سی سالگی
زندگی کوتاه است

سی سالگی

نویسنده : گزینه جیم

خواستم چیزی برای 30 سالگی بنویسم؛ دیدم چیز خاصی برای گفتن ندارم. زل زدم به خودم توی آینه تا ببینم دچار بحرانی، چیزی شده‌ام یا نه. نشده بودم. همان آدم قبلی بودم. همانی که کمی قبل‌تر 29 ساله بود. یا 26 ساله. یا حتی 20 ساله. چشم‌ها همان چشم‌ها بود و لبخند همان لبخند و دست‌ها همان دست‌ها. گیریم هفت هشت تایی تار موی سفید دویده بود لای سیاهی و دیگر مثل قبل حس و میل شب بیداری نداشتم و دیگر به اندازه قبل از بعضی ژانرهای سینمایی و موسیقی که سابق شیفته‌شان بودم لذت نمی‌بردم و دیگر نمی‌خواستم با یک غریبه سیاهپوشِ نسبتا افسرده در کافه‌ای کم نور، از چیزهایی حرف بزنم که گفتن‌شان فرقی با نگفتن‌شان نداشت و دیگر علاقه‌ای به عوض کردن بک گراند موبایل یا برگزیدن یک زنگ مخصوص برای هر تماس گیرنده‌ای نداشتم و دیگر مثل روزهای نوجوانی دستبندهای بی‌پایانِ رنگارنگ به مچ‌هایم نمی‌بستم و از کوله پشتی‌ام عروسک آویزان نمی‌کردم و حوصله تماشای کلیپ‌هایی با کپشنِ «این ویدئوی احساساتی اشک‌تون رو در میاره» را نداشتم. خب، چه اهمیتی دارد؟

واقعیت این است که بحران را عددها می‌سازند. عددهای روی کیک، عددهای توی فرم، عددهایی که در مقابل سوال «چند سالته؟» از دهان بیرون می‌آیند. بحران را مردمی می‌سازند که همه چیز را در بسته بندی‌های از قبل آماده روی میز چیده‌اند و نفری یک بسته دستمان می‌دهند. بسته‌ی 16 ساله‌ی سوئیت و سرکش، بسته‌ی 25 ساله‌ی زیبا و شاداب، بسته‌ی 30 ساله‌ی رو به افول، بسته‌ی 40 ساله‌ی از کار افتاده، بسته‌ی 50 ساله‌ی فراموش شده، بسته‌ی60 ساله‌ی پیر، بسته‌ی 70 ساله‌ی فرتوت... .

کافی است این بسته‌های چرند و توخالی را راهی زباله دانی کنیم تا بفهمیم که عمر شاداب بودن و شاداب زندگی کردن حقیقی‌مان اینقدر کوتاه نیست و تا وقتی که پاهایمان جانِ حرکت دارد و تا وقتی که دچار زوال عقل نشده ایم و تا وقتی که خودمان قاشق در دست می گیریم و غذا را از گلو پایین می فرستیم و کسی پوشک خیس را از پایمان باز نمی کند و تا وقتی که خودمان و جهانمان را از یاد نبرده ایم می توانیم برای رسیدن به آرزوهای تکامل یافته مان بجنگیم و یاد بگیریم و ببینیم و تجربه کنیم و عاشقانه عاشق جزئیات شویم.  زندگی کوتاه است اما برای تسلیم شدگان کوتاه‌تر.

به قلم آنالی اکبری

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/١١/٢٥
٠
٠
هعییییی
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/١١/٢٥
٠
٠
دقیقا فقط هعییی
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/١١/٢٥
٠
٠
تعداد مطالب گزینه جیم زیاد نیس؟؟؟؟!!!
h_sadat
h_sadat
٩٦/١١/٢٥
٠
٠
منظورتون 20 تا مطلبه؟ نه به نظرم...
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/١١/٢٥
٠
٠
منظورم این بود هر روز داره گذاشته میشه !
h_sadat
h_sadat
٩٦/١١/٢٥
١
٠
واقعا موافقم خیلی ها هنوز این چیزها را نفهمیده اند! مثل نوچوون های 15 ساله که خودشونو مث 25 ساله ها میکنن :/
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/١١/٢٦
٢
٠
آنالی اکبری عالیه!
b_noori
b_noori
٩٦/١١/٢٦
١
٠
سن فقط یه عدده که ما تو ذهنمون می سازیم و خودمونو اثیرش میکنیم، باید فراتر از اینها به زندگی نگاه کرد.. انتخاب خوبی بود.
LIMAN
LIMAN
٩٦/١١/٢٦
١
٠
سلام . زیبا بود . ❤️❤️
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/١١/٢٦
١
٠
برای همینه که من هیچوقت حس نمیکنم 24 سالم شده و همش فکر میکنم 18 یا نهایت 20 ساله ام! تنها چیزی که منو میترسونه اینه که تلاشم به اندازه کافی نباشه برای رسیدن به آرزوهایی که دارم. همین...
پربازدیدتریـــن ها