نفرین این سرزمین تمامی ندارد
برای سانچی

نفرین این سرزمین تمامی ندارد

نویسنده : گزینه جیم

 شب‌های بی‌خبری از آن موتورخانه‌ی پلاسکو، امیدوار منتظر بودیم یکی بیاید و خبر خوبی بیاورد. هر شب آن چند نفر گیر افتاده توی آن موتورخانه می‌آمدند توی ذهنم، اول به هم امید می‌دادند که راه باز می‌شود، که دوباره خیابان استامبول و کافه نادری و پاساژ کویتی را خواهند دید. بعد کم‌کم طاقتشان طاق می‌شد، تمام می‌شد. یکی فریاد می‌زد و کمک می‌خواست، یکی مشت به دیوار می‌کوبید، یکی پنجه به دیوار می‌کشید و من می‌دیدم که نفس کم می‌آورند، که نفس‌شان به شماره می‌افتد، خس‌خس سینه‌هاشان را می‌شنیدم. یکی یکی بی‌حال روی زمین می‌افتادند و تسلیم می‌شدند. آخرین نفر شاهد مرگ همه‌ی دوستانش بود و آرزوی مرگ می‌کرد. حالا درها باز نشده، دعاها مستجاب نشده، می‌گویند کشتی دارد آرام آرام غرق می‌شود. بچه‌ها رفته‌اند. کدام‌شان اول، کدام‌شان آخر، چه فرقی می‌کند. انگار کن پلاسکو دوباره ریخته این بار وسط دریا آوار شده روی سر ما، نفرین این سرزمین تمامی ندارد. این حاصل یک عمر مرگ بر گفتن‌های ماست.

به قلم مریم سمیع زادگان

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
سهیل
سهیل
٩٦/١٠/٢٧
٤
١
هیچم اینطور نیست! مگه ما مرگ بر کی گفتیم؟ مرگ بر امریکا، مرگ بر شاه، مرگ بر انگلیس و اسرائیل. این دولتهای استعمارگر جنگ افروز کودک کش. که خون مردم بیگناه رو توی شیشه کردند. و از هر جنایتکار و آدمکشی حمایت کردند. ما برای انسانهای آزاده و عدالتخواه، آرزوی مرگ نکردیم. برای بدکارها و ستمگرها آرزوی مرگ کردیم. و این یک شعار من درآوردی نبود. تبری از دشمنان و ظالمان ، آموزهء دین ماست. اگر بنا به نفرین باشد، نفرین سیاهتر و سنگین تری باید دربرگیرندهء اسرائیل و امریکا و انگلیس باشد. چرا که دست آنها به خون بیگناهان آغشته است. نفرین آنها ما هستیم. روزی که نظام پوچ سرمایه داری فروبریزد و لکهء ننگ اسرائیل از دامان بشریت پاک شود.
m-aminfar
m-aminfar
٩٦/١٠/٢٧
١
٢
کاشکی روزی برسه که برای هیچ ملتی ارزوی مرگ نکنیم و ارزوی یکتا پرستی داشته باشیم برای کل کشورها تا موج مثبتی به خودمون برسه. هرچه کنی به خود کنی...
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/١٠/٢٧
٣
٠
اخ اخ اخ این اخرش زد خراب کرد دیگه... اصلا با جمله ی آخر به هیچ عنوان موافق نیستم..چه ربطی داره اخه؟؟؟؟ هوم؟؟
Mrs.NA30M
Mrs.NA30M
٩٦/١٠/٣٠
٠
٠
دقیقا :/
سهیل
سهیل
٩٦/١٠/٢٧
٥
١
دوست عزیز، جناب امین فر، عبارت هر چه کنی به خود کنی؛ عبارت درستی است. اما هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد. با هیچ منطق و عقلانیتی، نمی توان شعار مرگ بر امریکا و مرگ بر اسرائیل را به سانچی و پلاسکو ربط داد. با هیچ منطقی! این فقط یک سوءاستفاده از فاجعه های غم انگیز برای سست کردن پای مردم در استکبارستیزی است. برای خالی کردن دلشان و تزریق ترس و دلهره در روح محکمشان. این ماهی گرفتن از آب گل آلود است. شما کدام فرد خیرخواهی را دیده اید که در زمان سوگواری، به جای دلداری دادن به صاحب عزا، بهش بگوید این نتیجه حرفهای خودت است؟ این واقعا نمک به زخم پاشیدن است! نه ریشه یابی مشکل است و نه راه حل است و نه تسکین درد و غم. حرفتان دربارهء آرزوی مرگ برای ملت ها را یک شوخی در نظر میگیرم. مگر ملتها با ما دشمنی کردند که برای آنها آرزوی مرگ کنیم؟ مگر ملتها کودتای 28 مرداد و جنگ هشت ساله برعلیه ما راه انداختند که ما مرگ بر ملتها بگوییم؟ مگر ملتها به عراق سلاح شیمیایی فروختند و از منافقین حمایت کردند که ما به آنها شعار مرگ بدهیم؟ یا شما ما را نمی شناسید، یا دشمنی امریکا و اسرائیل با ملتها را نمی بینید، یا خیال میکنید ما دشمن خودمان را نمیشناسیم! شما توی ایران زندگی میکنید و نمیدانید دشمن ایران کیست؟
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/١٠/٢٨
٢
٠
بله بله بله.....من کاملا با حرف شما موافقم :)))
m-aminfar
m-aminfar
٩٦/١٠/٢٨
٠
١
جناب سهیل ، حرف منو بد متوجه شدید. من مرگ بر امریکا و اسراییل رو به سانچی و پلاسکو ربط ندادم. منظور من اینه که هرچقدر انرژی منفی بیشتری داد مسلما انرژی منفی بیشتری دریافت می کنیم . طبق گفته پیامبر اگه دعا( خیر و خوبی نه بدی و ارزوی مرگ) کم شود، بلا نازل میشود. در ضمن من آقا نیستم، خانم هستم
Mrs.NA30M
Mrs.NA30M
٩٦/١٠/٣٠
٢
٠
آفرین مستر سهیل.. بسیار درسته
h_sokoot
h_sokoot
٩٦/١٠/٢٨
٢
٠
ما که از کار خدا و دنیا سر در نمیاریم که بگیم ریشه ی فاجعه چی بوده... ولی مطمئنا به لعن و نفرین کردن آدم های ظالم مربوط نمیشه... البته ما کم برای خیر و خوبی ملل دعا کردیم(چون اصولا فقط ما خوبیم!!!) ولی بدشون رو نخواستیم و اونا رو نفرین نکردیم!!
n_hasannejad
n_hasannejad
٩٦/١١/٠١
١
٠
به شدت با جمله آخر مخالفم، بی ربط به کل موضوع :((
مهین
مهین
٩٦/١١/٠١
٠
٠
تیتر مطلب هم دقیقا منعکس کنندهء مفهوم همین جملهء آخره. و کاملا هم غلطه. تازه فقط سوختن کشتی و ماجرای پلاسکو نیست. همین دیروز متن مشابهی رو دربارهء ریزگردهای خوزستان ، تو اینستاگرام دیدم. که مضمونش این بود: از بس انرژی منفی فرستادین و برای دیگران آرزوی مرگ کردید الان طبق قانون جذب (!!!) داره سر خودتون میاد!!! من خوزستانیم. انگار یه عده تصمیم گرفتن هر اتفاق بدی رو که برای ما میفته به شعارهای ما ربط بدن! واقعا اینا نمیفهمن که نمک به زخمهای دل ما می پاشن؟ تازه یه عکس هم از باغ و بستانهای اروپا کنار عکس ریزگردها زده بود که حسابی دل ما رو بسوزونه!  ریزگرد چه ربطی به مرگ بر امریکا داره؟ قانون جذب اصلا یه قانون علمی نیست. یعنی کار قانونگذاری خدا تو دنیا اینقدرها صاف و ساده نیست. اگه اینطور باشه، ما که فقط شعار مرگ بر امریکا دادیم. دیگه ببین خود اون امریکا و اسرائیل که دستشون تا کتف وسط خون مردم بیگناهه چه بلاهایی باید سرشون بیاد!  الان باید سنگ آتشین رو سرشون بباره! خب اتفاقات طبیعی و خطای انسانی همیشه بوده و هست و دلیل بر حقانیت یا عدم حقانیت کسی نمیشه. فقط دوست و دشمن ما معلوم میشن که کی با ما همدلی میکنه و کی سرکوفت بهمون میزنه.
پربازدیدتریـــن ها