زندگی کردن به مثابه‌ی دیده شدن
نسیم اقدم واقعا مرده است

زندگی کردن به مثابه‌ی دیده شدن

نویسنده : گزینه جیم

نسیم نجفی اقدم؛ دختری‌ست که چند روز قبل به‌دلیل فیلتر شدن ویدیوهایش از سوی یوتیوب، حمله‌ای مسلحانه را به ساختمان یوتیوب ترتیب داد و بعد از زخمی کردن سه نفر در نهایت خودش را با یک تیر خلاص کرد. یک ماه قبل در ماجرایی دیگر پسر و دختری برای بالا بردن فالوورهایشان در یوتیوب، مانور دیگری به راه انداختند. پسر در یک ویدیو کتابی قطور را جلوی سینه‌ی خودش می‌گیرد و از دوست دخترش می‌خواهد با کُلت به سمت او شلیک کند تا همه ببینند که تیر از کتاب رد نمی‌شود. تیر البته رد شد، پسر در عرض چند ثانیه مُرد و دختر به جرم شلیک به او برای شش ماه زندان افتاد.

چطور می‌توان به یک سلبریتی بدل شد؟

به‌نظر می‌رسد این پرسش به مسئله‌ای کاملا جدی و پیچیده در جهان مدرن بدل شده باشد. در این جهان تازه مفهوم «زندگی» دچار نوعی اختلال معنایی شده و «زندگی کردن» به لحظاتِ «دیده شدن» تغییر معنا داده است. پهنه‌ی سابقن وسیعِ «زندگی» در حال کوچک شدن و آب رفتن است. آیا حالا دیگر می‌توان لحظات تنها بودن و مطالعه در یک اتاق را جزو غیر قابل انکاری از «زندگی» و «تجربه‌ی زیسته‌»ی یک فرد به حساب آورد؟ پاسخِ شهروند/کاربرانِ جهان مدرن به وضوح این خواهد بود: اگر عکس/ویدیویی از تنهایی شما در اتاق و یا جمله‌ای به اشتراک گذاشته شده از کتابی که خوانده‌ایده موجود باشد، و در یک کلام اگر در «تنهایی محض» خودتان به نوعی «قابل مشاهده» بوده باشید، مشغول «زندگی کردن» بوده‌اید در غیر اینصورت لحظه‌ی قطعیِ شما قابل تردید است. بله؛ واقعیت این است که مفهوم «زیستن» در حال محدود شدن به دقایقی‌ست که همه در آن مشغول «نشان دادن» خودمان بوده‌ایم. لحظه‌ای که قابل مشاهده نباشد، وجود ندارد و با چنین پیشفرضی «سلبریتی» کسی‌ست که بیش از هر کس دیگری مشغول زندگی کردن و تجربه‌ی زندگی‌ست. او در مقایسه با سایر کاربران سهم بسیار بزرگ‌تری از «زندگی» را تجربه می‌کند چرا که در تمام لحظات قابل «دیده شدن» است. آنچه که نسیم نجفی را به خودکشی کشانده اما کوچک کردن سهم او از زندگی‌ست. یوتیوب با فیلتر کردن ویدیوهای نسیم، امکان «زندگی» در معنای موسع‌اش را از او گرفته و تلویحن او را به «مرگ» دعوت کرده است. #نسیم_نجفی_اقدم اما چکار کرده است؟ او برای زنده ماندن دست به اسلحه برده، و در مبارزه‌ای نمادین با نهادی که عامل «ندیده شدن» و «فیلترینگ» او بود، واقعا مُرده است!

به قلم سعیده کشاورزی

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٧/٠١/٢٠
٠
٠
:|
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٧/٠١/٢٠
٠
٠
خدایش بیامرزد :|
لیلی
لیلی
٩٧/٠٢/٠٧
٠
٠
اگه کلیپاشو دیده بودی همچین حرفی نمیزدی.. از اون داغونای روزگار بودا..کلیپاش خیلی زشت و وقیحانه و افتضاح بود خداروشکر فیلتر و سانسور شد و به درک واصل شد
n_hasannejad
n_hasannejad
٩٧/٠١/٢٠
٠
١
من واقعاً انگیزه انجان این کارها رو نمی فهمم !!!!
لیلی
لیلی
٩٧/٠٢/٠٧
٠
٠
این ادمها عقده دیده شدن دارن و وقتی این نیاز کاذب برطرف نمیشه خودکشی میکنند که بعد از مرگ دید بشن:[
پربازدیدتریـــن ها