انواع ژانرها در سینمای ایران
از کمدی تا سیاسی

انواع ژانرها در سینمای ایران

نویسنده : محسن انصاری نژاد

ژانر کمدی: هدف نهایی در این ژانر خنداندن تماشاگر است ولی اگر به در آوردن شلوار نکشد پسندیده تر است، زیرا طاقت مهاجرت استاد را نداریم! بر این اساس کارگردان خود را موظف می‌داند از هر شیوه‌ی عقلانی چه بسا غیر عقلانی استفاده کند. حتی کارگردان در تیتراژ اول فیلم می‌توانند اعلام کند «فحش گذاشتم هرکی نخنده». 

بازیگران در این ژانر، باید مهارت بالایی در ملق زدن، بی توجهی به شئونات و صدای گنجشک و سنجاب در آوردن را داشته باشد.‌ البته امروزه ساختن این چنین فیلم‌هایی به سهولت امکان پذیر است چون با منعکس کردن رفتار و گفتار مسئولین، می‌توان کار را در آورد! 

 

ژانر اجتماعی: ژانر بسیار محبوبی که هر بزرگواری دستش به دوربین رسیده مشغول به ساختن فیلم، در این ژانر شده است. هدف کارگردان در این فیلم‌ها نشان دادن زیر پیرهنی چرک، اعتیاد، فقر، بدبختی، رابطه های ضربدری، مربعی و... به مقدار حال بهم‌زن است. جوری که بعد از دیدن  فیلم‌ خوردن قرص اعصاب و گریه و زاری سفارش می‌شود. متاسفانه این ژانر در دنیا به اشتباه حول محورهای راستگویی، خوشبختی و زیبایی استفاده می شود که مشخصا یک تلاش مذبوحانه غربی برای گمراه کردن سینمای ایران از مسیر فاخر خود است! 

 

ژانر سیاسی: ژانری که برخلاف مردم ایران از زمان پمپرزی تا لحظه احتضار همگی سیاستمدار و آخرِ همه چیز هستند، هنوز در سینما جا نیفتاده است و ریپ می زند. از آنجایی که سیاست پدر و مادر ندارد، این ژانر هم بی‌صاحب مانده و هر که زورش برسد و حزبش بر سرِکار باشد می‌تواند از آن استفاده کند. مهم‌ترین ویژگی این ژانر تعداد بالای فیلم‌های توقیفی نسبت به منتشر شده‌ها است! و با تغییر دولت، ممیزی‌ها جابجا می‌شود و تعدادی از آن‌ها رفع توقیف می‌شوند.

 

ژانر عاشقانه (یا گل و بلبل): این ژانر با فیلم (سام و نرگس) باعث سو تفاهم های بسیاری بین رفقای جینگ شد، طوری که چندین ازدواج ناخواسته و چندین ضرب و شتم به پا خواست! با این وجود بسیار طرفدار دارد و جوانان زیادی را به سوی خود جذب می‌کند. اما پرسشی که پیش می‌آید این است «پس چرا آمار ازدواج بسیار پایین است؟» ولی این پرسش به ما ربطی ندارد و ما مثل بعضیا نیستیم که درمورد هر کلامی، زیبا نظر بدیم!

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/١١/١٧
١
٠
خیلی خوب بود. بسی لذت بردیم. ژانر ترس و معمایی و اینا نداریم؟ کنایه های خوبی هم داشتین! دم شما گرم.
M_ansari70
M_ansari70
٩٦/١١/١٩
٠
٠
ممنونم لطف دارین :) حتما بقیه ژانرها رو هم مینویسم.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/١١/١٧
١
٠
یاد سام و نرگس گرامی 😂😂😂
M_ansari70
M_ansari70
٩٦/١١/١٩
٠
٠
یادش بخیر :))
n_hasannejad
n_hasannejad
٩٦/١١/١٨
١
٠
همه ژانرهاشو دوست داشتم، کاش ژانر معمایی هم داشت به نظرم با ژانر معمایی هم می تونستین شوخی های جالبی بکنین. به قول معروف مثل همیشه عالی. موفق باشید.
M_ansari70
M_ansari70
٩٦/١١/١٩
٠
٠
بله حتما بقیه ژانرها رو هم کار میکنم. مثل همیشه لطف دارین تشکر :)
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/١١/١٩
١
٠
😂😂خیلی خوب بود :))
M_ansari70
M_ansari70
٩٦/١١/١٩
٠
٠
تشکر
پربازدیدتریـــن ها