در بهار چه بخوانیم؟
کتاب هایی که باید بخوانید

در بهار چه بخوانیم؟

نویسنده : Zahra_Talaei97

روزهای کش‌دار و طولانی بهاری که حوصله‌مان از اینترنت گردی سررفته و نمی‌دانیم چه کنیم، کتاب خواندن گزینه‌ی مناسبی است؛ کتاب‌هایی با حال و هوای بهار که از زمان جدای‌مان کند. کتاب‌های زیر گزینه‌هایی است که همیشه بهارم را با آن‌ها سپری می کنم، و مطمئنم حال شما را هم خوب می‌کند.

 

گلستان سعدی

اولین‌بار به واسطه‌ی کتاب های ادبیات در مدرسه با زبان شیرین سعدی آشنا شدم و حالا سعدی خوانی از عادت‌های جدی‌ام شده. سعدی با توصیفات مسحور کننده و دلنشین غرق‌ات می‌کند، با زبان شیرین حکایت‌ها نقل می‌کند و جذبت می‌کند. اگر تا الان سراغ‌اش نرفته‌اید، بهار برای شروع سعدی‌خوانی بهترین زمان است تا حض این فصل را ببرید. تصحیح گلستان محمدعلی فروغی مشهورین است اما تصحیح غلامحسین یوسفی با توضیح واژگان و پاورقی‌ها برای شروع گزینه‌ی بهتری است.

 

 

چنین کنند بزرگان

برای خیلی از ما روایت‌های تاریخی خشک و خسته کننده است اما این کتاب فرق دارد؛  همه ذهنیت و تجربه از تاریخ را کنار بگذارید و سراغش بروید. کتاب «چنین...» با ترجمه‌ی درخشان نجف دریابندری به شرح زندگی بزرگان تاریخ با لحنی طنز می‌پردازد و حسابی جذاب است.

 

 

آبلوموف

بعدازظهرهای بهار با رخوت و چرت گره خورده و آدم مدام وسوسه خواب بهاری می‌شود. حالا توی این حال، خواندن احوالات خان زاده‌ی تنبل روسی پیشنهاد مخصوص من است. آبلوموف از معروف‌ترین کتاب‌های قرن 19، توسط گانچاروف نوشته شده و حال مردی است که تنبلی شده جز جدانشدنی زندگی‌اش.

 

 

اشعار بیژن جلالی

اصلا بهار بدون شعر می‌شود؟ تجربه‌های شخصی‌ام از شعر خوانی کم است اما بیژن جلالی جز پیشنهادهای همیشگی‌ام است، این شاعر غریب زیبایی شناسی و دنیای فوق العاده‌ای دارد که برای هر کس که به شعر علاقه دارد، خواندن‌اش واجب است.

شعر زیر یکی از محبوب ترین‌های من از شعر سکوت است: 

زندگی

چون پر کاهی است

و زمان

چون باد

که آنرا از کف ما

می‌برد

و ما حیران

به اطراف می‌نگریم

و دلیلی

برای ناکامی خویش

می‌جوئیم

این‌ها لیست من بود، اگر شما هم کتابی دلچسب می‌شناسید به من هم بگویید.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
z_eskandari
z_eskandari
٩٧/٠١/١٢
٢
٠
مجموعه شش جلدی«هزارویک شب» بسیار دلنشین و اعتیاد آور است
Zahra_Talaei97
Zahra_Talaei97
٩٧/٠١/١٥
٠
٠
خیلی وقته قراره بخونم. ممنونم از معرفی
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٧/٠١/١٣
١
٠
ممنون بابت پیشنهاداتون :))
Zahra_Talaei97
Zahra_Talaei97
٩٧/٠١/١٥
٠
٠
امیدوارم لذت ببرید
shahram-bazli
shahram-bazli
٩٧/٠١/١٤
١
١
پیشنهاد های شما هم قابل تامل و حیرت انگیزه
Zahra_Talaei97
Zahra_Talaei97
٩٧/٠١/١٥
١
٠
ممنونم. لذت ببرید.
پربازدیدتریـــن ها