چرا رسانه های خارجی دروغ نمی گویند؟
چند دلیل ساده

چرا رسانه های خارجی دروغ نمی گویند؟

نویسنده : گزینه جیم

در همه سال‌های فعالیت در حرفه روزنامه نگاری همیشه از طرف همکاران اصولگرایم با این انتقاد مواجه بوده‌ام که چرا به اخبار رسانه‌های خارجی بیش از رسانه‌های داخلی اعتماد دارم؟ چرا فکر می‌کنم رویترز و فرانس پرس و آسوشیتدپرس دروغ نمی‌گویند اما ممکن است کیهان، فارس، ایسنا یا صداو سیما اخبار نادرست به مردم بدهند؟

من آدم بدبینی نیستم اما واقعیت این است که بسیاری از اوقات ناچارم اخبار تلویزیون و یا برخی رسانه‌های داخلی را گوگل کنم تا بفهمم آنچه گفته‌اند درست است یا خیر. متاسفانه کم نبوده اخباری که با واقعیت فرسنگ‌ها فاصله داشته و بعضا اکنون این اطلاعات نادرست یا تحریف شده به یک باور عمومی در کشور هم تبدیل شده است.

برگردم به همان سوال؛ چرا رسانه‌های معتبر بین‌المللی دروغ نمی‌گویند؟ به چند دلیل ساده:

1. اغلب رسانه‌های بزرگ جهانی غیردولتی و درآمدزا هستند؛ یک بنگاه اقتصادی سود ده. درآمد همه این رسانه‌ها از فروش محصول است. خبرگزاری آسوشیتدپرس نمی‌تواند دروغ بگوید چون درآمدش از فروش محصول به 1700 روزنامه و بیش از 5000 شبکه رادیویی و تلویزیونی در جهان از جمله ایران است و اگر قرار باشد اخبار نادرست به مخاطب بدهد، دیگر کسی برای حق اشتراک خروجی آن پول نمی‌دهد! 

خبرگزاری رویترز نمی‌تواند در لابلای  اخبارش به مخاطب دروغ تحویل دهد چون کم ترین بی‌اعتمادی به رویترز، از درآمد سالانه 11 میلیارد دلاری هولدینگ تامسون رویترز می‌کاهد و چند خبر اشتباه می‌تواند یک بنگاه سودآور اقتصادی را به خاک سیاه بنشاند.

2. رسانه‌های معتبر جهانی در رقابتی فشرده به دنبال جذب مخاطبند و هر خبر اشتباه از اعتماد مخاطبان به آن‌ها خواهد کاست و تیراژ و مخاطب آن‌ها را کم خواهد کرد. کاهش مخاطب یعنی ورشکستی. آنجا عرصه رقابت است و قرار نیست به آن‌ها یارانه دولتی بدهند تا فلان روزنامه هرچه خواست بگوید و تیراژش به یک دهم کاهش یابد اما همچنان با یارانه و دوپینگ دولتی به حیات خود ادامه دهد.

3. رسانه‌های معتبر خارجی نوک دماغ‌شان را نمی‌بینند. سن هر کدام از آن‌ها به اندازه تاریخ مطبوعات ماست؛ فرانس پرس 164 ساله است، رویترز 166، آسوشیتدپرس 171 سال. همین روزنامه اسرائیلی‌ها آرتص 99 سال قدمت دارد. آن‌ها حتی اگر بخواهند دروغ هم بگویند دروغ‌هایی می‌گویند که ده‌ها سال طول بکشد نادرستی آن آشکار شود، آن هم وقتی که دیگر کسی یادش نیست قضیه چه بوده. 

بیست سال تجربه روزنامه نگاری به من آموخته تا رسانه‌های ما از بودجه دولتی استفاده می‌کنند و کاهش تیراژ و افت مخاطب و بیننده نقشی در بودن یا نبودن فلان مدیر رسانه‌ای ندارد، امکان انتشار آگاهانه خبرهای نادرست هم وجود دارد. ضربه به اعتماد مخاطب را مدیری می‌فهمد که رسانه‌اش را با هزینه خودش یا سهام‌دارانش که لحظه‌ای در برکناری‌اش درنگ نمی‌کنند اداره کند.

 

پی نوشت:

۱.همه‌ی آنچه نوشتم در زمینه‌ی خبر بود. ساحت خبر را از ساحت تحلیل در رسانه‌ها باید از هم جدا کرد. لازم به توضیح نیست که من با اغلب تحلیل‌ها و تفسیرهای رسانه‌های خارجی هم عقیده نیستم اما به خبرهایشان تا اندازه‌ی زیادی اعتماد می‌کنم.

۲.گفته‌اند جز راست نباید گفت، هر راست نشاید گفت! رسانه‌های معتبر دروغ نمی‌گویند اما ممکن است هر راستی را هم نگویند!

به قلم محسن ماندگاری

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
n_hasannejad
n_hasannejad
٩٦/١١/١٥
٠
٠
نمیدونم چی بگم والا؟؟؟؟
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/١١/١٥
٠
٠
به جان خودم این مطلب، رپورتاژ آگهی موسسه خراسانه خخخ
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/١١/١٥
٠
٠
پ ن: برای همینه که میگم باید روزنامه و خبرگزاری هامون تو هم ادغام بشن تا رسانه های بهتری داشته باشیم
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/١١/١٦
٠
٠
اخه یک روزنامه هم که تا میاد راستشو بگه جلوشو میگیرن که!!
پربازدیدتریـــن ها