به نقی معمولی می خندیم؟
یا به خویشتن خویش!

به نقی معمولی می خندیم؟

نویسنده : گزینه جیم

قطعاً پایتخت یکی از پربیننده‌ترین سریال‌های تلویزیونی است که تا‌به‌حال در ایران ساخته شده است. این سریال نه داستان خیلی پیچیده‌ای دارد و نه مانند سریال‌های خارجی مهیج و پر از جلوه‌های ویژه است. اتفاقا به نظر من، ما بیشتر از آن‌که جذب داستان‌های ساده‌ی سریال باشیم، مجذوب مکالمات و ارتباطات بین شخصیت‌های سریال هستیم، آنجا که انسانی‌ترین ویژگی‌های ما را به تصویر می‌کشند.

شخصیت‌های داستان رفتار‌های روزمره ما را به خوبی به توجه ما می‌آورند، به همین دلیل هم هست که خوب با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنیم.

طنز زمانی به بهترین نحو مخاطب خود را می‌خنداند که بتوانند تجربه روانی هشیار و ناهشیار مشترکی را در مخاطب زنده کند. یعنی مخاطب احساس آشناپنداری میان شخصیت داستان و حالات و رفتار‌های او و درونیات خود کند. احساس کند چیزی مشترک بین او و شخصیت داستان وجود دارد. به نظر می‌آید پایتخت به بهترین نحو از پس این کار بر آمده است و ما به حسادت ها رقابت‌ها کشمکش‌ها لجاجت‌ها و خودشیفتگی‌های شخصیت‌های داستان می‌خندیم چون هر روز این حالات را به نوعی در خود تجربه می‌کنیم.

از میان شخصیت‌های داستان به عقیده من نقی معمولی بیشترین شباهت را به شخصیت تک‌تک ما ایرانی‌ها دارد. او فردی است که مدام در حال رقابت کردن با اطرافیان خود است، از هر فرصتی استفاده می‌کند تا خود را مطرح کند و خود را برتر از اقوام و همشهری‌هایش نشان دهد. برای نشان دادن برتری خود دیگران را تخریب می‌کند، زحمات اطرافیان (ارسطو) را معمولاً بی‌اهمیت نشان می‌دهد اما کارهای کوچک خود را مهم و حیاتی می‌پندارد و تا مدت‌ها آن را به حالت سرکوفت بر سر افراد دیگر می‌کوبد. مانند زمانی که سوار بر بالن بود و مدام از اینکه چه لطف بزرگی در حق بقیه روا داشته است حرف می‌زد. عاشق نمایش دادن و مطرح کردن خود است و حسادت دیگران را نسبت به خود تحریک می‌کند، به این فکر می‌کند که عکس‌های سفر را برای گروه علی آبادی‌ها بفرستد تا همه شهر حسرت او را بخورند. خودشیفته وارانه خود را بیشتر از توانایی‌هایش تخمین می‌زند، به نظرش گرفتن مدرک مربیگری کشتی آنقدر بزرگ است که هر جای دنیا برود باید به او احترام بگذارند. با کوچک‌ترین پیشرفت جوگیر می‌شود و با غرور دیگران را از بالا به پایین نگاه می‌کند.

همچنین نقی معمولی شخصیتی مهربان و زورگو دارد و مانند اکثر ما ایرانی‌ها با توجیه مهربانی به خود حق هرگونه دخالت در زندگی اطرافیان خود را می‌دهد. معمولاً در قضاوت‌های خود عجول و هیجان‌زده و بی‌تدبیر است، بعد از قضاوت سریع پشیمان می‌شود اما هیچگاه از این رفتار درس عبرت نمی‌گیرد و باز همان رفتار و تکرار را می‌کند. شخصیتی تکانشی دارد یعنی به صورت لحظه‌ای جوش می‌آورد داد و فریاد راه می‌اندازد بدون بررسی عمل می‌کند و نهایتاً پشیمان می‌شود.

ارزش‌های اخلاقی او بر اساس منافعش تغییر می‌کند. برای مثال علیه موضوعی جبهه می‌گیرد و هنگامی که می‌فهمد آن موضوع نفعی به او نیز می‌رساند عقیده‌اش عوض می‌شود، برای مثال به ارسطو نسبت قاچاقچی لباس می‌دهد، اما به خاطر سفر رایگان همراه او به ترکیه می‌رود.

یکی از ویژگی‌های مشترک اغلب ما بانقی میل شدید او به نصیحت کردن و ادای انسان‌های همه چیز فهم را درآوردن است. هرگاه دیگران دچار شکست یا مشکل می شوند فرصت را غنیمت می‌شمارد و بادی به غب غب می‌اندازد و آن‌ها را سرزنش می کند. آن‌ها را سرکوفت می‌زند و می‌گوید که من قبلا به شما گفته بودم و اگر به حرف من گوش داده بودید دچار مشکل نمی‌شدید. از ویژگی‌های دیگر او لجاجت و یکدندگی و پافشاری کردن بر روی موضوعاتی است که اطلاع زیادی از آن‌ها ندارد.

در نهایت اینکه نقی شخصیتی خود محور، خود شیفته و هیجانی  ولی در عین حال مهربان و دوست داشتنی است. و آنکه نقی مثل اکثر مخاطبانش انسانی معمولی و مخلوطی از ویژگی‌های مثبت و منفی است. من بعید می‌دانم که چنین کاراکتری در هیچ جای دنیا بتواند تا این حد مردم را شیفته‌ی خود کند زیرا  ما ایرانیان آشناترین به این گونه رفتارها هستیم و هرکدام یک نقی معمولی درون خود نهفته داریم. خلاصه آنکه می‌توانیم نقی معمولی را بارها و بارها ببینیم و در آینه‌ی شخصیت او خویشتن را بیشتر بشناسیم و به نقی معمولی و رفتارهای خود از ته دل بخندیم.

به قلم ناصر سبزیان پور

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
n_hasannejad
n_hasannejad
٩٧/٠١/١٨
٣
٠
دقیقاً من بارها به این فکر کردم که نقی معمولی چقدر شبیه من و اطرافیانمه :)) و اما یک ویژگی دیگرش اینکه که خیلی به زنش و نظرات زنش احترام میذاره و اونا رو بی چون و چرا قبول میکنه :))
Far!de
Far!de
٩٧/٠١/١٨
١
٠
منم اتفاقاچن روز قبل داشتم به همین فکرمیکردم که اگه مثلاپایتختم مث فیلمای جناب فرهادی بره و جهانی شه،اونام بادیدن این فیلم انقدخوشحال میشن و ازته دل میخندن؟!که دقیقارسیدم به همین حرف شماکه این شخصیت هارو فقط ماایرانیاتوی خودمون! نهفته داریم و فقط ما ازتیکه و کنایه هایی که به هم میزنن باخبریم !!
amineh_hz
amineh_hz
٩٧/٠١/١٨
٠
٠
چه قدر خوب كه اینقدر دقیق به یك سریال نگاه كردین
h_sadat
h_sadat
٩٧/٠١/١٩
٠
٠
یه جورایی موافقم :)
سجاد رفائی نیا
سجاد رفائی نیا
٩٧/٠١/١٩
٢
٠
هر ایرانی یک نقی معمولی :/
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٧/٠١/٢٠
١
٠
خیلی درسته :)
پربازدیدتریـــن ها