چطور فیلم خوب ببینیم؟
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

نویسنده : mohammadreza_mir

این روزها با توجه به تولیدات انبوه سینمایی، دیدن فیلم خوب به امری مشکل بدل گشته است و همچنین با پیش رفت روز افزون صنعت فیلم سازی پیدا کردن اثر خوب سینمایی کاری به سختی کار پیدا کرن نمو در فیلم (در جستجوی نمو) است.
به این ترتیب و با توجه به وقت محدود، یک مخاطب همواره ترجیح می‌دهد گزیده‌ای از برترین فیلم‌های موجود را تماشا کند. چرا که هم از وقت خود نهایت استفاده را می‌برد و هم این که می‌تواند از فیلمی که تماشا می‌کند لذت کافی را ببرد و ارزش آثار سینمایی را بهتر درک می‌کند. اگرچه پارامترهای مختلفی برای ارزیابی یک فیلم وجود دارد اما شاید راحت‌ترین و دم دست‌ترین فاکتور برای یک مخاطب و یا سینما دوست (و نه صرفا یک منتقد و سینماشناس حرفه‌ای) میزان فروش و نمرات کسب شده توسط فیلم در سایت‌های معتبر سینمایی باشد.
در مورد میزان فروش که یک مسئله حایز اهمیت است و آن این است که فروش یک فیلم در دو بخش محاسبه می‌گردد (فروش داخلی و فروش مجموع=داخلی+جهانی).  اگرچه بعضی از فیلم‌ها دارای فروش داخلی بسیار بالایی‌اند (مانند برخی از فیلم‌های چینی و هندی) با این حال در جذب مخاطب جهانی موفق نیستند. چرا که ممکن است این گونه فیلم‌ها متناسب با فضای فرهنگ و علایق کشور مورد نظر ساخته و دارای جذابیت‌های بومی باشند. برای نمونه فیلم باهوبالی 2 و یا فیلم تایگر زنده است این دو فیلم که ساخته سینما هند است در کشور خود با فروش چشم‌گیری مواجه گشتند ولی خارج از کشور مخاطب های زیادی نداشته‌اند.
مسئله بعد مورد نمرات کسب شده توسط یک فیلم می‌باشد که در اینجا نگاهی به ان می‌اندازیم.

IMDB (Internet Movie Database)
بانک اطلاعاتی اینترنتی فیلم‌ها یا به طور مخفف (  IMDB) و البته متداولیکی از معروف‌ترین سیستم‌های نمره دهی فیلم‌های سینمایی می‌باشد که تقریبا غالب فیلم دوستان با آن آشنا هستند. این پایگاه کار خود را از سال ۱۹۹۰ آغاز کرده است و سیستم نمره‌دهی آن که از ۱ تا ۱۰ بر اساس فرمولی مشخص است به صورتی که رای مخاطبین به صورت مستقیم بر نمره نهایی موثر است. چنانچه می‌خواهید ملاکتان نمره‌ باشد، نکته‌ای که باید به آن دقت نمایید. تعداد رای‌دهندگان به یک فیلم است. چه بسا فیلم‌های بسیاری هستند که با چند صد رای دارای نمرات بالای ۸ هستند! هر چه تعداد رای دهندگان بالاتر میزان دقت نمره‌دهی و جامعیت نمره‌ی آن از دید مخاطبان بیشتر است (به این معنی که مخاطبان بیش‌تری آن را دیده‌اند و با علایق مختلف به آن نمره داده‌اند). معمولا فیلم‌های معروف بالای ۱۰۰ هزار رای در این پایگاه دارند. به عنوان مثال فیلم رستگاری در شائوشنگ (که در رتبه اول این سایت قرار دارد دارای نمره‌ی ۹.۳ و میزان رایی بالغ بر ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار است!

Metacritic
برخلاف پایگاه IMDB که نمره فیلم‌ها بر اساس امتیازات داده شده توسط مخاطبین محاسبه می‌گردد، در این پایگاه اساس نمره دهی بر اساس نمره‌ دهی منتقدین می‌باشد. سابقه این پایگاه کم‌تر از IMDB است و قدمت تاسیس آن به سال ۲۰۰۱ بر می‌گردد. این وب‌سایت نمرات منتقدین مختلف را به صورت میانگین و با ذکر تعداد منتقد بررسی کننده بیان می‌کند. سیستم نمره دهی آن از ۰ تا ۱۰۰ است و دارای ۵ بازه‌ی نمره دهی است که هر بازه معنی و رنگ‌بندی مشخصی دارد.
رنگ سبز(100_80):تحصین جهانی
رنگ سبز(80_61):بطور عمومی مطلوب
رنگ نارنجی(60_40): متوسط
قرمز(39_20) :بصورتی نامطلوب
قرمز(20_0):خیلی دوست نداشتنی

Rotten Tomatoes
پایگاه راتن تومیتوز (گوجه‌های گندیده!) در سال ۱۹۹۸ برای نقد و بررسی فیلم‌ها تاسیس گردید. این وب‌سایت نمرات منتقدین مختلف را به صورت میانگین و با ذکر تعداد منتقد بررسی کننده بیان می‌کند. سیستم نمره دهی آن از ۰ تا ۱۰۰ و بر اساس درصد بیان می‌گردد. وب‌سایت بر اساس نظرات منتقدین موجود در روزنامه‌ها و وب‌سایت‌‌های دیگر بر مبنای نظر مثبت آن‌ها برچسب گوجه تازه و چنانچه نظر منفی باشد برچسب گوجه گندیده را انتخاب می‌کند.
در وبگاه راتن تومیتوز فیلم‌های سینمایی نمره‌ای از ۰ تا ۱۰۰ درصد دریافت می‌کنند. فیلم‌های خوب باید با درصد مثبت از ۶۰٪ بیشتر باشند تا یک گوجه فرنگیِ رسیده نام بگیرند در غیر این صورت اگر فیلمی نمره پایین‌تر از ۶۰٪ دریافت کرد، فیلم اصطلاحاً راتِن یا گوجه فرنگیِ گندیده نامیده می‌شود. هر فیلم دو نمره دارد، نمره اصلی آن متعلق به تیم گوجه‌فرنگی‌ها و منتقدان است و نمره دوم به منتقدان منتخب که حدود ده نفر هستند تعلق دارد. بسیاری از منتقدین سینمایی نظیر راجر ایبرت، در این وبگاه نقد می‌نوشتند.
اگر چه نمرات بالای منتقدین به معنای کیفیت ساخت خوب یک فیلم است اما با نگاهی به فیلم‌های مورد تایید منتقدین و حتی برندگان جوایز اسکار به آسانی می‌توانید دریابید که نظرات یک بیننده معمولی چقدر با نظرات یک منتقد حرفه‌ای متفاوت است. برای نمونه بد نیست به ۱۰۰ فیلم برتر قرن ۲۱ از نگاه منتقدین نگاهی بیاندازید تا متوجه این اختلاف دیدگاه بشوید. به عنوان مثال فیلم نخست این لیست جاده مالهالند (Mulholland Drive) می‌باشد. بررسی این فیلم نشان می‌دهد اگرچه فیلم برتر متنقدین در قرن ۲۱ می‌باشد و دارای نمره‌ی IMDB برابر با ۸، راتن تومیتوز ۸۳ درصد و نمره‌ی ۶۷ در متاکریتیک است، با این حال از لحاظ فروش به زحمت توانسته حتی بودجه‌ی ساخت خود را تامین کند (بودجه: ۱۵ میلیون دلار، میزان فروش: ۲۰ میلیون دلار)!و حتی در گذشته هم این امر بارها تکرار شده است همچون فیلم همشهری کین .

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
دختر آبان
دختر آبان
٩٧/٠٢/٢٧
١
٠
تحصین؟؟ اشتباه تایپیه یا معنی دیگه ای داره؟؟ / اطلاعات جالب و خوبی بود :) گوجه فرنگی مخصوصا :)) مرسی :)
mohammadreza_mir
mohammadreza_mir
٩٧/٠٣/٠١
٠
٠
دیگه بعضی اوقات از دست در میره .شرمنده
asal_sadeghi
asal_sadeghi
٩٧/٠٢/٢٧
١
٠
بیشتر وختا که به پیشنهادIMDBفیلیمو دیدم اففتضاح بوده.مخصوصا کمدیاش.در ضمن برای اون پستتون که در مورد فیلم نوار بود کامنتی گذاشتم که به پاسخش خیلی نیاز دارم لدفا اگه چیزی در اون مورد میدونین در جوابش بذارین اقای میر
mohammadreza_mir
mohammadreza_mir
٩٧/٠٣/٠١
٠
٠
سلام.خسته نباشید.اره یامه فکر کنم جوابشو دادم.این مقاله میتونه جواب اون سوال شما هم باشه.
notareal
notareal
٩٧/٠٢/٢٨
٢
٠
درود.// آموزنده بود، با خشنودی به کار خواهم گرفت؛ سپاس گزارم.// با پوزش، چند واژه و گزاره را، رخصت دهید که، یاد آوری کنم. واژه «ارزیابی» (evaluate) جای گزین «محاسبه» (calculate)، شایسته که، گردد. «Mulholland Drive» به چم «جاده کوهستانی مال هالند» می باشد. «Drive» در نشان های راهنمایی و رانندگی کشورهای انگلیسی زبان جاده هایی را گویند که گونه ی (نوع) پیرامون(ی) جاده در کاربرد واژه «جاده» پنهان (مستتر) است. از این رو، و از برای نمونه، جاده ای ازمیان جنگل گیسوم در تالش، شایسته که نامش باشد Gisoom drive (جاده جنگلی گیسوم).// گرامی، من نیز هرازگاهی در دست انداز «س» و «ص،» «ذ» و «ز،» و و . . . گیر می کنم. شایسته که یادآور شوم «تحسین» جای گزین « تحصین» گردد.// گرچه این خُرد واژه ها و گزارها از نوشته خوب شما هیچ نکاهد.// روزگارتان به کام باد.
notareal
notareal
٩٧/٠٢/٢٨
١
٠
بازتاب دیدگاه ام چندین دَمَک (ثانیه) پس از جای دادن (درج) فرنجام (رکورد) «یاهو» را شکست، آفرین بر فرمدار (ادمین)- استروید سیری چند است؟
mohammadreza_mir
mohammadreza_mir
٩٧/٠٣/٠١
٠
٠
سلام.ممنونم که برای نوشته من وقت گذاشتید خوشحالم که اینقدر با دقت خونید. برای واژه ارزیابی و محاسبه چون فرمول خاصی دارن برای نمره دادن پس بهترین واژه محاسبه کردن هستش چون بر حسب داده های ورودی خروجی میگیرن که در سایت imdb کاملا مشهود هست. برای جاده مالهالند هم اسم فیلم این هستش و چیزی برای تغییر وجود نداره (جاده مالهالند)اسم مکانی هستش که فیلم در ان اتفاق میفته ما در فارسی هم مینویسیم مثلا(خیابان پیروزی) و زبان محاوره ای را کم استفاده میکنیم.و پیشنهاد ویژه من دیدن این فیلم به شما خواهد بود. و در پایان بخاطر غلط املایی که به وجود اماده عذر میخواهم.
پربازدیدتریـــن ها