را نداريد و اعتماد به نفس شما افزايش مي‌يابد.

 

- آن‌هایی که توانستند را بخوانید!

خواندن زندگينامه‌هاي افراد موفق چون ابو علي‌سينا، ابو ريحان بيروني، بيل گيتس، فرديناند پورشه و... كه بدون امكانات خاصي توانسته‌اند به موفقيت‌هاي بزرگي دست پيدا كنند. همانند روشن كردن موتور توليد انگيزه در شماست. لذا خواندن اين گونه كتاب‌ها و داستان‌ها را آن هم به طور مرتب به شما توصيه مي‌كنم. چون فوق العاده موثر است.

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
علیرضا
علیرضا
٩١/١٢/٠٨
١
٠
خیلی مفید بود جیم،ممنونم از خانوم خنداندل،امیدوارم که همه همیشه پر امید و انگیزه باشند:)
Eli-soltani
Eli-soltani
٩١/١٢/٠٨
٠
٠
ممنون بابت راهنماییتون :)
t.m
t.m
٩١/١٢/٠٨
٠
٠
انگیزه بیش تر ازین که به فرهاد برسم؟ ! ! !
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩١/١٢/٠٨
٠
٠
وات؟؟؟؟(آیکن هنگ و دهن باز و فک روی زمین و دندونا ریخته و کله کچل شده و ...)
t.m
t.m
٩١/١٢/٠٨
٠
٠
تاثیر داره کتابا ولی واسه من که چن روزه بوده!
مجید
مجید
٩١/١٢/٠٨
٠
٠
تازه اول خط!!!!!
milad85
milad85
٩١/١٢/٠٨
٠
٠
خوب بود
taba_sa
taba_sa
٩١/١٢/٠٨
٠
٠
ممنونم......
mery
mery
٩١/١٢/٠٨
٠
٠
به امید موفقــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــیــــــــــــــــــــــــــــت
mahtab-k
mahtab-k
٩١/١٢/٠٨
٠
٠
ممنون....خیلی خوب بود...اما این راها واسه من جواب نداده...نمیدونم چیکار کنم.....کلی با خودم کلنجار میرم اما انگیزم فقط چن روزه
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩١/١٢/٠٨
٠
٠
بسیار زیبا و خوب.مچکر
sahar.s
sahar.s
٩١/١٢/٠٩
٠
٠
انگیزه میخوام چیکار ! والا !
admin
admin
٩١/١٢/١٠
٠
٠
یک مطلب سبک زندگی جالب بود / جای این مطالب توی جیم خیلی خالی شده
shanba
shanba
٩٢/٠٤/١٨
٠
٠
کتاب واقعا تاثیر داره به شرطی که مداوم خونده بشه
پربازدیدتریـــن ها