«و» مثل ولنتاین
التماس تفکر

«و» مثل ولنتاین

نویسنده : خآنوم خآصــ

حتما می‌دونید امروز چه روزی؟! بله، روز عشق و دوست داشتن که به همه‌تون تبریک میگم. می‌دونستید روزهای منتهی به روز ولنتاین، خصوصا خود روز؛ اوج رونق و کاسبی خیلی از مشاغل؟! مثلا در این ایام قیمت هر شاخه گل رز به پانزده هزار تومان تا بیست هزار تومان هم می‌رسه. توی همین اینستاگرام کم پیج نداریم برای فروش بسته بندی‌های مخصوص ولنتاین. بخوایم منصفانه نگاه کنیم و حداقل قیمت رو برای یک جعبه معمولی محتوی کمی شکلات و خرس و نوتلا در نظر بگیریم، میشه پنجاه هزارتومان (البته خنده داره این قیمت ولی ما همین رو ملاک می‌گیریم). 

عروسک‌های ولنتاین که معمولا خرس طبق مشاهداتم از 150 تومان هست تا 250 و بعضی‌ها هم 325 که همه‌شونم اتمام موجودی شدنن. رزرو کافی‌شاپ و رستوران هم هست که اون رو واردش نشیم. از همین بیرون نگاه کوچکی بهش می‌ندازیم و رد می‌شیم. 

تا چند سال پیش که فقط رسم بود آقا پسر کادو بده اما جدیدا مثل اینکه دختر خانوم‌ها هم یاد بودی میدن. پس کادو دخترخانوم به ارزش حداقل پنجاه هزارتومان و کادو آقا پسر هم به همین میزان که جمعا میشه 100 هزارتومان. خب حالا بیایم یه پله بالاتر و دید کلی‌تر؛ توی ایران نه! همین مشهد خودمون چند تا از این «دو نفره‌ها» هستن که حداقل 100 هزارتومان خرج می‌کنند؟ چون آمار سرسام‌آوره و با توجه به رده سنی بیشتری‌هامون، بیایم فقط برای سن بیست و دو سال بررسی کنیم. 

طبق آخرین سرشماری مشهد سی و یک هزار و پانصد و نه نفر آقای بیست و دوساله و سی و سه هزار و پونصد و پنجاه و سه نفر هم خانوم 22 ساله داریم، برای نتایج منصفانه همه‌ی این تعداد رو هم جز آمار حساب نمی‌کنیم! در نهایت انصاف میایم فقط و فقط یک پنجم از این تعداد رو بررسی می‌کنیم. چهارپنجم باقی رو اصلا حساب نمی‌کنیم! یک پنجم آقایون بیست و دوساله با گرد کردن به سمت پایین میشن شش هزارنفر و یک پنجم خانوم بیست و دوساله هم با صرف نظر از هفتصد و ده نفر میشن همون شش هزار نفر. یعنی دوازده هزار نفر خانوم و آقای بیست و دوساله  که جمعا صد هزار تومان خرج می کنند میشه یک میلیارد و دویست ملیون تومان. یک میلیارد و دویست میلیون هم که مجموع حداقل‌ها بود و برای یک رده سنی و یک شهر محاسبه شد! 

به شخصه با فکر کردن به آمار بقیه رده‌های سنی و شهر‌های دیگه خصوصا تهران سردرد میشم. بعد از این همه محاسبات و پایین و بالا می‌خواستم پست‌ها وپیام‌های چند وقت قبل رو یادآوری کنم. «چرا با وجود فقیر فقرا و ایتام خودمون بریم خداتومن پول بریزیم تو این هیئت‌ها؟ چه خبره؟»، «خدا رو خوش میاد این همه پول صرف عزاداری واسه امام حسین بشه بعد یه عده گرسنه بخوابن؟»، «می‌د‌‌ونید فلان هیئت شبی یک میلیارد پول مداح و سخنران و غذا میده؟! متاسفم براشون که چشاشون رو رو نیازمندهای شهر خودشون بستن بعد...» و... . 

اصلا هدفم قیاس بین روز ولنتاین و ایام عزاداری نیست. حرفم یه جمله است! چرا ما سایر ایام سال و سر مسائل دیگه کاملا نابیناییم و فقط ایام عزاداری عینک روشنفکری می‌زنیم؟ چرا یک‌بار از اون‌طرف قضیه نگاه نمی‌کنیم؟ چرا نمی‌گیم آی فلانی که هرماه اینقد پول واکسن و تغذیه برای حیوان خانگی‌ات خرج می‌کنی، چرا سرپرستی یه یتیم رو به عهده نمی‌گیری؟ آی فلانی که ایام محرم گله می‌کنی از خرج ودخل هیئت‌ها چرا حاضر نمیشی هزینه کادو ولتاینت رو خرج یک نیازمند کنی؟ پس دیدید که هرچیزی جایگاه و ارزش خودش رو داره و نباید به خاطر یه سری مسائل جوی صدامون رو تو بوق و کرنا کنیم؟

التماس تامل و تفکر

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/١١/٢٦
١
٠
اتفاقا اگرم مقایسه بود مقایسه ی به جا و خییییلی خوبی بود..حرف منم همینه ! مخصوصا سر همین زلزله کرمانشاه که همزمان بود با اربعین و ایناها چقدددر یه عده میگفتن این موکبا اصلا نیازی نیست و پولشونو بدن به زلزله زده ها و ....گرچه موکب ها هم کم نذاشتن و خییلی کمک کردن ولی بحث از این سری عقاید که میشه سریع یادشون میاد که عده ای هم هستن که نیاز دارن! ولی این عده موقع ولنتاین و هزینه های غیر واجب دیگه اصلا پیداشون نمیشه!فوق العاده خوب بود مرسی:)
s_bagherzadeh
s_bagherzadeh
٩٦/١١/٢٧
٠
٠
بسیار بسیار درست و بجاس. لایک به نویسنده مطلب و خانم صالحی.
خآنوم خآصــ
خآنوم خآصــ
٩٦/١١/٢٧
٠
٠
اول اینکه ممنون از نگاه و وقتی که گذاشتی سمانه جان.دوم اینکه من به عنوان کسی که قلم زدم این نوشته رو نمیتونستم عدالت رو در نوشتن رعایت نکنم، نمیشد تعصبی و از روی عقیده ی خودم بنویسم اما باز هم در پاسخ به نظر شما میگم بسیار بسیار بسیار مقایسه بی رحمانه و ناعادلانه ای هست قیاس بین پول خرج کردن برای این دو موضوع.دلیلش هم میگم؛ به نظر شما پولی که یهنفر میاد در راه امام حسین خرج میکنه مساوی هست با کسی که پولشو تو این راه خرج میکنه؟! به ولنتاینی که اقایون برای همسرانشون و بالعکس میگیرن کاری ندارم اما ولنتاینی که دو تا دختر پسر برای هم میگیرن لذت لحظه ای هست با توجه به اعتبار و عمر اینجور دوستی ها! ولی دوستی با امام حسین و خرج کردن برای ایشون تاریخ انقضا داره؟؟؟!! از این جهت گفتم مقایسه جالبی نبود!
خآنوم خآصــ
خآنوم خآصــ
٩٦/١١/٢٧
٠
٠
و همچنین سپاس از شما جناب باقرزاده
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/١١/٢٧
٠
٠
متوجه شدم که گفتی منطورتون مقایسه نبود :))
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/١١/٢٧
٠
٠
مقایسه ای برای کارش ندارم چون به قول شما هیچ مقایسه ای نمیشه کرد بین این دو تا عمل ولی سر حرف هایی که این مواقع میزنن میشه مقایسه کرد..که بگیم اگه اینجور مواقع چیزی نمیگن یا میگن طرف پول خودشه و اختیار خودشو داره پس در مواقع دیگه هم حرفی نزنن :)) بازم حق با شماس :)
خآنوم خآصــ
خآنوم خآصــ
٩٦/١١/٢٨
٠
٠
بله درسته از این جهت که شما فرمودید کاملا صحیح است :))))
Mrs.NA30M
Mrs.NA30M
٩٦/١١/٢٧
٠
٠
عالی عاااالی عااالی.. کاملا درسته :)
خآنوم خآصــ
خآنوم خآصــ
٩٦/١١/٢٨
٠
٠
مرسی از حضور سبزت عزیزم :)) قابلی نداشت!
LIMAN
LIMAN
٩٦/١١/٢٧
٠
١
سلام . قبل از هرسخن به همه دوستان بزرگوارم این روز را تبریک میگویم ! 🌺🌺🌺 اما باید خدمت شما عرض کنم که اصلا اعتقادی به روز عشق (ولنتاین) ندارم چون عشق برای روز مشخصی نیست . خداوند انسان را عاشق آفرید تا عاشقی کندوبا عشق ومحبت خودجهان را تسخیرکند تا جاودانه شود . 🌺🌺🌺 پس هر روز عاشق باشید و تمام ایام را بنام عشق آغاز کنید . 🌺🌺🌺
خآنوم خآصــ
خآنوم خآصــ
٩٦/١١/٢٨
٢
٠
بله کاملا متین هست فرمایش شما هر روزی که ادمیزاد سالمه ، خانواده اش سالمن و... میشه روز عشق :))
n_hasannejad
n_hasannejad
٩٦/١١/٢٨
٠
٠
خوندن مطلب شما واقعاً لذت بخش بود، مقایسه به جایی بود، خوشحالم که یکی از این طرف به قضیه نگاه کرد، عالی بود :))
خآنوم خآصــ
خآنوم خآصــ
٩٦/١٢/٠١
٠
٠
خیلی ممنونم از حضور شما و سپاس بابت وقتی که گذاشتید
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/١١/٣٠
٠
٠
منم یک مغازه رفتم برا دوستم میخواستیم لوازم تولد بگیریم. پکای ولنتاین رو قیمت کردم از 100 شروع میشد که تقریبا خالی بود تا 400 اینا
خآنوم خآصــ
خآنوم خآصــ
٩٦/١٢/٠١
٠
٠
اره بابا امار نجومیه! من تح تحشو گرفتم! :دیی
پربازدیدتریـــن ها