باش تا صبح دولتت بدمد
و این هنوز از نتایج سحر است

باش تا صبح دولتت بدمد

نویسنده : yasaman_H

1. نکته اول این که کرمانشاه در زمان جنگ تحمیلی دومین استان کشور از نظر مقاومت و خسارت است اما در بحث‌های مربوط به جنگ اسم خوزستان و خرمشهر و مازندران و کهکیلویه و بویراحمد و لس آنجلس آورده می‌شود اما اسم کرمانشاه نه. تاریخ این ناحیه جز قدیمی‌ترین بخش‌های ایران و منطقه است اما شما فقط شیراز و آن طرف‌ها را قبول دارید. شما حتی ما را به مرز بودن هم قبول ندارید و واردات و صادرات‌تان از کردستان و مسافرت رفتن تان از طریق خوزستان است. راستی ما هم آلودگی هوا داریم. جالب است نه؟ دیگر تهران و خوزستان تنها نیستند. می‌دانم که اصولا خیلی‌ها ایران را به عنوان تهران اصفهان شیراز و شهرهای شمالی می‌شناسند اما در میان ندیده گرفته شده‌ها کرمانشاه به قدری ندیده شده است که مردم و حتی رسانه ملی اسم خیلی از نقاط کرمانشاه را حتی درست تلفظ نمی‌کردند. ثلاث باباجانی را ثلاث بابا، ثلاث (با کسره) باباخان، ثلاث خالی و بابای خالی می‌نامیدند. مهم نیست البته. آن دیگری‌ها را تحمل کردیم این هم روش. 

2. چند وقت پیش و در اوج تازگی زلزله کرمانشاه و بدبختی‌هایش فیلمی در فضای مجازی بود که یکی از وزرای محترم فردای روز زلزله به مناطق زلزله زده سفر کرده بودند تا دستورات لازم را بدهد. مردم هم طبق معمول دور ایشان جمع شده بودند و گلایه می‌کردند که چرا خورشید می‌تابه؟ چرا می‌چرخه زمین؟ تو فقط بگو چرا؟ تو فقط بگو همین. یکی می‌گفت که خانه‌اش را از دست داده دیگری می‌گفت زنش بچه‌دار نمی ‌شود آن دیگری می‌نالید که چرا لباس شویی‌شان لباس‌ها را خوب تمیز نمی‌کند و در آن میان یکهو یکی برگشت و از جناب وزیر پرسید: تا حالا کجا بودین پس؟ چرا زودتر نیومدین؟ و سکوتی جمع را فرا گرفت. جناب وزیر فرمودند که: اومدم. تو ندیدی. در پس حرف ایشان پند مهمی نهفته است. مردم خصوصا از وقتی که پایشان به شبکه‌های اجتماعی و خصوصا تلگرام باز شده به قدری حق شناس و حق طالب شده‌اند که از آن طرف بوم افتاده‌اند. حالا قبل از هر چیز فقط می‌خواستم بگویم که من هم از همین مردمم و شریک منافع و مضارر _ جمع مکسر ضرر بر وزن مفاعل _ آن‌ها. اما به لطف اخبار منتشر شده و دست به دست شده و 100 درصد درست تلگرام مردم دیگر یقین دارند که «پول غذای سگ فلانی سی درصد از گرسنگان جهان را سیر می‌کند» یا اصولا «همه چیز زیر سر خودشون» یا «رضا کثیف فلافلی سر کوچه ما در پیج شخصی و official اش می‌نویسد که این انصاف نیست که حقوق فلان مقام مسئول از او بیشتر است». البته در نظر بگیرید که روی سخن من با امثال ب.ب / م.م / پ.پ نیست که مفاسد فی‌الارض‌اند و حق ملی ماست که شیشه‌های منزل‌شان را پایین بیاوریم. حرف من آن دسته مسوولان عزیز است که الحق والانصاف کم نگذاشته‌اند برای ما. در زمینه گرانی در زمینه‌های اجتماعی در زمینه‌های خارجی هر چه از دستشان بر می‌آمده کرده‌اند. حالا چه برای خوب کردن اوضاع چه برای بد کردنش. فقط می‌گویم که بدانید که تلگرام وحی منزل نیست و هر کس می‌تواند در آن ادعای پادشاهی کند و شما هم دست به دست آن را share کنید. اعتراض به گرانی و بیکاری اصولی دارد که فحش دادن و هشتگ ساختن و فیلم فرستادن برای این و آن شبکه جز اصولش نیست. مثلا مردم ناراضی بودند که چرا سپاه برای کمک به منطقه اعزام شده در حالی که اگر با منطق به قضیه نگاه کنید می‌بینید که اعزام دسته‌ای افراد آموزش دیده و با دیسیپلین بهتر است از فرستادن قلی و نقی و تقی‌ها. و در تمام کشورهای پیشرفته مثل آمریکا هم از همان ابتدا armie یا ارتش‌شان را برای کمک می‌فرستند. یا می‌گفتند که هلال احمر بی‌کفایت است و مردم خودشان باید دست به کار شوند. در حالی که همان تقی و قلی و نقی‌ها در مناطق زلزله زده شلوغی و ترافیک و خودسری  ایجاد کرده بودند و نمی‌گذاشتند که نهادها کارشان را به درستی انجام دهند و هلال احمر بیچاره هم کارش شده بود نظم دادن به آن‌ها. اینجاست که نیت خیر باعث ضرر رساندن می‌شود. همان دوستی خاله خرسه. در نظر بگیرید هیچ وقت شخص شما و خانواده‌تان اولویت اول یک حکومت نیستید و حکومت باید با توجه به تصویر بزرگ‌تری که هست تصمیم بگیرد. این متن هم نه سیاسی است نه چیز دیگر یک متن کاملا منطقی است که در آن یک. به هر دو طرف قضیه نگاه شده دو. احساسات کنار گذاشته شده‌اند به جز البته حس شوخ طبعی که همیشه هست. در آخر باز هم ممنون از همه مردمی که به کرمانشاه کمک کردند و ممنون از قلی و تقی و نقی و خانواده محترم رجبی.

* تضمین است 

* این هم همینطور 

بعدا نوشت: عزیزانی که بوی شیر دهانم را به من یاد آور می‌شوند بدانند که بزرگی به عقل است نه به بوی دهان.  

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/١٠/١١
١
٠
به نظرم می تونست یادداشت خوبی باشه اگر انسجام محتوایی لازم رو داشت! آلان به سختی میشه تشخیص داد که بهانه نوشتن یادداشت چی می تونه باشه؟ شروع مطلبتون، شروع خوبی نیست. همه ما به نقش کرمانشاه موقع جنگ آگاهیم، آلودگی هوا دغدغه بسیاری از کلان شهرهاست و اگر کسی علاقمند به تاریخ و آثار باستانی باشه، قطعا می دونه که کرمانشاه مقصد بسیار خوبی برای سفرهاست. این مبالغه در همون ابتدا می تونه مخاطب شما رو پس بزنه. ادامه یادداشت هم موضوعات مختلفی رو شامل می شد و چقدر بهتر بود اگه حرف هاتونو طی دو الی سه یادداشت می نوشتید تا مخاطب بدونه دقیقا با چه موضوعی رو به روست. و نکته آخر هم بعدا نوشت! چرا اینقدر ناراحت خب؟ :)))))) در کل یادداشت هاتونو دوست دارم. دغدغه مندی تون قابل تحسین، مخصوصا یادداشت آخر که رویکرد خوبی داشت.
yasaman_H
yasaman_H
٩٦/١٠/١٥
٠
٠
والا ما هر چی آدم از شهرهای دیگه دیدیم از کرمانشاه فقط اسمشو شنیده بود و یه شهرت بد. آلودگی هوای ما هم مثل تهران و اصفهان نیست. سوغات مستقیم کشور دوست و برادر عراقه. در متن هم مبالغه ای نشده. تجربه شخصیه. در هر حال اگر هم شده که چه بهتر هدف این مثلا طنز ها مبالغه است تا مشکلات کمی به چشم بیان. درباره ی انسجام هم حق با شماست و دقیقا باید در چند یادداشت جداگانه به قضیه می پرداختم اما خب اصولا آدم با حوصله ای نیستم و به هر صورت از هرجایی خطی نوشتم که فقط اصل موضوع گفته بشه. بعدا نوشت هم مربوط به پیام هایی بود که بعضا دریافت کردم. در کل ممنون ازتون که می خونین و نقد سازنده می کنین.
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/١٠/١١
٠
٠
بابت اون قسمت که گفتین مردم اسم شهرستان ها رو نمیدونن چیز عادی هستش ....استاد گویندگی داشتم که میگفتن حتی ماهایی که اخبار میگیم اسم بعضی از مناطق حتی خراسان رو نمیدونیم تلفظ صحیحشو و مجبور میشیم تحقیق کنیم...ینی میخام بگم قرار نیس همه ی مردم همه ی شهرای استانا رو با تلفظ دقیق بدونن ک... این از بی توجهی نیس..نبود اطلاعاته که خب طبیعیه....
yasaman_H
yasaman_H
٩٦/١٠/١٥
٠
٠
بله حق با شماست من هم گفتم که این قضیه چندان مهم نیست. مهم دیده نشدنه.
Susan_mhd
Susan_mhd
٩٦/١٠/١٦
٠
٠
به نظرم مفاهیم خیلی زیاد و مختلفی و گنجانده بودین تو متن و خیلی منسجم و مرتبط نبودن جملات. و اینکه من نمیدونم شما چرا فکر می کنید انقدر نسبت به کرمانشاه کم لطفی شده ... در صورتی که از کرمانشاه خیای یاد میشه هم بخاطر نقشی که تو جنگ داشته هم بخاطر آثار باستانی و تاریخی و مکان های گردشگریش ... و درباره تلفظ ها بگم.... تو یه سفر که به یکی از روستاهای اطراف تهران داشتم جالبه بدونین اهالی یه روستا برای اسم روستای بغلیشون چند تا تلفظ متفاوت داشتن....خیلی از نام گزاری ها بخاطر مسائل فرهنگی و تاریخی بوده و مربوط به چند صد سال پیشه پس فکر کنم قابل توجیه باشه وقتی یه نفر برای اولین بار با یه اسم مواجه میشه تو تلفظ به مشکل بر بخوره... اگر با این دید نگاه شه من هم میتونم اعتراض کنم چون خیلی ها اسم روستاهای تهران رو نمیدونن چه برسه به تلفظشون...به نظرم این نقدتون به جا نبود ! و خب ارتباط پول غذای سگ فلانی و سیر کردن سی در صد گرسنه ها با متن رو نفهمیدم ولی درباره مسئله کرمانشاه خدا رو شکر با مازاد کمک ها مواجه شدیم هر چند هر قدر هم کمک شه به اون مردم مظلوم باز هم کمه. به نظرم هر کدوم از مفاهیم و مسائلی که تو متن آوردین اگر به طور جداگانه بخش پرداخته شه خیلی بهتره و نظم دار تر! راستی... فرمودین متن منطقی بوده و به دو طرف قضیه نگاه شده که به نظرم نگاه جانبدارانه ای بوده و از حس شوخ طبعی فقط نیش و عصبانیت حس شده و البته اگر منظورتون از شوخ طبعی به کار بردن اسامی نقی و نقی هست جا داره یادآور کنم حدود هفت سال پیش یه برادری با این اسم شوخی هایی کرد _که منزجر کننده بود و لعنت بر ایشان _ و عاقبت خوبی نداشت ! پیشنهاد می کنم رو انتخاب اسامی دقت کنین گرچه شما بسیار عاقل و بزرگوارید و امیدوارم پیشنهاد دوستانه بنده ناراحتتون نکنه. با آرزوی موفقیت برای شما و دیدن متن های بیشتر :)
پربازدیدتریـــن ها