عکسی از تاریخ
تاریخ همواره تکرار می‌شود

عکسی از تاریخ

نویسنده : g_gimi

عکسی سیاه و سفید که در ۸ژوئن ۱۹۴۵ گرفته شده است توجهم را جلب می‌کند. درست در قلب برلین. فاتحینِ پیروز دور هم جمع شده‌اند. چیزی از آلمان باقی‌نمانده است جز نامی رایشتاگ ویران شده و پارلمان خراب شده است. اکنون ۹ روز از خودکشی پیشوا گذشته است و آلمان اینک تسلیم متفقین شده و برلین زیر چکمه‌های ارتش سرخ به سکوت ژرفی فرو رفته. سربازان کمونیست در قلب اروپای غربی سرمست پیروزی، ودکا می‌نوشند و به زنانِ شکست خورده، بیوه، و تسلیم شده و کودکان یتیم و اسیران جنگی نظاره می‌کنند تا این شکست برای همیشه زخمی بزند بر غرور ملی آلمان‌ها. گارد حامل درفش، با چکمه‌های براق اما این‌بار درفش‌ها نه بر آسمان و با احترام بر شانه‌های سربازان، که واژگون شده؛ به سمت آتش می‌روند تا جشن متفقین با سوزاندن آن‌ها کامل شود. میدان برلین که زمانی درفش‌های ارتش آلمان نازی را در باد خوش رقصانه دیده بود، حالا باید شاهد به آتش کشیده شدن غرور باشد. رزم نوازان می‌نوازند و طبل بزرگ می‌افتد زیر پای چپ تا جشن دومین شکست بزرگ آلمان‌ها کامل شود. زخمی بر دیواره تاریخ که تصویر می‌کند تمام ناکامی‌های شخصی را. 

2 دقیقه مانده به آغاز روز ۹ می ۱۹۴۵ سند تسلیم آلمان نازی توسط مارشال کایتل وزیرجنگ آلمان‌هاِ، امضا شد تا آبی باشد بر آتش تمام کوره‌های آدم سوزی. قفلی باشد بر ارودگاه های کار اجباری و پایانی بر خیال باطل نژاد برتر نازی‌ها و تاریخ نگاران بنویس‌اند که ظلم هرگز پایدار نیست و کاخش هر چند مرتفع تبدیل به ویرانکده‌ای می‌شود و این قانون نانوشته‌ای ایست که بر پیشانی قدرتمندان و زورگویان حک شده است .ژنرال ژکوف در میدان سرخ‌، سوار بر اسب رژه‌ی فتح می‌رود تا عنوان فاتح برلین را در تاریخ برای خود ثبت کند. اما این آغاز بود بر تمام هوس‌ها و عقده‌ها آغاز دنیای جدید. آغاز دو قطبی شدن دنیا و ظلم‌های افزون‌تر دنیای غرب و شرق دنیای کارگران و سرمایه‌داران. کمونیست‌ها و امپریالیست‌ها. آغاز جنگی جدید. آغاز رقابت تسلیحاتی، بمب‌های اتمی آغاز دیوارها برای جدا کردن ملت‌ها از هم و ویرانگی‌های عصر جدید. آغاز چک پوینت چارلی. بمب تزار. آغاز فتح ماهو از همه مهم‌تر آغاز جنگ جاسوسان.

جنگ جهانی دوم با ۷۴ میلیون کشته تمام می‌شود. اما جنگ‌ها تمام نمی‌شوند. بعد از هر فروپاشی دورانی جدید شروع می‌گردد. بعد از فروپاشی روم غربی، دنیا به قرون وسطی سقوط کرد. بعد از روم شرقی دنیا به رنسانس رسید. آغاز امپراطوری‌های جدید و‌حالا بعد از این رژه‌ی فاتحانه آغاز دوران جدید جنگ سرد دنیا را در آغوش می‌کشد. پیمان ورشو، در مقابل پیمان ناتو. یار‌کشی‌های کشور‌ها و جنگ‌هایی از سر خود خواهی و زیاده طلبی‌ها واستعمار کشوره‌های کوچک‌تر. دفاع فراتر هنوز بعد از قرن ها  دنیا بوی باروت و جنگ می‌دهد جنگ‌های مذهبی گویا قصد ندارند تمام شوند. اقتصادهای بزرگ، اقتصادهای کوچک را خُرد می‌کنند. صدای آزادی خواهان در نطفه خفه می‌شود مانند «بهارپراگ». جنگ نفت و قدرت و‌ جاسوسی شروع می‌شود. سایه‌ی مرگ  بر سر انسان سنگینی می‌کند  و این جاست که باید منتظر منجی بود بیاید و صلح جهانی پدیدار شود و این کابوس هزاران ساله را به رویایی شیرین تبدیل کند. 

من از تاریخ جز غم و درد‌های پیچیده در سطورش و اشک‌های مادران و معشوقان که خیس کرده هر صفحه‌ای از روزگار چیزی نیافتم که در خور انسانیت باشد. 

ما همه رفتنی هستیم اما آیندگان بدانند که تاریخ همواره تکرار می‌شود و این را بر دیواره دل حک کنند که انسان بودن بر هر چیز ارجحیت دارد .پاس داریم انسانیت را فرای هر چیزی و بنام اندیشه و انسانیت بنویسیم و بخوانیم که ما در پهنه تاریخ ناظریم. 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
n_hasannejad
n_hasannejad
٩٧/٠١/٢٠
٠
٠
خیلی خوب بود. چقدر لذت بردم از خوندن نوشته تون و اما یک انتقاد:"صدای آزادی خواهان در نطفه خفه می‌شود مانند «بهارپراگ»".....صدای آزادی خواهانی چون "بهارپراگ" در نطفه خفه می شود...شاید اینجوری بهتر بود:)) دوست داریم باز هم از این مدل نوشته هاتو ببینیم ازتون.....موفق باشید:))
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٧/٠١/٢٤
٠
٠
:)
لیلی
لیلی
٩٧/٠٢/٠٧
٠
٠
بعضی اوقات بهترین تفسیر را از یک ماجرا تاریخی و.. تو سایت میخونم 👏خیلی خوبه که هنوز ذهن های قوی و ماندگار در جمع جیمی ها وجود دارند
پربازدیدتریـــن ها