Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - حلقه‌ی زائد www.jeem.ir
حلقه‌ی زائد
این حلقه چیست؟

حلقه‌ی زائد

نویسنده : محسن_قربانی

تفکر، منش و مدل زندگی مردم ایران، زاویه‌ی شدیدی با تفکر و مدل زندگی مورد تایید حکومت و نظام جمهوری اسلامی دارد. این تفاوت و زاویه از کجا نشأت می‌گیرد؟ مگر دولت‌مردان ما از همین مردم نیستند؟ مگر مردم ما همان کسانی نیستند که دولت‌مردان را انتخاب می‌کنند؟ حلقه‌ی زنجیر مردم-حکومت ظاهرا در هم تنیده اما در باطن امر از هم جدا هستند. انگار حلقه‌ی دیگری میان مردم و حکومت قرار دارد که به محض جدا شدن عضوی از مردم و ورود آن به حلقه حکومت، ابتدا باید از حلقه‌ی میانی عبور کند. اما این حلقه میانی چیست؟

چرا آنچه را که مردم ایران می‌پسندند مورد خوشایند حکومت جمهوری اسلامی نیست و آنچه را هم که حکومت جمهوری اسلامی می‌پسندد مورد اقبال و توجه مردم ایران نیست؟ این گسست و دوپاره‌گی پس از چهار دهه نشان از چیست؟ چرا رفتار مردم ایران هیچ شباهتی به رفتار دولت‌مردان جمهوری اسلامی ندارد در صورتی کم‌تر نظام سیاسی را در دنیا می‌بینید که جنس تفکر و مدل زندگی مردم آن متضاد با خواست و شیوه‌ی زندگی مطلوب مورد تایید همان نظام باشد؟ رسانه‌های دیداری و شنیداری نظام‌های سیاسی دموکراتیک، دنیا بازتابی است از زندگی واقعی مردم همان پیکره‌های سیاسی، اما به‌راستی در ایران چنین است؟ رسانه‌های ما به راستی آن چیزی را نشان می‌دهند که نشان از رفتار و سلایق زندگی مردم ایران دارد و مردم ایران حقیقتا آنچه را که می‌خواهند از رسانه‌های حکومت مطلوب خود می‌بینند؟ اگر حلقه‌ی مردم-حکومت چنان که القا می‌شود پیوسته و در هم تنیده است، پس نباید اختلاف دیدگاه بنیادی میان خواست مردم و خواست حکومت وجود داشته باشد اما انگار واقعیت چیز دیگری است. حلقه‌ای دیگر میان مردم و دولت ایده‌آل‌شان قرار گرفته است. حلقه‌ای زائد و منسوخ که نه از جنس حلقه‌ی مردم است و نه از جنس حلقه‌ی دولت ایده‌آل‌شان است. حلقه‌ای کوچک که عرصه زندگی را هم بر حلقه‌ی مردم تنگ کرده است و هم جلوی شکل‌گیری دولت ایده‌آل مردم را می‌گیرد به طوری که به غیر از خود جای تحرک و آزادی دیگری برای دیگر حلقه‌های زنجیر ایران باقی نگذاشته است. حلقه‌ای میانی که با اینکه می‌دانیم چیست، اما ترجیح است نامی از آن برده نشود.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
شهرام -بذلی
شهرام -بذلی
٩٧/٠٢/١١
٣
٠
با سلام ..این یادداشت پر از سوال های بی جوابیست که همه ما بدون هیچ قید و شرطی جواب آنرا میدانیم .......دروغ بی اعتمادی و دیگر هیچ
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٧/٠٢/١٢
٢
٠
سوء استفاده از اعتماد
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/٠٢/١٢
٠
٠
داستان حلقه ها
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٧/٠٢/١٢
١
٠
یاد ارباب حلقه ها افتادم
Ali_emadi
Ali_emadi
٩٧/٠٢/١٢
٠
١
این همه سوال که جوابی ندادین واسش، اگه به جاش یه دونه از همینارو جواب میدادین مفید تر و کاربردی‌تر بود
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٧/٠٢/١٢
٠
٠
مفیدتر و کاربردی تر از این که مجبور شدی فکر کنی و مشتاق باشی برای این همه سوال بی جواب؟
Ali_emadi
Ali_emadi
٩٧/٠٢/١٢
٠
١
این‌ها و خیلی سوال‌های دیگه سوال مشترک همه مردمه تقریبا،خیلیا مثل من جواب همه این سوالا رو میدونن(هرکسی با یه منطقی). شما میتونستین با پاسخ به یکی یا چندتاش به صورت خلاصه دیدگاه خودتونو منتشر کنین،
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٧/٠٢/١٣
٠
٠
متاسفانه جوابی رو که نوشتم هنوز تایید نشده
سمنو :|
سمنو :|
٩٧/٠٢/١٣
٠
١
چی حلقه تو حلقه ای شد :| نه دولت مردان ما از همین مردم نیستن . ینی تا وقتی که جزء مردم عادی هستن، چرا از همین مردمن. ولی وقتی همین مردم انتخابشون میکنن، دیگه جزء مردم نیستن :)
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٧/٠٢/١٣
٠
١
پرا سمنو آخه؟! سمانه به این قشنگی
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٧/٠٢/١٣
٠
٠
چرا
سمنو :|
سمنو :|
٩٧/٠٢/١٣
٠
١
همینجوری رو حساب معرفت...بدشم مگه کسی منکر زیبایی سمانه شده؟؟😐
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٧/٠٢/١٣
٠
٠
هیچ کس جرات نداره همچین جسارتی رو بکنه
لیلی
لیلی
٩٧/٠٢/٢٤
٠
٠
سمنو :| ضایست که!اسم آدم نیست خب،بزارش همون سمانه
S_RAZMEGAHE
S_RAZMEGAHE
٩٧/٠٢/١٣
٠
٢
این وجیزه رو که زحمت کشیدین و تهیه کردین بیشتر میشه گفت که نظر شخصی شماست و شما آزادین که نظرتون رو بگید. اما به نظر من از جانب مردم صحبت کردن و جامعه رو تو دستگاه گسست و پارگی قرار دادن نه تنها بی انصافیست بلکه گاهی بوی خیانت هم به مشام میرسه. فرمودین " تفکر،منش و مدل زندگی مردم ایران تفاوت شدیدی با تفکر حکومت ایران داره. بهتره قبل از مقایسه نوع جهان بینی حکومتی و جامعه یک تعریف مشخصی از نوع زندگی داشته باشیم. یک تعریفی از زندگی که هم معقول و هم مورد پسند آحاد جامعه باشه. دوباره فرمودین که آنچه را که مردم جامعه میپسندند حکومت نمیپسنده و بالعکس.! بهتر بود که برای روشن شدن مفهمو چند نمونه مثال هم میزدین تا مشخص بشه این گسست و دوپارگی که فرمودین کی و کجا نمود داشته. جناب قربانی عزیز اگر در برخی موضوعات مردم با دولت یا قوه مجریه اختلاف دارن و این اختلاف شاید عمیق و جدی هم باشه نباید اون رو به پای حکومت و نظام کشورمون گذاشته بشه. در همه جای دنیا اختلافات و درگیری هایی بین قشری از مردم با دولت وقتشون دارن که این اختلاف طبیعی و قابل دفاعه . صحبت از حلقه کردین و فرمودین این حلقه عرصه رو به مردم تنگ میکنه. من قبول دارم حرف شما رو. متاسفانه بعضی مسئولین و صاحب منسب های کشور که انتخاب خود مردم هستند متاسفانه هیچ درکی از جامعه ندارن. جمله آخرتون که فرمودین این حلقه میانی که هممون میدونیم چیست اما ترجیح است که نامی برده نشود، رو اگر قرار بود نامی برده نشه پس چرا اشاره میشه.!! آقای قربانی عزیز، مردم حکومتشون رو دوست دارن ، انقلابشون رو دوست دارن بابتش هزینه های گزافی دادن ، اگر هم مشکلاتی هم هست در دستگاه دولت است نه حکومت. جنابعالی هیچ وجه تمایزی بین این موارد قائل نشدین.
S_RAZMEGAHE
S_RAZMEGAHE
٩٧/٠٢/١٣
٠
١
"کم‌تر نظام سیاسی را در دنیا می‌بینید که جنس تفکر و مدل زندگی مردم آن متضاد با خواست و شیوه‌ی زندگی مطلوب مورد تایید همان نظام باشد .!! این تحقیق و بررسی رو با کدوم شاخص بررسی کردین.؟! کدوم یک از نظام های سیاسی سلطه بر وفق مردمشون هستند که رسانه هاشون باشن؟! رسانه نظام های سیاسی غرب فقط و فقط بر طبل اسلام ستیزی کوبیدن و نتیجه اون میشه حمله به کشورهای ضعیف مسلمان و خودشون هم در نهایت اعلام میکنن ما دوروغ گفتیم و منافع ما ایجاب میکرد که رسانه ها رو همسوی خودمون بیاریم.! جنابعالی صرف نظر از تصمیم درست و اخلاقی نظام های سیاسی در مورد نحوه زندگی و جنس تفکر آن ها، از نوع تصمیم سازیشون تقدیر کردین و به رخ نظام اسلامی ها کشیدین. جناب قربانی عزیز بهتره که عمق نگاهتون رو به موضوعات سیاسی دقیقتر و مبتنی بر اصول والای انقلاب تنظیم کنید.
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٧/٠٢/١٣
١
٠
شاخص: یک نظام سیاسی دموکراتیک رو نام ببر که جلوی شکل گیری احزاب و گروه و سندیکاهای کارگری و ... گرفته باشه، روزنامه و رسانه (صدا و تصویر و شبکه تلویزیونی اختصاصی) حزب و گروه مخالفان رو بسته باشه و منتقدان نظام سیاسیش پناهنده کشورهای رقیب شده باشن. (از همینجا شروع کنیم و یاد بگیریم که خودمون و در جبهه خدا و پیغمبر و اسلام و اصطلاحا حق قرار ندیم و طرف مقابلمون و جبهه ناحق!)
S_RAZMEGAHE
S_RAZMEGAHE
٩٧/٠٢/١٣
٠
١
این بزرگترین جفا به نظام ماست که بگیم ما به حق هستیم و بقیه نا حق. این انگیه که دوستان اپوزسیون و جیره خوار اون ور آبی به ما میبندند.(البته در جواب سخن شما نیست). چون گفتین یک نظام سیاسی دموکراتیک رو نام ببرم: نظام سیاسی فرانسه که خودش رو مهد دموکراسی و حقوق بشر میدونه و چند وقت پیش تو روزنامه لوفیگارو عنوان شده که منشور حقوق بشر رو قراره از فرانسه پس بگیرن بخاطر برخورد های شدید با سندیکاهای کارگری. چند وقت پیش هم اخبارشو شنیدیم. من نه فقط یک نمونه بلکه چند صد نمونه برای جنابعالی مثال عینی میارم تا چشمتون رو به حقایق بیشتر باز کنم. یک نمونه از اون انتقاد به قضیه هولوکاست و افسانه سرایی های نظام سلطه که در صورت نقد این افسانه ساختگی مطابق قوانین بیخودی پلیس بین الملل شما حتما تحت پیگرد قضایی قرار خواهی گرفت. اینکه میفرمائید منتقد سیاسی پناهنده کشورهای دیگه میشه ابتدا باید ببینیم که چرا این به ظاهر منتقدین نظام، پناهنده کشورهای دیگه میشن. آیا نظام اسلامی قراره که ایشان رو به زندان های سیاسی ببرن؟ قطعا جواب منفیه . یکی از سرسخت ترین منتقدین نظام ما جناب آقای صادق زیبا کلامه. ایشون براحتی جلسات انتقاد و تدریسشون رو دارن. اینکه چرا بعضی آقایون به ظاهر منتقد جذب کشورهای دیگه میشم به نظرم باید دلیلش رو جای دیگه دنبال کرد. دلیلش چیزی نیست جز چرب تر و تپل تر بودن نان اونطرفی هاست. . یک نمونه دیگه اون نظام اسلامی ما هیچ موقع و هیچگاه با مخالفش برخورد نکرده و فضای انتقاد یک فضای کاملا باز و آزادیه. اما یک نکته رو باید فراموش نکرد فتنه گر با منتقد کاملا فرق میکنه. فتنه گران اختلافات سیاسی رو در کف خیابان ها دنبال میکنند ومنتقدین در جلسات چالش انگیز.
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٧/٠٢/١٣
١
٠
1.در مورد فعالیت آزادانه احزاب سیاسی و روزنامه و رسانه اختصاصیشون هم یک توضیحی بدید لطفا. 2. بازهم دقت نکردی و درست نخوندی کامنتم. صحبت سر بودن یا نبودن سندیکا (معلمین، کارگری) است نه نوع بخورد! اینکه در فرانسه‌ای که مثال زدی یک رئیس سندیکایی وجود داره و فراخوان میده برای تظاهرات عمومی و نه دولت و نه نظام سیاسی فرانسه حق نداره جلوش و بگیره و تنها در صورت بهم ریختن اوضاع و اغتشاش برخورد میکنه هم اصلا لازم نیست در موردش صحبت کنیم. :) 3. ((یک نمونه دیگه اون نظام اسلامی ما هیچ موقع و هیچگاه با مخالفش برخورد نکرده و فضای انتقاد یک فضای کاملا باز و آزادیه. )) همین یک جمله کافیه که دست بدیم و روی هم و ببوسیم و صلوات بفرستیم. گفتگوی خوبی بود فقط مشخص کن من شما رو خانم صدا کنم یا آقا. مرسی
S_RAZMEGAHE
S_RAZMEGAHE
٩٧/٠٢/١٥
٠
٢
جناب قربانی عزیز احزاب و گروه های مختلف سیاسی همین الان هم دارن فعالیت خودشون رو انجام میدن. کدوم حزب سیاسی هست که اجازه فعالیت نداره.؟! یکی از جریان های سیاسی که حقا و انصافا ظلم های بسیار زیادی در حق نظام ما کرد همین حزب اصلاح طلب مخلوعه. الان هم که میبینید دارن فعالیت می کنند ،روزنامه هم دارن رسانه هم دارن. قبل از اینکه دست بدیم و صورت هم رو ببوسیم و صلوات بفرستیم بفرمائید که دقیقا دنبال چی هستین.! جناب قربانی عزیز نظام کشور ما یکی از پاک ترین، مردم سالارترین و آزادترین نظام های سیاسی دنیاست. گروه ها و احزاب سیاسی تا جایی که به امنیت ملی خدشه وارد نکنند آزادن هر نوع فعالیتی بکنن.(کما اینکه به امنیت ملی خدشه وارد کردند و هنوز هم نظام با رافت خاص خودش اجازه فعالیت به این گروه ها رو داده و میده). ضمنا اسم من حمید و فامیلم رزمگاهی.
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٧/٠٢/١٣
١
٠
متاسفانه جواب بعضی از دوستان منتشر نشد. عذرخواهی می‌کنم
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٧/٠٢/١٣
٠
٠
جناب قربانی عزیز سلام - با عرض پوزش و بدون هیچ جهت گیری پیرامون نظرات اخیرتون مبنی بر درست بودن یا نبودنشون، پاسخ های شما در محدوده خط قرمزهای سایت جیم هست و از انتشار 2 کامنت اخیر شما معذوریم
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٧/٠٢/١٣
١
٠
ممنون که شفاف مطرح کردید. من نگران این بودم که دوستان دلخور بشن از اینکه جواب کامنتشون و ندادم.
S_RAZMEGAHE
S_RAZMEGAHE
٩٧/٠٢/١٣
٠
١
جناب قربانی عزیز اگر امکانش هست نظراتتون رو اگر امکانش هست با کمی ادیت بگین. انشالله در محدوده سایت جیم باشه.
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٧/٠٢/١٣
٢
٠
دلیل اصلی این که یادداشت من با سوالات بدون جواب مطرح شده همینه. ادیت کردنش مساوی است با یک متن خنثی و بی حال که نخوندنش بهتر از خوندشه.
شهرام -بذلی
شهرام -بذلی
٩٧/٠٢/١٤
١
٠
استاد قربانی عزیز ..اگر سوال های بی جواب یادداشتتون منتشر میشد .خوب بود در مورد این متن بنظر قابل تامل یه بحث جدیدی رو مطرح میکردیم ....تا به نتیجه خوبی برسیم ...پیشنهاد میکنم ی چالش در همین باب در قسمت انجمن سایت مطرح کنید تا با آزادی فکری بهتر و بیشتری بشود بحث و تبادل نظر نمود ...البته در همه حال احترام گذاشتن به قوانین سایت هم مورد قبوله و باید انجام پذیرد .....ولی من بیشتر قلم آبدارچی ماکروسافت شما رو دوست دارم ...ای کاش هرز گاهی هم در اون راستا یادداشت بزارین ....ممنون
n_hasannejad
n_hasannejad
٩٧/٠٢/٢٩
٠
٠
چقدر قلمتون در این متن، شیوا و منطقی و پر از حقیقت بود. عالی:))
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٧/٠٣/٠١
٠
٠
ممنون از تعریفتون.